Ne, 4 yıl mı olmuş?! :) Evet, biricik E-bergi'miz tam 4 yaşında! Şimdi bakınca 4 sene nasıl da çabuk geçmiş diyoruz. Bu 4 yılda, siz okuyucularımızın bizlerle beraber, her ay bilgisayar dünyasından yeni bir şeyler öğrenmiş olması harika bir durum. Dergi yazılarını yetiştirmek adına yaşadığımız tatlı telaşlar, "hangi konu okuyucuların daha da ilgisini çeker" sorularına çözüm arayışlarımız ve giderek artan yazar kadromuzun taze heyecanları boşa gitmemiş yani özetle :) Bilişim dünyasına yazılarımızla bir adım daha yaklaştırdığımız her birey bizim için en önemli hedef oldu her zaman. Bilgisayar teknolojilerindeki güncel olaylara yer vermeye çalışarak, E-bergi ruhunu canlı tutmaya da çalıştık bu 4 senede. Kimi zaman dergiyi yayınlayamadığımız sayılar da oldu, ancak bu eksiklikleri bir sonraki sayılarda tamamlamaya gayret ettik. Ayrıca, Türkçe kaynak eksikliğine, E-bergi olarak alternatif bir çözüm sunmaya çalıştık. Gerek konu hakkındaki İngilizce kaynaklardan çevirilerle, gerek konu ile ilgili birebir tecrübelerimizle sahip olduğumuz bilgileri, sade ve kurallı bir Türkçe ile aktarmaya çalıştık. Umarız bu çabalarımızla daha nice 4 seneler geçiririz. E-bergi’mizi daha da güzelleştirmek ve geliştirmek için koşuşturmaya devam edeceğimizin teminatıyla, takipçilerimize sevgi ve teşekkürlerle!

İrem Gökçe Aydın

E-bergi’nin yani editör ve yazarlarındanım, hatta kendimi henüz ‘yazar’ diye nitelendiremiyorum bile. Toplulukla ve bergiyle yeni tanışmış olsam da sıcak ve samimi havasıyla beni sarmaladığını fark ediyorum. Fark edince de iyi ki sarmalamış diye geçiyor içimden. ODTÜ’nün ortamına uyum sağlamak çok zordu benim için. Ama bu zorlukta elimden tutan, destek olan, güç veren, ODTÜ Bilgisayar Topluluğu ve E-bergi ailesi oldu. Bir şeyler üretmeye çalışmak, çalışırken aynı zamanda öğrenmek ve eğlenmek, sonuçta da güzel ürünler ortaya çıktığını görmek, güzel tepkiler almak gerçekten huzur, mutluluk veriyor. Zaten bu tatlı heyecanlar da olmasa da üniversite hiç çekilmezmiş gibi geliyor. İyi ki doğdun, iyi ki seni buldum E-bergi! Birlikte nice senelere. :)

Kader Belli

Aslında söyleyebileceğim fazla bir şey yok zira E-Bergi'yle henüz bu sene tanışıp, editörlüğe kısa süre önce başladım. İlk toplantıya katılmamı takiben topluluğun ortamına hemen ısınıp "Ne işe yarayabilirim ki ben burada?" diye düşününce bir şimşek çaktı, o an dahil oldum E-Bergi kadrosuna. Topluluktaki herkes bir şekilde Bergi'yle alakalı olduğu için pek ayırt etmiyorum aslında ikisini, topluluğa karşı nasıl bir sevgi besliyorsam Bergi'ye karşı aynı hislere sahibim diyebilirim. =) Gördüğüm kadarıyla yıllardır çizgisinden hiç sapmadan ilerlemiş, hedeflediğini başarmış bir yayın. Seviyoruz E-Bergi'yi, umarım daha uzun yıllar yayın hayatına devam eder.

Yiğit Yücel

Bu yorucu koşuşturmanın yalnızca bir buçuk yılına tanık olabildim. Daha dün gibi hatırlıyorum masum bir eğlence niyetiyle çıktığım Okan Bayülgen gezisinde e-bergi'nin o zamanki editörü ve topluluğun başkanı olan İlke tarafından 'kafalandığımı'. Türkçe bilgimin fena olmadığını ağzımdan kaçırmıştım ki hemen editörlük önerdi. Eh, bu maratonun yoruculuğundan habersizdim tabii, hemen "Oluuur!" demiştim. Çok emek vermem gerekti Bergi'ye ondan sonra, çok çaba harcamak...Bir buçuk yıl sonra ise, "İyi ki!" diyebiliyorum, sanırım. :) Bilmediğim, aklıma bile gelmeyecek birçok konuda yazılan yazıları, sırf düzeltmek amacıyla da okumuş olsam, öğrenme fırsatı buldum. Ayrıca -belki kimilerinizin önemsemeyeceği bir nokta da olsa- küçüklüğümden beri kullanımında özenli olmaya çalışan biri olarak Türkçe konusunda bilgilerimi ÖSS döneminden sonra unutmadım, aksine geliştirdim. Nice yıllara e-bergi! Zaten bir avuç yararlı Türkçe kaynak var bilgisayar bilimi üzerine. Belki tam da o yüzden, İlke'nin de sıkça dediği gibi: "Bergi candır!" Bu günlere gelmesinde azıcık da olsa katkısı olan herkese e-bergi ailesi olarak teşekkür ederiz.

İlim Uğur