Gray, San Francisco, Kaliforniya'da öğretmen bir annenin ve Amerikan ordusunda görevli bir babanın ikinci çocuğu olarak doğdu. Ailesi Roma'ya taşınan Gray hayatının ilk üç yılının büyük bir bölümünü orada geçirdi ve İngilizceden önce İtalyanca konuşmayı öğrendi. Ardından ailesi Virginia'ya taşındı ve boşanmalarına kadar yaklaşık dört yıl orada yaşadılar. Boşanmanın ardından Gray annesiyle birlikte San Francisco'ya geri döndü. Amatör bir mucit olan babası daktilolar için geliştirdiği şerit kartuşlar için patent aldı ve bu patent ona önemli bir telif akışı sağladı.

Hava Kuvvetleri Akademisi tarafından reddedildikten sonra Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'e 1961 yılında girdi. Her dönem için 67$ ödemesi gereken Gray okurken General Dynamics'te çalıştı ve orada Monroe hesap makinesi kullanmayı öğrendi. Kimya notları yüzünden cesareti kırılan Gray, altı aylığına Berkeley'i bıraktı ve endüstride korkunç olarak nitelendirdiği deneyiminden sonra geri döndü. Gray 1966 yılında Matematik Mühendisliğinde lisans eğitimini tamamladı.

Evlendikten sonra eşi Loretta ile Loretta'nın doğum yeri olan New Jersey'e taşındı. Loretta öğretmen olarak çalışmaya başladı, Gray ise Bell Labs'te dijital simülasyon üzerine olan Multics'in bir parçası olarak işe girdi. Bell'de haftanın üç günü çalışıyor ayrıca iki gününü de New York Üniversitesi Courant Institute'da yüksek lisans öğrencisi olarak geçiriyordu. Çift bir yıl boyunca çalışıp birktirdikleri parayla beş yıl boyunca dünyayı gezmeyi planlıyorlardı. Tatil planlarına başlamadan önce üç ay için Berkeley'e geri döndüler. İki ay seyahatten sonra tekrar Berkeley'e dönen çiftin tatil heyecanları tatmin olmuştu. Berkeley'deyken, Gray ve Loretta'nın bir kızları oldu. Çift daha sonra boşandılar.

Ph.D.'sini 1969 yılında, programlama dilleri konusunda tamamlayan Gray daha sonra iki yıl boyunca IBM için çalıştı. Gray öncelikli olarak araştırmacı ve yazılım tasarımcısı olarak IBM'le birlikte Tandem Computers ve DEC'in de içinde olduğu şirketlerde çalıştı. 1995'te Microsoft'a katıldı ve 2007 yılında kaybolmadan önce şirketin teknik olarak önemli bir üyesiydi. Gray birkaç çok önemli veritabanına ve işetim sistemine büyük katkılarda bulundu. Microsoft için TerraServer-USA ve Skyserver'da çalıştı. Virtual Earth'ün geliştirilmesine yardımcı oldu. Conference on Innovative Data Systems Research'ün kurucularından biriydi.

En iyi bilinen başarıları arasında:

  • Taneli veri tabanı kilitleme(MGL),

  • İki katmanlı işlem semantikleri,

  • Depolama tahsisi için 5 dakika kuralı,

  • Veri depolama uygulamaları için data cube operator,

  • Güvenilir işlemler için gereklilikleri tanımlama(ACID test) bulunuyor.

28 Ocak 2007'de Pazar günü Farallon adalarına doğru annesinin küllerini dökmek için tek başına çıktığı yelkenli yolculuğu sonucu eşi tarafından yat ve Gray kayıp olarak rapor edildi. Sahil Güvenlik 4 gün boyunca uçak, helikopter, ve patrol botları kullanarak yaptığı aramada hiçbir ize rastlamadı. Hava bulutsuzdu ve hiçbir geminin onun yatına çarptığı bildirilmemişti. Ayrıca alınması gereken radyo sinyallerinin de hiçbir izine rastlanmadı.

1 Şubat 2007'de DigitaGlobe uydusu bölgenin bir taramasını yaptı ve binlerce görüntüyü Amazon Mechanical Turk'e yolladı. Gray'in kayboluşuyla ilgili birçok teorinin ortaya atılmasına , birçok yüksek teknoloji aletin kullanılmasına ve gösterilen onca çabaya rağmen Gray bulunamadı. 5 yıl boyunca kayıp olduğu için 16 Mayıs 2012'de Gray'in yasal olarak denizde öldüğü varsayıldı. Eşi Donna Carnes, kızı, üç torunu ve kızkardeşi Gail hala yaşamlarını sürdürmektedir.

Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley ve ailesi 31 Mayıs 2008'de onun için bir konferans düzenlediler. Konferansta Richard Rashid ve David Vaskevitch konuşma yaptı. Microsoft'un WorldWide Telescope yazılımı Gray'e ithaf edilmiştir. Ayrıca 2008'de Microsoft, Madison, Wisconsin'de Jim Gray'in ardından adlandırılmış bir araştırma merkezi açtı.

Her yıl, Microsoft veri yoğunluklu programlama alanına olağanüstü bir katkıda bulunmuş araştırmacıya Research Jim Gray eScience Ödülünü verir. Ödülü kazananlar eScience alanına yaptıkları temel ve çığır açan katkılar sayesinde seçilir. Daha önce ödülü alanlar arasında sırayla Alex Szalay, Carole Goble, Jeff Dozier, Phil Bourne, Mark Abbott, Antony John Williams ve Dr. David Lipman bulunuyor.

Kaynakça: https://en.wikipedia.org