Merhaba e-bergi okurları!

Bugün sizlere piyasada eşi benzeri bulunmayan bir oyundan bahsedeceğim: Rocket League!

Çıkış Tarihi: 7 Temmuz 2015 (PC, PS4), 17 Şubat 2016 (Xbox One)

Türü: Spor

Yapımcı ve Yayıncı Şirket: Psyonix

İnceleme Puanları: 86/100 (Metacritic), 8/10 (IGN), 87/100 (PC Gamer)

Oyunda bir aracı kontrol ediyorsunuz ve aslında amacınız çok basit. Gol atmak. Tabi ki sporseverlerin bileceği üzere bu amaca ulaşmak o kadar kolay değil. Hatta bu oyun için zor diyebiliriz. Çünkü aracınıza yarış oyunu oynuyormuş gibi hakim olmalısınız (hatta ortada top gibi hareketli bir hedef olduğu için daha da hakim olmalısınız), üstüne bir futbol oyunu oynuyormuş gibi taktik yapmalısınız.

Aracın kontrolü tamamen sizin elinizde. Yarış oyunlarındaki alışılageldik kontrollerin dışında elinizde boost ve araç havadayken döndürme kontrolleri var. Aracın kontrolü de hayli zor. Hele ki bir seviyeden sonra aracınızı havada kontrol etmeyi öğrenmelisiniz, ki bu da çok çalışma gerektiren bir şey.

Oyunda oynayabileceğiniz 9 tane stadyum var. Bunların kendi aralarında küçük farkları olsa da temel olarak aynılar. Hepsinin etrafı kapalı ve köşeleri yuvarlak. Tabi ki bu da oyuna farklı yöntemler sokuyor. Etrafı kapalı olduğundan duvardan sektirmek, köşeleri yuvarlak olduğundan köşeleri kullanıp topu istediğiniz yöne sektirebilmek gibi. Ayrıca oyunda diğer araçlara çarparak patlama imkanınız da var, tabi bunu kullanıp kullanmamak size kalmış.

Oyunda günümüz çok oyunculu oyunlarının çoğunda olduğu gibi normal ve dereceli modlar var. Bu modların ikisinde de 1v1, 2v2, 3v3 oynama seçenekleriniz var. Ayrıca normal modlar içinde 4v4 oynayabildiğiniz kaos modu da var. Tabi ki dereceli modlarda ortak bir sıralama yok, üçünde de ayrı sıralamanız var. Bu modlara ek olarak, belirli dönemlerde normal oyunlara bazı modlar ekleniyor.

Genel olarak düşünürsek bence oyun çok başarılı. Yapımcı şirket de arada çıkardığı yeni modlarla oyuna çeşitlilik katmayı başarmış gibi görünüyor. Çoğu oyunun birbirine benzediği son zamanlarda bu tarz farklı bir oyunun bu kadar başarılı olduğunu görmek, oyun camiası için ve yaratıcı fikirleri olan oyun yapımcıları için umut verici.