Merhaba sevgili okuyucularımız :) Bu ay güncel köşemiz çok daha canlı, çok daha heyecanlı! Çünkü bu sayımızda güncel haberimiz biziz :) ODTÜ Bilgisayar Topluluğumuzca bu yıl tam on birincisi düzenlenen Geleneksel Programlama Yarışmamızı size sunmaktan gurur duyuyoruz!

Her yıl olduğu gibi, aylardır çalışarak özene bezene hazırladığımız ve hazırlandığımız yarışmamız, bu sene de bütün üniversite öğrencilerinin katılımını sabırsızlıkla bekliyor. Böylece yarışmamız bir yandan Türkiye genelindeki bütün üniversite öğrencilerini bilgisayar bilimlerine yönelmeye teşvik ederken, bir yandan da ülkemizin problemlere hızlı, doğru ve eksiksiz çözümler bulan mühendisler kazanmasına yardımcı oluyor. Ayrıca paylaşımın bilincinde bulunan insanları bir araya getirerek, kısaca herkese kazandırıyor :)

Sizi Geleneksel Programlama Yarışmamızın geçmişinde kısa bir yolculuğa çıkarmak istiyorum. Bundan taa on bir yıl önce, “özgür yazılım” kavramı yeni yeni gün yüzü görmeye başlarken, Linux işletim sisteminin bu yeni fikirle aldığı destekten etkilenen topluluğumuz (topluluğumuzun büyükleri :) tarafından yarışma için Linux ortamı tercih edilmiş. Ayrıca GNU geleneğini de yaşatmak için yarışmanın GNU araçlarıyla yapılmasına karar verilmiş. Sonuç olarak topluluğumuzun en köklü, en zevkli ve en genel katılımlı etkinliği olan Geleneksel Programlama Yarışmamızı, göğsümüzü gere gere on bir yıldır alanında bir ilk olarak tanıtıyoruz! Bu süre zarfında öncülük ettiğimiz birçok organizasyona daha nicelerinin ekleneceğine eminiz; çünkü yarışmamız her geçen sene katılımcı kitlesini arttırmakla kalmayıp, bizleri çok mutlu eden tepkilerle emeklerimizin karşılığını da fazlasıyla veriyor. Gelelim yarışma sürecine. ODTÜ Bilgisayar Topluluğu Geleneksel Programlama Yarışması, 1 Mart 2008 tarihinden itibaren http://yarisma.cclub.metu.edu.tr adresinden ulaşılabilecek bir ön eleme süreciyle sizlere merhaba diyecek. 8 Nisan 2008 tarihine kadar, oluşturduğunuz iki ya da üç kişilik gruplarınıza kucak açan yarışmamız; üç adet ön eleme sorusuna (en az birine) internet üzerinden çözümlerinizi bekleyecek. Bu çözümlerin genel özellikleri: demin de söylediğim gibi GNU/Linux ortamında üretilmiş olması, C, C++ ve Java programlama dilleriyle yazılmış olması ve çeşitli bilgisayar bilimi problemleri için algoritma ve çözüm üretme esasına dayanması. Daha sonra bu çözümler değerlendirilecek ve yaklaşık yirmi finalist, yarışmamızın ikinci aşaması için 19-20 Nisan 2008 tarihlerinde ODTÜ'ye davet edilecek. Çünkü yarışmamızın ikinci kısmı ODTÜ'de bilgisayar başında gerçekleştirilecek bir finalden oluşuyor. Tabi finalistlerimiz (tüm yol ve konaklama masrafları dahil) topluluğumuzca misafir edilecekler :) Finalde ise, yarışmacılarımızın beş saat içerisinde üç adet soruyu çözen programlar yazmalarını bekliyoruz. Yarışmamız bu yıl final sonucunda başarılı olan yarışmacılarımız için düzenlediğimiz ödül töreninde hediye çeklerinin dağıtılması ile sona erecek; fakat biz ertesi gün bir sonraki sene için hazırlanmaya çoktan başlamış olacağız :)

Dahası da var! ODTU Bilgisayar Topluluğu olarak bir yeniliğe daha adım atıyoruz ve Yahoo! özel sorusu ile yarışmayı biraz daha renklendiriyoruz. Finalistlerin belirlenmesinde kullanılmayacak bu soruya ön eleme süreci içerisinde en güzel projeyi gönderen grup, yarışmaya katılmamış olsa bile ödül törenine davet edilecek ve Yahoo! 'dan üst düzey bir yönetici tarafından takdim edilecek para ödülünün yanısıra, Yahoo! ile staj mülakatında bulunma fırsatı kazanacak!

Yarışmanın teknik ekibi ise oldukça deneyimli. Ülkemizin ev sahipliği yaptığı uluslararası bilgisayar olimpiyadında (IOI`99) görev alan kişilerle birlikte, TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatları'nda deneyimi olan topluluk üyeleri de soruların hazırlanması ve değerlendirilmesinde etkin bir biçimde yer alıyor.

Geleneksel Programlama Yarışmamız hakkında daha fazla bilgi almak için http://yarisma.cclub.metu.edu.tr adresine bekleriz :)

Meteksan ve Yahoo!'nun altın sponsorluğunda gerçekleştirdiğimiz Geleneksel Programlama Yarışmamız on birinci kez huzurlarınızda! Hazır mısınız? Haydi o zaman, tüm üniversitelileri kodlamaya çağırıyoruz! Süper ödüller, müthiş bir heyecan ve yeniliklerle dolu bir macera sadece parmaklarınızın ucunda :)