Anita Borg (1949-2003), kadınlara teknoloji alanında ilham verme, onları motive etme yolunda teknik uzmanlığını ve korkusuz vizyonunu birleştirerek teknoloji alanındaki kadınların öncülerinden biri oldu. Sürekli bir değişim peşinde olan Borg, hayatını kadınların teknoloji alanında aktif bireyler olmalarına yardımcı olmaya adadı.

17 Ocak 1949'da Illinois Chicago'da doğan Anita Borg Naffz, Illinois, Palatine'da büyüdü. Büyürken matematiği sevmesine rağmen bilgisayar bilimine eğilimli değildi. Fakat 20’li yaşlarında girdiği küçük bir sigorta şirketinde programlamayla tanıştı. 1981’de New York Üniversitesi Bilgisayar Bilimi alanında doktorasını yaptı.

Borg teknoloji alana yönelen kadınların sayısının yükselmesi gerektiğine inanıyordu. Hedefi 2020 yılına kadar kadınların bilgisayar alanının %50 sini temsil etmesiydi.

1987 yılında, 12 kadın teknoloji uzmanı ile birlikte kadınlar için ilk e-posta ağı olan Systers’ı kurdu. Systers’ın kadınların işte yaşadıkları sorunları tartışmaları ve ellerindeki kaynakları birbirleriyle paylaşmaları için bir alan sağlamasını istedi. Systers, halihazırda kadın teknoloji uzmanları için kapalı bir ağ ve güvenli bir topluluk sunuyor.

1994 yılında Anita, Anitab.org’un eski başkanı ve CEO’su Dr.Telle Whitney ile Grace Hopper Anması’nı (Grace Hopper Celebration) kurdu. Onları buna iten Grace Murray Hopper’dan etkilenmeleri ve tabii ki gittiği konferanslarda onlardan başka kadın bulamayışlarıydı. Anita ve Telle’nin GHC’yi kurmalarındaki amaçları kadınların teknik yeteneklerini arttırmalarını ve birbirleriyle iletişim halinde olmalarını sağlamaktı.

Anita daha sonra Systers ve GHC’yi kapsayan Kadın ve Teknoloji Enstitüsünü (Institute for Women and Technology) kurdu. Cinsiyetler arasındaki farkı kapatmak için kurumlarla ve bireylerle çalışıp yeni programlar başlattı. Anita Borg’un 2003 yılında vefatının ardından, kuruluşun adı Anita Borg Kadın ve Teknoloji Enstitüsü olarak değiştirildi.

Anita, teknolojideki önemli çalışmaları ve sahadaki kadınları geliştirdiği için birçok onursal ödül aldı. 1995 yılında Augusta Ada Lovelace Ödülünü kazandı. 1996 yılında ACM Fellow’u olarak onurlandırıldı. 1999 yılında Başkan Clinton, Anita'yı Bilim, Mühendislik ve Teknolojide Kadın ve Azınlıkların Geliştirilmesi Komisyonu'na atadı. 2002 yılında Heinz Teknoloji, Ekonomi ve İstihdam Ödülü'nü aldı. Bilişim Araştırmaları Derneğinde Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 1998–99'da, Mayıs 1999'da Mühendislikte Kadın Zirvesi'ni oluşturan Ulusal Mühendislik Akademisi Kadınları Kutlama Komitesi üyesi olarak görev yaptı. Ulusal Araştırma Konseyi'nin Bilim ve Mühendislik Kadınları Komitesi'nde görev yaptı. 2002 yılında Carnegie Mellon Üniversitesinden (CMU) bilim ve teknoloji alanında fahri doktora ile onurlandırıldı.

1999’da Borg’a beyin tümörü teşhisi kondu. 2002 yılına kadar Kadın ve Teknoloji Enstitüsü’nü yönetmeye devam etti. 6 Nisan 2003’te Kaliforniya, Sonomo’da vefat etti. Birçok ödül ve program Borg’un hayatını ve çalışmalarını onurlandırıyor. Google, Borg’un çalışmalarını onurlandırmak için 2004 yılında Google Anita Borg Memorial Bursunu oluşturdu. 2017 itibariyle bu program Kadın Teknikerler Bursiyerleri Programı olarak biliniyor.

Kaynakça