Selamlar sevgili e-bergi okuyucuları, bugün sizlerle Bilgisayar Topluluğu olarak düzenlediğimiz KODTÜ'den bahsedeceğim.

Öncelikle, Programlama Yarışması Nedir?

Kısaca açıklamak gerekirse programlama yarışmaları, katılımcıların algoritma bilgilerinin ve becerilerinin test edildiği yarışmalardır.

Peki KODTÜ Nedir?

KODTÜ, ODTÜ Bilgisayar Topluluğu tarafından düzenlenen bir programlama yarışması ve ilk defa bu yıl düzenleniyor. ODTÜ Bilgisayar Topluluğu'nun bir diğer yarışması olan Geleneksel Programlama Yarışması'nın aksine sadece ODTÜ öğrencileri arasında düzenleniyor ve sadece online olarak gerçekleşiyor. KODTÜ'nün amacı ise ODTÜ'de rekabetçi programlamayı (competitive programming) yaymak ve rekabetçi programlamayı herkesin öğrenebileceğini göstermek.

Yarışma Süreci Nasıl İşliyor?

Öncelikle 5 Aralık tarihine kadar KODTÜ'nün sitesinden yarışmaya takım olarak kayıt olunabiliyor, takımlar bir veya iki kişiden oluşabiliyor. Kayıt formunu doldurduktan sonra girdiğiniz mail adresine gelecek maildeki şifre ile 7 Aralık günü yarışma sitesinden giriş yaparak yarışmaya katılım sağlanabilecek. Yarışmanın bitiminden sonra yaklaşık bir hafta içinde kazananlara ödülleri, ödül töreni ile takdim edilecek.

"Ben inşaat mühendisliğinde okuyorum, yine de katılabilir miyim?"

Elbette katılabilirsiniz. KODTÜ'nün asıl amacı zaten rekabetçi programlamayı ODTÜ'nün geneline yaymak ve aslında işin "kodlama" değil de algoritma geliştirmek olduğunu göstermek.

En Önemli Kısım: Ödüller

Evet şimdi de herkesin dört gözle beklediği şeyden bahsetmek gerek. Yarışmada ilk üçe giren takımlara sırayla 1500TL, 1000TL, 500TL para ödülü verilecek. Para ödülünün yanında ilk ona giren takımlara KODTÜ tişörtü, platin sponsorumuz Jotform'dan çanta, tişört, defter, kalem ve altın sponsorumuz Trendyol'dan hediye çeki ve SuCo verilecek. Bu kadar güzel ödüller ve bu kadar çok ödül varken başvurmadan geçmek istemiyorsanız sizi şuradan başvuru formuna alabiliriz.

Yarışmaya Nasıl Hazırlanmalıyım?

Yarışma öncesinde, yarışmamıza benzer formatta bir uluslararası yarışma olan ICPC'ye nasıl hazırlanabileceğimizi anlattığımız bu yazıya göz atmak işinize yarayabilir: https://e-bergi.com/y/icpc-nedir/ Ayrıca eğer ODTÜ öğrencisi değilseniz üzülmeyin, ödül alamasanız da kendinizi denemek için yarışmaya kayıt olabilirsiniz. 7 Aralık'ta başarılar!