Watson, doğal dilde sorulan sorulara cevap vermek için tasarlanan bir yapay zeka programıdır. İsmi IBM’in kurucusu Thomas J. Watson’dan gelmektedir. Watson, IBM’in DeepQA araştırma projesinin bir parçası olarak geliştirilmeye devam etmektedir. Yazılım POWER 7 işlemcisi tabanlı sistemler üzerinde çalışmaktadır. Watson IBM için bir başarı öyküsüdür.

Watson, 2011 yılında ABD’de Jeopardy Bilgi Yarışması’nda insan yarışmacıları yenmiş ve 1 milyon dolar ödül kazanmıştır. Yarışmada, tüm yarışmacılar (Watson dahil), sunucunun ipucu vermesine kadar beklemek zorundaydı. Ardından sinyal olarak bir ışık yanmakta; cevap verme şansını elde etmek için cevap düğmesine basmak gerekmekteydi. Watson, genellikle kendi düğmesini daha hızlı aktifleştirdi. Watson bu iş için, dört terabaytlık sabit diske depolanan yapılandırılmış ve yapılandırılmamış içerik kullandı. Bu içeriğin genelini Wikipedia oluşturmakta. Watson oyun boyunca internete bağlanmadı. Bu linkte bulunan videoyu izlemenizi öneririm. Videoda Watson, sorulan soruları insan gibi algılamakta ve yine insan gibi konuşarak cevap vermektedir.

Watson, Java ve C++ dilleri kullanılarak yazıldı. IBM’in DeepQA yazılımı ile SUSE Linux Enterprise Server kullanmaktadır. IBM bildirdiğine göre Watson, açık alan soru alanına doğal dil işleme, bilgi alma, bilgi gösterimi ile akıl yürütme ve makine teknolojileri öğrenmede ileri bir uygulamadır. Çekirdeğinde, Watson, hipotez üretimi, büyük kanıt toplama, analiz ve puanlama için IBM’in DeepQA teknolojisinde inşa edildi.

Önceleri bir IBM çabasıyken, Carnegie Mellon Üniversitesi, Massachusetts Amherst Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Güney Kaliforniya Üniversitesi, Austin Teksas Üniversitesi, Trento Üniversitesi, Rensselaer Polytechnic Enstitüsü’nden öğrenciler ve fakülte geliştiren ekibe dahil olmuştur.

IBM firması ilerleyen zamanda büyük veri(big data) alanına girmiş, sektörlere özgü sorunları ele almıştır. Bu aşamada yine Watson kullanılmaktadır. Watson’ın insan dilini anlama ve karmaşık sorulara tam yanıtlar bulmak için bilgiyi hızlıca işleyebilme yeteneği sayesinde, bilgisayarların insanlara iş dünyasındaki ve özel hayatlarındaki görevlerini tamamlamalarına yardımcı olma konusunda önemli bir potansiyel içermektedir. Watson, bireylerin karmaşık sorulara hızlı bilimsel yanıtlar bulabilmelerini sağlayacaktır. Bu sayede sağlık hizmeti gibi alanlarda hastalığın doğru şekilde teşhis edilmesi, çevrimiçi self-servis yardım masalarını iyileştirme, insanlara şehirler hakkında belirli bilgileri sağlama ve telefon aracılığıyla müşteri desteğini isteme gibi konularda ve daha pek çok alanda uygulanabilir.

Watson Analytics, Watson platformunun sayı işleme gücüdür ve büyük veri işlemede kullanılmak üzere herkese açılmıştır. Beta aşamasındaki, Watson Analytics “büyük veri” işlemeyi herkesin kullanabileceği bir hale getirmeyi amaçlıyor. Yani teoride Watson’a bir veri seti sağlayıp, tahmin analizleri, ilginç korelasyonlar gibi çıktılar alabiliyor, bunları grafikler yoluyla görüntüleyebiliyorsunuz. Watson Analytics, gelecekte kullanıcıların Google Docs, Oracle ile IBM’in Cognos ve SPSS hizmetleri gibi veri kaynaklarına direkt olarak bağlanabilmesine olanak tanıyacak.

