Merhaba değerli e-bergi okurları!

Bugün sizlere Blizzard'ın bu sene yayınladığı ve değişik dinamiklere sahip oyunu Overwatch'dan bahsedeceğim.

Blizzard Overwatch'ı bize ilk olarak E3 2014 oyun fuarında 'Kahraman Tabanlı FPS(Birincil Şahıs Nişancı)' oyunu olarak tanıttı. Oyun ilk olarak bizlere Team Fortress 2'yi anımsatıyor ki gerçekten de oynanış bakımından birbirlerine çok benziyor. Gelin oyunu beraber daha detaylı inceleyelim.

Grafik olarak bizlere daha çok çizgi roman tadında bir grafik sunsa da yeterli sisteme sahipseniz bu çizimlerin gerçekten çok başarılı ve çok canlı durduğunu siz de fark edebilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğim gibi Overwatch kahraman tabanlı FPS tarzı bir oyun. Kahraman tabanlı olduğu için oyunda tank, support, offense ve defence adında 4 farklı sınıf var. Oyundaki karakter sayısı biraz az gözükebilir ama oyun çıktıktan sonra yeni harita ve "Anna" isminde yeni bir kahraman eklendiğini de göz önünde bulundurursak ileri zamanlarda bu kahraman sayısının artabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Overwatch'da hangi oyun modunda hangi takımdaysanız kahraman seçiminize göre bazı avantaj ve dezavantajlarınız oluyor. Örneğin attack-defense oyun modunda attack tarafındaysanız takımınız için offense sınıfındaki kahramanlardan seçim yapmanız daha avantajlı olabilir.

Oyundaki haritalardan bahsedersek oyunda 13 farklı harita bulunmakta ve bu haritalar ünlü şehirlerden oluşuyor. Kim bilir belki ileride İstanbul bile eklenebilir. Bu haritaların bir diğer özelliği ise oyunculara çeşitli avantajlar sağlaması. Kimi haritada defans yapan taraf güçlüyken kimi haritada ise saldıran taraf daha avantajlı oluyor ama maalesef oyuna girerken hangi haritada oynayacağımızı seçemiyoruz. Bu bir dezavantaj sayılabilir. Tamamen sunucuların insafına kalmış durumdasınız. Oyunda normal, dereceli ve çok sık bir şekilde güncellenen çeşitli oyun modları da mevcut. Bu hafta cadılar bayramı teması olduğu için cadılar bayramı temalı bir modumuz var. Bu durum da bize oyunun hep güncel tutulduğunun en büyük kanıtı. Dereceli moda baktığımızda ise topladığınız puanlara göre sezon sonunda çeşitli ödüller alabiliyorsunuz. Herhangi bir maça girmek isterseniz de sistemin size uygun bir maç bulma süresi bir dakikayı geçmiyor. Bu durum hem oyuncu sayısının fazla olduğunu hem de müsabaka oluşturma sisteminin başarılı olduğunu gösteriyor.

Oyunda kahramanlarımızın pasif yetenekleri, 2 adet aktif yetenekleri ve oyunda puan kazandıkça kullanıma açılan ultimate yetenekleri var ve bu yeteneklerin neredeyse hepsi ciddi anlamda oyunun kaderini etkileyebilecek güçte. Örnek verecek olursak Mercy’nin ultimate yeteneği ile ölen takım arkadaşlarımızı anında diriltebiliyoruz. Oyunda öldükten sonra tabandan başlama ve yeniden doğma süresini de göz önünde bulundurursak bu yeteneğin gerçekten de oyunun kaderini değiştirebileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Her oyun ortalama 10 dakika civarı sürüyor. Oyunlar kısa sürüyor olabilir ama o 10 dakikanın her saniyesinin dolu dolu geçtiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Oyunlar bu kadar kısa olduğu için AFK(klavyeden uzakta) sistemi de çok acımasız. Çok kısa bir süre bile oyundan ayrılmanız gerekirse sistem tarafından otomatik olarak oyundan atılıyorsunuz ve bu atılmalar devam ederse dereceli maç oynamama cezasına kadar gidiyor. Oyun içi ödeme kısmından bakarsak da her kahramanın çeşitli kostümleri, emojileri bulunmakta. Bunları ücret ödeyerek de alabileceğiniz gibi seviye atladıkça size verilen kutulardan da çıkma olasılığı var. Bu konuda Blizzard'ın oyunculara bonkör davrandığını söyleyebilirim çünkü bu kutulardan çok değerli kostümler çıkabiliyor. Oyunun fiyatı ise Blizzard'ın kendi sitesinde 39.99€. Ülkemizde döviz kurunun yüksek olması sebebiyle Türk oyuncular için oyun biraz pahalı. Oyun hakkında da çeşitli turnuvaların düzenlenmeye başlaması da oyunun uzun süre gündemde kalacağının bizlere habercisi.

Yazar Yorumu: Oynanış=10/10 Grafik=9/10 Fiyat=7/10 Genel Puan=9/10

Kaynakça: