Merhaba değerli e-bergi takipçileri!

Bu inceleme yazımda bir Ubisoft yapımı olan Tom Clancy's Rainbow Six: Siege’den bahsedeceğim.

Rainbow Six: Siege aslında E3 2014 oyun fuarına damga vuran bir başka oyun1 . Buna kanıt olarak da IGN Tarafından E3 2014’ün en iyi oyunu seçilmesini gösterebiliriz. Oyunumuz birinci şahıs nişancı (FPS) türünde bir oyun. Zaman kaybetmeden hemen oyunumuza giriş yapalım.

Oyuna girdiğimizde ana menüde bizi bir hayal kırıklığı bekliyor. Bu hayal kırıklığı ise oyunumuzun maalesef bir hikâye modu olmaması. Kendi açımdan bakacak olursam, yıllardır Ubisoft’un oyunlarında beni heyecanlandıran en büyük faktör olay örgüsü olurdu. Assassin’s Creed, Prince of Persia ve Far Cry gibi serilerinin sıkı bir takipçisi olduğumdan ve bu oyunlardaki hikaye örgüsünü çok beğendiğimden bu oyunda da sağlam bir hikaye bizi bekliyor diye umutlanmıştım. Maalesef Ubisoft beni bu konuda çok büyük hayal kırıklığına uğrattı. Madem hikaye modumuz yok, gelin diğer modlara hep birlikte bakalım.

İlk oyun modumuz Situations. Bu oyun modunu alıştırma gibi düşünebilirsiniz. Situations 10 göreve sahip. Oyunda diğer oyuncularla gireceğiniz haritalarda karşılaşabileceğiniz durumlarla ilgili olan bu 10 görev, sizlere hem oyunun mekaniklerini öğretiyor hem de Multiplayer oyuna girmeden önce biraz puan kazanmanızı sağlıyor ve tabii kazandığınız bu puanlarla da kendinize “Operator" alabiliyorsunuz.

İkinci oyun modumuz ise Terrorist Hunt. Bu oyun modunda arkadaşlarınızı davet ederek veya oyunun çevrimiçi takım arkadaşı bulma sistemiyle bir takım oluşturarak yapay zeka tarafından yönetilen düşmanlara karşı mücadele veriyorsunuz. Karşılaşacağınız düşmanların zorluk seviyelerini belirleyebildiğiniz bu modda, isterseniz tek başınıza da oynayabiliyorsunuz. Oyun her görev için harita ve oyun modunu kendisi seçiyor. Bunun dışındaki her ayar ve seçim size kalmış.

Son oyun modumuz ise Multiplayer. 5 kişilik takımlar halinde oynadığımız bu modda bir takım saldırırken diğer takım ise savunma yapıyor. Tabii ki her turdan sonra oyunun dengeli olması açısından takımlar yer değiştiriyor. Toplamda 3 tur kazandığınızda oyunu da kazanmış oluyorsunuz. Saldırı tarafındayken ilk 20 saniye boyunca sahip olduğunuz dronelarla karşı takımın nerede olduğunu belirlemeye çalışıyorsunuz. Bu 20 saniyede savunma tarafı ise duvarlara barikat çekebiliyor; yerlere tel örgüler, bombalar yerleştirebiliyor. Diğer bir deyişle, saldırı takımı kendine karşı tarafın zayıf bir noktasını bulmaya çalışırken savunma tarafı ise onlara küçük sürprizler hazırlıyor.

Yukarıda yazdığım Operator'dan bahsetmek istiyorum. Operator'ları bir nevi oyundaki karakterler olarak düşünebilirsiniz. Oyundaki Recruit hariç tüm Operator'lar kapalı ve onları kazandığınız puanlarla ya da aldığınız eklenti paketleriyle açabiliyorsunuz. Bazı Operator'lar ise gerçekten çok çok pahalı, baştan sizi uyarmış olayım. Bu Operator'lar için ya dlc paketi almak zorundasınız ya da oyun içi ödeme yapmak zorundasınız. Her Operator'ın kendine has bazı özel yetenekleri var. Kimisi duvarlardan içeri bomba atabilirken kimisi ise duvarların arkasında birisinin olup olmadığını rahatlıkla görebiliyor. Bu özellikler bizlere hangi Operator'ı açtıysanız hemen ardından kısa ama çok kaliteli bir video şeklinde bizlere tanıtılıyor.

Belki de oyunun benim açımdan en güzel tarafı şu: Her ne kadar “Yetenekliyim, çok iyi oyuncuyum” deseniz de Rainbow Six: Siege’de Counter Strike oynar gibi adamlara doğru koşup onları sıra sıra öldüremiyorsunuz. Yapay zekaya karşı bile oynarken bir strateji içinde hareket etmeniz, düşmana sürpriz yapmanız veya savunma yapıyorsanız da çok iyi bir şekilde pozisyon almanız gerekiyor.

Bunları yaparken yine oyun size çok güzel bir özellik daha sunuyor: Etraftaki duvarların parçalanabilmesi. Bu, bu tarz oyunlarda ilk defa gördüğüm bir özellik ve gerçekten oynanışa, atmosfere ve stratejinize çok büyük katkısı var. Oyunun en orijinal yanı da bu zaten. Grafikler ise gerçekten çok temiz. Optimizasyon olarak da Ubisoft güzel bir sonuç elde etmiş diyebilirim. Genel olarak oyun içi ödemeler ve bir hikaye modunun olmaması eksi olsa da kendine has oynanışı, temiz görselleri ve strateji gerektirmesinin oyunu artıya çıkardığını söyleyebilirim.

Yazar Yorumu: 7/10