IBM Cognos: İş zekasından finansal performansa ve strateji yönetimi ve analitik uygulamalarına kadar, bir kuruluşun, en yüksek düzeyde performanslı ve analitik odaklı olması için her şeyi sağlayan yazılımdır. Bazı IBM Cognos yazılımları şunlardır: Cognos TM1, Cognos Express, Cognos Insight, Cognos Disclosure Management, Cognos Business Intelligence.

IBM SPSS: Tahmine dayalı akıllı bir yazılımdır. Akıllı kararlar alabilmek, sorunları çözebilmek ve sonuçları gelişltirebilmek için bir sonraki adımda ne olacağını tahmin etmeye yarar. Bazı IBM SPSS yazılımları şunlardır: IBM SPSS Statistics, IBM SPSS Modeler. Twitter ve IBM arasındaki anlaşma sayesinde Twitter verileri de Watson Analytics’e aktarılabilecek. IBM SoftLayer bulut yapısı üzerinde çalışan Watson Analytics’e IBM’in bulut mağazasından ulaşılabiliyor. İnternet adresi “https://watson.analytics.ibmcloud.com/product” şeklindedir. Watson Analytics ile çalışmaya başlamadan “https://www.youtube.com/watch?v=eCu27KP5gBE” linkinde bulunan eğitim videosu nun izlenmesini öneririm. Eğitim videosu İngilizcedir.

IBM Verse: IBM Verse, Watson destekli e-posta işlemcisidir. E-posta, şüphesiz internet tarihinin en eski ve önemli araçlarından biridir. Bu konuda şimdiye dek devrimsel bir ilerleme kaydedilmiş değil. IBM firması ise bu durumu IBM Verse adlı e-posta çözümüyle değiştirmek istiyor. IBM Verse, Nisan 2015’te pazara sunulmuştur. Türkiye’deki kurumsal şirketlere Haziran 2015 ayında sunulmaya başlanmıştır. IBM Verse, Google Inbox ve Microsoft Clutter gibi çözümlerden daha ileri bir deneyim sunuyor.

IBM Verse, klasik bir e-posta çözümü olmanın ötesinde doğru kişileri ve doğru bilgileri kısa bir sürede ulaşılmasını sağlayan bir sosyal mesajlaşma çözümü olarak tanıtılıyor. IBM Verse ile kurum içi ve kişileri özel profilleri üzerinden tanımak mümkün. E-postalara bağlı işleri birer görev olarak atayabilmek de mümkün. Bunu yaparken, size gelen e-postalarda bulunan sizden istenen işleri, sizin gönderdiğiniz e-postalarda bulunan işleri ayrı ayrı işaretleyebiliyorsunuz.

E-posta istatistiklerini hızlı bir şekilde gözler önüne seren Verse’ün en önemli tarafı IBM Watson’ı bir akıllı asistan olarak kullanabiliyor olması. Watson, Verse içinde bulunan sorulara yanıt verebiliyor. Bu yöntem ile doktorların hayatını kolaylaştırmayı da amaçlıyor. Ayrıca verilen yanıtlar kullanıcılar tarafından puanlanarak IBM Watson’a geri bildirimde bulunulabiliyor. Linkte bulunan video ile Verse hakkında daha detaylı bilgi almak mümkün. IBM Verse kayıt olmak için “https://apps.na.collabserv.com/manage/account/dashboardHandler/input” linki kullanılabilir.

Kaynakça:

http://kobitek.com/ibm_watson_projesi

https://tr.wikipedia.org/wiki/Watson_(bilgisayar)

http://www.chip.com.tr/haber/ibm-watson-analytics-herkese-acildi_51180.html

http://webrazzi.com/2015/09/12/ibm-watson-destekli-e-posta-islemcisi-verseu-turkiye-pazarina-acti/

http://www.bthaber.com/dosya/veriler-katlanarak-artiyor/1/4934

https://www-01.ibm.com/software/tr/analytics/cognos/

https://www-01.ibm.com/software/tr/analytics/spss/

https://watson.analytics.ibmcloud.com/product