Merhabalar sevgili E-bergi okurları! Bu ay sizlere bir bilgisayar öncüsü olan David Andrew Patterson’dan bahsedeceğiz. 16 Kasım 1947 doğumlu Patterson 1977’den bu yana California Üniversitesi, Berkeley’de bilgisayar bilimi profesörü olarak görev yapmaktadır.

Bilgisayar alanındaki başarılarını anlatmaya başlamadan önce, kişisel hayatına değinelim. Patterson 1967’de lise aşkı Linda ile evlendi. Bayan Patterson, çeşitli ödüllere layık görülmüş bir doğaçlama tiyatro eğitmeni olmasının yanı sıra East Bay Improv oyunculuk okulunun da kurucusudur. Patterson çiftinin iki oğlu oldu. Bunlardan biri, Dave, ekonomi alanındaki master eğitiminin ardından Berkeley’de ağ yöneticisi olarak çalışmaya başladı. Eşi ve çocuğuyla birlikte halen Berkeley’de hayatını sürdürmektedir. Çiftin diğer çocuğu sosyal bilimler alanında master yapmış olup şu anda Adobe Systems’da görev yapmaktadır. Eşi ve iki çocuğuyla yine Berkeley’de yaşamaktadır.

Futbol, dağ bisikleti, halter ve sörf de David Patterson’ın bilgisayar bilimi dışındaki uğraşlarındandır. Sosyal sorumluluklar konusunda da çok duyarlı olan Patterson 2003'ten beri Waves to Wine etkinliğinde pedal çevirmektedir. Ayrıca 2006'dan 2010'a kadar her yıl MS hastalığına karşı en çok bağış toplamayı başaran kişi olagelmiştir.

California Üniversitesi’nde 1969 yılında Edebiyat Fakültesi diplomasını almasının ardından Patterson 1970’te yüksek lisansını ve 1976’da da doktorasını tamamladı. 1977’de üniversitenin akademik kadrosuna katıldı. Reduced Instruction Set Computer (RISC) fikrinin mucidi ve önemli savunucularından biriydi. Carlo H. Sequin ile birlikte California Üniversitesi’nin RISC projesini yönetti. Bu proje günümüzde Fujitsu ve Sun Microsystems tarafından da kullanılan SPARC mimarisinin temellerini oluşturdu. Patterson ayrıca Redundant Arrays of Inexpensive Disks (RAID) ve Network of Workstations (NOW) projelerinin geliştiricilerinden biri olarak Bilgi İşlem Mekanizması Derneği (ACM) tarafından üç seçkin inceleme ödülüne layık görüldü.

David Patterson, beş kitabın da yazım ekibine katıldı. Bilgisayar mimarisi konulu iki kitapta Stanford Üniversitesi Rektörü John L. Hennessy ona eşlik etti: Bilgisayar Mimarisi: Nicel Bir Yaklaşım (Computer Architecture: A Quantitative Approach) ve Bilgisayar Organizasyon ve Tasarımı: Donanım/Yazılım Arayüzü (Computer Organization and Design: the Hardware/Software Interface ). Bu kitaplar 1990’dan bu yana çeşitli üniversitelerin lisans ve yüksek lisans eğitiminde ders kitabı olarak kullanılmaktadır.

Patterson’ın üyesi olduğu topluluklardan bazıları şunlardır: Ulusal Mühendislik Akademisi, Ulusal Bilim Akademisi, Bilgisayar Topluluğu, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Enstitüsü (IEEE), Bilgi İşlem Mekanizması Derneği (ACM) . Onun adı araştırmaları, eğitimleri ve hizmetleri dolayısıyla aldığı yirmi beşin üzerinde ödül ile ön plana çıktı. IEEE Teknik Başarı Ödülü, IEEE Reynold B. Johnson Bilgi Depolama Ödülü, IEEE John von Neumann Madalyası, Japon Bilgisayar ve İletişim Ödülü aldığı ödüllerden sadece birkaçı. 2005 yılında “Silicon Valley Engineering Hall of Fame”de yerini aldı ve Meclis Üyesi Michael Honda tarafından Parlamento Kabul Sertifikası’na layık görüldü. Ayrıca 2006’da Amerikan Bilim ve Sanat Akademisi’ne, 2007’de Bilgisayar Tarihi Müzesi ve Amerikan Bilimsel Gelişim Derneği’ne kabul edildi.

Tüm bunlara ek olarak Patterson Digital, Hewlett Packard, Intel, Microsoft ve Sun Microsystems gibi birçok önemli şirketin teknik danışma kurulunda yer aldı.

David Andrew Patterson halen üç önemli proje üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir: Güvenilir Uyuarlamalı Dağıtık Sistemler (Reliable Adaptive Distributed systems - RAD Lab), Çoklu İşlemciler için Araştırma Hızlandırıcısı (Research Accelerator for Multiple Processors – RAMP) ve Paralel Bilgi İşlem Araştırmaları Üzerine Berkeley Görüşü (The Berkeley View on Parallel Computing Research).

Kaynaklar