Merhaba değerli okurlarımız! Bu yazıda sizlere 'oyun teknolojisi' denen şeyin grafiklerden ibaret olmadığını gösteren bir oyundan bahsedeceğim: QuakeLive. QuakeCon 2007'de "QuakeZero" adıyla duyurulan oyun, hukuki sebeplerden dolayı isim değiştirip Ağustos 2012'de aramıza karıştı.

Bildiğiniz gibi Quake 3'ün pek çok modu mevcut. Bu modların bazıları da, oyuna gerçekten bir şeyler katan içeriklerin bulunduğu modlar. Bu kadar çok modun ve sürümün arasında bir standart yakalamak ve gelişen internet teknolojisini oyuncuların yararına kullanmak için yola çıkan Carmack Paşa ve süvarileri, 2000'lerin sonunda, kimi sağlam mod geliştiricilerini de işe alarak ortaya QuakeLive'ı çıkarmışlar. Tarayıcınızdan Quake 3 keyfini yaşama şansı veren oyunun tarafımca yazılan naçizane incelemesine, daha düzgün bir giriş bulamadığımdan ötürü, uzatmaktan tarif edilemez bir keyif aldığım bu aymaz cümleden sonra yüksek izninizle girişmekteyim.

Nedir, Ne Değildir?

Beyim, QuakeLive dediğiniz şey, bir tarayıcı eklentisi indirmenizin yeterli olduğu kurulumdan sonra, yılların eskitemediği Quake 3 Arena deneyimini tarayıcınız aracılığıyla kusursuz bir biçimde veren bir oyundur. Doğru evet, bir sekmede Facebook'unuz açıkken, diğer sekmede Quake 3 oynuyorsunuz. Tabii ki burada vurgulamak istediğim ikisini aynı anda yapabilme yetisi değil; artık dünyanın herhangi bir köşesindeki insanla Quake oynamak için yapmanız gereken tek şey, yeni bir sekme açmak. Tabii ki, kimse size gidin Avustralya sunucusunda oynayıp Lag'a küfredin demiyor. Avrupa sunucularında takılacağınızı da göz önünde bulundurursak, oyuncuların korkulu rüyası olan Lag ile gayet iyi mücadele ediyor QuakeLive. Oyunun yüksek temposuna rağmen, akışı bozan en ufak bir tekleme hissetmiyorsunuz.

E Haydi Oynayalım Bari...

Oyunu ilk açtığınızda, özellikle kavrama yabancıysanız, tavsiye edeceğim şey, mutlaka oradaki "Crash Course" ‘un üzerinden en az bir kere geçmeniz olacak. O ufak eğitimde sizin eğitmeniniz olacak Crash'ın da diyeceği gibi, QuakeLive bünyesinde her seviyeden oyuncular var. Takdir edersiniz ki, oyuna ilk başladığınızda, 10 senedir oyunu oynayan biriyle karşılaşmak istemezsiniz. Oyunun sizin seviyenizi anlayabilmesi için o "Crash Course” ’a ve yaklaşık 20 adet maçı bitirmenize ihtiyacı var. Oynadıkça istatistikleriniz keskinleşiyor ve oyun sizi, sizin seviyenizdeki oyuncularla eşleştiriyor. Bu sebepten ötürüdür ki, ne bıçkın pro'ların elinde maymun oluyorsunuz ne de sunucudaki herkesin sülalesini elden geçiriyorsunuz. Böylece oyundan azami keyfi alıyorsunuz.

Tabii ki oyun, hedef alıp ateş etmekten ibaret değil. Oyuncuların yıllar yılı kendi kendilerine geliştirdiği teknikler var. Öyle ki, bu teknikler artık oyunun parçası haline gelmişler. "Strafe jump" ve "Rocket jump" ‘tan bahsediyorum. QuakeLive'ın hırçın ortamlarında hayatta kalmak için hızlı hareket edebilmeniz ve yüksek irtifalara kolayca çıkabilmeniz gerek. Neyse ki QuakeLive halden anlıyor ve bu hareketlere uygun eğitimler de sunuyor size. Onlara da bir göz atmanızda kesinlikle fayda var. Lakin hepsini tek çırpıda bitirebilmeyi beklemeyin. Rocket jump‘ın son seviyesinde, tek bir boşluğu geçebilmek için yaklaşık 850 roket harcadığımı bilirim.

Önüne Geleni Vur. Sonra?

Yok, öyle değil. Quake 3'ün hazırdaki oyun modlarının yanında, Quake 3 modifikasyonlarında mevcut olan kimi sevilen oyun modlarını da saflarına katan QuakeLive'da oynayabileceğiniz modlar şu şekil:

  • Duel: En çok oynanan mod. Teke tek karşılaşma.
  • Free For All: Bildiğiniz FFA. Bir de Instagib seçeneği var. Herkes railgunla başlıyor ve ortamda hiçbir silah-eşya bulunmuyor.
  • Team Deathmatch: öhöm
  • Capture The Flag: Alışılageldik bayrak kapmacanın InstaCTF'si de mevcut, Instagib'li CTF.
  • Clan Arena: Quake 3 topluluğunun zamanında pek bir sevdiği Rocket Arena mod'unun kıllı bağrından kopup gelmiş CA'da kırmızı ve mavi takımlardan birinde, turun başında tam sağlık-zırh ve tüm silahlarınızla başlıyorsunuz. Harita -Instagib'te olduğu gibi- temiz. Ölen diğer tur başlayana kadar bekliyor.
  • Freeze Tag: Küçükken oynadığımız “don-ateş” ’in silahlarla olan şekli. Ölünce donuyorsunuz. Sizin takımdan biri yanınıza gelip "ateş” leyince çözülüyorsunuz. Bir takım tamamen "don" duğunda turu kaybediyor. InstaFreeze'i de mevcut. Epey zevkli.

Ve evet, oyun bedava. Tabii ki cüzi bir miktar karşılığında sunucu açma, değişik oyun modları (FreezeTag), yeni haritalar ve daha pek çok seçenek emrinize amade. Peki, Quake 3 heyecanını hakkıyla yaşamak için para mı vermeniz gerekiyor illa ki? Kesinlikle hayır. Para vermek, oyunda size hiçbir üstünlük sağlamıyor. Quake 3'ten aldığınız tüm hazzı QuakeLive'dan, hiçbir ücret ödemeden alabilirsiniz.

Efendiler, her ne kadar Carmack Paşa, QuakeLive'ın bir başarısızlık olduğunu söylese de çok oyunculu FPS tarihinin mihenk taşlarından biri olan Quake 3'ü, gelişen teknolojiye uydurarak tekrar ayağa kaldırmakla eskiyi unutmadığını gösteriyor bizlere. Gerçekten beceri isteyen oyunların yavaş yavaş eski moda olduğu şu zamanlarda, eski günleri yâd etmek için bulunmaz bir fırsat QuakeLive. Hadi hemen bir hesap açın "pingFromHeaven" ismini arkadaşınız olarak ekleyin, oynamaya başlayalım. Gelecek ay görüşmek üzere!

"Two hits! Impressive!"

Kaynaklar