Programlama Yarışması Nedir?

ODTÜ'de bu sene 19.'sunun düzenlenmiş olduğu Programlama Yarışması Bilgisayar Topluluğu'nun geleneği olmakla birlikte okulumuzun en köklü etkinliklerinden biridir. Bir algoritma geliştirme yarışmasıdır. Aynı zamanda, Türkiye'de Linux ortamında gerçekleştirilen ilk yarışma olma özelliğini taşır.

Programlama Yarışması Süreci Nasıl İşler?

Programlama Yarışması süreci; ön eleme ve final turu olarak ikiye ayrılır. Ön elemeye internet aracılığıyla yarisma.cclub.metu.edu.tr/ başvurulur ve internet üzerinden belli bir zaman aralığında gerçekleştirilir. Ve tanınan bu zaman aralığında uygun olan ve lisans öğrencisi herkes katılabilir. Yarışmaya bireysel ya da gruplar halinde katılmak mümkündür. Ancak grupların her biri maksimum 3 kişiden oluşur. Ön eleme sonuçları değerlendirildikten sonra finale katılmaya hak kazanan 18-25 grup yine yarışma sitemizden duyurulur ve belirlenen tarihte finale katılmak üzere okulumuza davet edilir. Yarışma sırasında kullanabileceğiniz programlama dilleri şunlardır: C (ANSI, C99, C11), C++ (C++98, C++11), Java (7), Python (2, 3), C# (5.0), D (2), Haskell (98, 2010), Ruby (1.9.4). Yarışmaya Ankara dışından katılan yarışmacıların yol-konaklama masrafları topluluğumuz tarafından karşılanır. Finalin gerçekleştirildiği günden sonraki gün Ödül Töreni yapılır ki son yıllarda Ödül Törenlerimiz Bilişim Günü kapsamında gerçekleştiriliyor olup Bilişim alanında ismi bilinen başarılı kişiler sunum yapmak üzere davet edilir. Bilişim Günü'ne de ODTÜ dışından katılmak mümkündür. Son yıl başlayan bir diğer uygulamamız ile oldukça kapsamlı bir hal almış Bilişim Günü etkinliğimizdeki oturumlara belli bir oranın üstünde katılım sağlayan katılımcılarımıza katılım belgesi takdim edilmesidir.

Bu seneki yarışmada neler oldu?

Türkiye'nin birçok üniversitesinden yoğun katılım alan ön eleme etabı, 7 soruluk olup, 350 takımın katılımıyla 60 saat sürmüştür. Final turu, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde Linux ortamında gerçekleşmiş olup, 19 takım, 4 saat süren ve 7 sorudan oluşan bu etapta yarışmışlardır. Bilişim Günü'nde ise sıralamada ilk 3'e giren takımlar ödüllendirilmiştir. Sponsorlarımızın da desteğiyle, bu sene belirlediğimiz ödül havuzunun miktarı 10.000 Türk Lirasıdır. Sıralamada ilk 3'e giren takımlara verilen ödüller ise şu şekilde:

  1. takıma 5000 Türk Lirası,

  2. takıma 3000 Türk Lirası,

  3. takıma 2000 Türk Lirası takdim edilmiştir. Dereceye giren ilk üç takım sırasıyla uNaGi,Heisenberg ve GOO!!1!1 olmuştur, kendilerini tebrik ediyor, yarışmaya katılan tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.

Kişiye Katkısı Nedir?

Öncelikle oldukça düşünülerek ve özenli hazırlanmış soruları sebebiyle programlama ile ilgilenen kişiler için keyifli bir deneyim olabilir. Bilişim Sektörü ile ilgilenen öğrencileri bu sektörün devleriyle buluşturmak açısında bir köprü özelliği taşır. Alanında en iyi öğrencileri biraraya getirerek faydalı arkadaşlık ortamları yaratır.