Amerikan bilgisayar girişimcisi, Namesys’in sahibi, ReiserFS ve Reiser4 dosya sistemlerinin geliştiricisi Hans Thomas Reiser 19 Aralık 1963’te California’da doğdu. On beş yaşındayken California University’ye kabul edildi ve 1992’de, 28 yaşındayken bilgisayar biliminden mezun oldu. California temelli yazılım şirketi Namesys’i kurarken bilgisayar alanında çeşitli işlerde çalıştı. Namesys öncesinde Synopsys, IBM, Premenos ve Accurate Information Systems’te çalışmıştı.

Reiser ve şirketi Namesys, ReiserFS ve Reiser4 dosya sistemlerini geliştirdi. ReiserFS 2.4.1 sürümünden itibaren Linux işletim sistemlerinde kullanılabilir hale geldi. Reiser’ın 2006’da tutuklanmasının ardından özgür yazılım toplulukları bu durumun Reiser’ın geliştirdiği dosya sistemi Reiser4’ü sınırlaması konusundaki endişelerini dile getirdiler. Fakat Namesys çalışanları çalışmalarını sürdürerek Reiser’ın tutukluluğunun onları etkilemediğini gösterdiler ve eğer süreç uzayacak olursa şirketin geleceğini garantiye almak için çözümler bulacaklarını belirttiler.

Reiser, 1998’de Saint Petersburg’da çalışırken bir evlilik sitesi aracılığıyla Rus jinekolog Nina Sharanova (Нина Шаранова) ile evlenmiş ve iki çocuk sahibi olmuştu. Çift, Mayıs 2004’te ayrıldı. Üç ay sonra Nina Reiser şiddetli geçimsizlik sebebiyle boşanma davası açtı, fakat bu dava hiç sonuçlanmadı. Bununla birlikte Reiser, bir yıllık bir sınırlandırmayı kabul etti. Bu, Nina Reiser’ı evde ve iş yerinde rahatsız etmeme, onunla hiçbir şekilde bağlantı kurmama ve ondan en az 100 yard uzak durmayı kapsıyordu. Mayıs ayında Nina Resier eşinin sağlık ve çocuk bakım masraflarını gerektiği şekilde karşılamadığı gerekçesiyle tekrar mahkemeye başvurdu ve 12.000 $ üzerinde tazminat istedi.

Nina Reiser’ın 5 Eylül 2006’da kayıp olduğu bildirildi. En son 3 Eylül’de çocuklarını eşine bırakırken görülmüş ve sonraki gece en iyi arkadaşıyla buluşmaya gelmemişti. Oakland polisi Hans Reiser’ın evinde yaptığı bir dizi araştırma sonucunda eşi Nina Reiser’ı öldürme suçundan Hans’ı tutukladı.

Hans Reiser’ın cinayet duruşması 6 Kasım 2007’de başladı. Reiser duruşma boyunca eşini öldürdüğü iddialarını yalanladı. Reiser savunmasını yaparken kabul edilemez iddiaları ve şüpheli davranışları suçsuzluk iddialarını yalanlar nitelikteydi. 28 Nisan 2008 Pazartesi günü Hans Reiser birinci derece cinayetten suçlu bulundu.

Mahkeme, eşinin cesedinin yerini söylemesi karşılığında Hans Reiser’ın cezasını ikinci derece cinayete indirme sözü verdi. 7 Temmuz 2008 Pazartesi günü Reiser, polisi Oakland Tepesi’ne yönlendirdi. Reiser’ın avukatı William Dubois kalıntıların, Reiser’ın annesiyle birlikte yaşadığı ve Nina Reiser’ın en son 3 Eylül 2006’da canlı görüldüğü yerden yaklaşık bir mil uzaktaki tepede gömülü olarak bulunduğunu söyledi. Oakland dedektifi Lt. Ersie Jonner, Reiser’ın hiçbir yanılgıya sebep olmadan doğru yeri tarif ettiğini açıkladı. 8 Temmuz’da bulguların Nina Reiser’a ait olduğu belirlendi.

29 Ağustos 2008’de Reiser on beş yıl hapse mahkûm edildi, bu ikinci derece cinayet için en ağır cezaydı. 5 Eylül 2008’de Hans Reiser cezasının infazı için San Quentin State hapishanesine götürüldü. 10 Ocak 2009’da birkaç mahkûm tarafından saldırıya uğramasının ardından 28 Ocak 2009’da Mule Creek State Hapishanesine gönderildiği bildirildi.

Kaynaklar