Bergi, Bilgisayar Topluluğu’nun yaptığı güzel işlerden bir tanesi. Bergi’nin bir parçası olmak her ay yeni yazarlar, yeni konularla bu heyecanı paylaşmak çok güzel. Bergimiz bilgisayar bilimine Türkçe bir kaynak sunmak amacıyla yedi yıl önce bu işe gönül veren değerli -pek çoğu şu an farklı yerlerde hatta farklı ülkelerde çalışan- arkadaşlarımızla başladı. Şimdi bizimle gelecek nesillere doğru başarılı bir yolculukta. Bu yolculukta yazılarıyla, yorumlarıyla ve yeni fikirleriyle Bergi’ye emek veren bizlere yol gösteren tüm Bergi gönüllülerine sonsuz teşekkürler. Ayrıca editörler olarak Merve, Enes ve Mustafa’ ya da buradan bu süreçteki anlayışlı tutumlarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Sizlerin de aramıza katılmak için yapmanız gereken sadece uygun konularda yazıp bize göndereceğiniz yazılar. Bergi bundan sonra da her ay sizlere yeni Türkçe kaynaklar kazandırsın, nice yıllara BERGİ !!!

Ceylin BÖĞÜRCÜ

İyi ki doğdun e-bergi! Bir yılı daha geride bıraktık, bergi ailesi olarak büyüdük, yeni yazarlar, yeni okurlar kazandık. Öncelikle 7 yıl önce bu eğlenceli yolculuğa başlama kararı alan, berginin ilk ailesine, o zamandan bu zamana kadar gösterdikleri ilgi ve verdikleri emek için sonsuz teşekkürler. Doğum gününde çıkardığımız bu özel sayıda bizi yalnız bırakmadıkları için çok mutluyuz. Anladım ki bir kere başladığınız bu yolculuk araya ne kadar zaman, ne kadar insan girse de bırakılmıyor; çekingen bir davet sizi aynı heyecanla yazmaya itiyor. Kimbilir yıllar sonra belki bizi de dürten yeni editörlerimiz olur, bizler de aynı heyecanla otururuz yazının başına. Bergi Bilgisayar Topluluğu'nun nerdeyse her üyesinin emeği bulunan tek proje. Bizler şu an çoktan mezun olup farklı alanlarda çalışan o "ilk" bergi ailesinin heyecanını taşıyoruz. Biliyoruz ki başımız ne zaman sıkışsa yardıma koşan eski editörlerimiz, üyelerimiz, yazarlarımız oldukça bergi daha nice 7 yılları ardında bırakacak, her yıl daha çok kişiye ulaşacak, daha çok okur daha çok yazarla büyüyüp kocaman bir aileye sahip olacak. Mutlu yıllar e-bergi! Emeği geçen herkese ve tüm okurlarımıza sonsuz teşekkürler.

Merve BOZO

Topluluğa ilk geldiğimde konuşulan bir konu vardı, “e-bergi’yi yeniden canlandırsak mı?”. e-bergi’yi kuran yazarlarımızın bir çoğu mezun olmuştu. Ve bu “e-bergi’yi canlandırma sürecinde” ben dahil birçoğumuz ilk defa bir dergi için yazı yazdık. Belki de bu yüzden bir meşaleyi taşıyor gibi hissediyorum. Bu ay da hem okurlarımıza, hem yazarlarımıza doğum günü sürprizi yapmak istedik ve e-bergi’ye yepyeni bir arayüz tasarladık. Web tasarımcılarımız çok güzel bir iş çıkardı, umarım sizler de beğenirsiniz. İkinci bir sürpriz olarak da, bu meşalenin ateşini yakan tüm yazarlarımızı e-bergi’de tekrar yazmaya davet ettik. Eski günlerdeki gibi uykusuz kaldılar mı yine, veya son geceye mi bıraktılar her zamanki gibi, bilmiyorum :) Ama merak etmesinler; uykusuz kalanlarımız da, “son saniye yazısı” yetiştirenlerimiz de, “bir yazı eksik” diye koşturan editörlerimiz hala var. Hala o meşhur “yayınla tuşu”na kim basacak diye kararsız kalıyoruz. Ve bastıktan 5 dakika sonra “e-bergi çıktı ve sen hala okumadın mı?” diye sevdiklerimizi dürtüyoruz. Hala “ayın 20’si oldu, nerede bergi?” diye söylenen okurlarımız var. Ve tüm bunlar, 7 sene boyunca olduğu gibi, her daim olmaya devam edecek. İyi ki doğdun e-bergi!

Enes Uğur ŞEKERCİ

E-Bergi’ye bu sene katılanlardanım. Bergi’de ilk yazım yayınlandığında sitede adımı ve yazımı görmek çok büyük bir keyif vermişti bana. İnsanların merak ettikleri konular hakkında sizin yazdıklarınızı okuyarak bilgi edindiklerini bilmek ve hatta bunu başkalarıyla da sosyal medya aracılığıyla paylaştıklarını görmek sizi mutlu ediyor. Bilgisayar Topluluğu sayesinde tanıştığım E-Bergi ile “yazar” sıfatını kazanmak üniversite hayatımın ilk yılı için çok güzel bir tecrübe oldu. Umarım dergimiz siz okurlarımızın verdiği destek ve moralle bu sene olduğu gibi kesintisiz bir şekilde yayın hayatına devam eder. Bergi’nin kuruluşundan bu yana emeği geçen herkese ve değerli okurlarımıza içten teşekkürler!

Sinan BİRCAN

7 yıl önceki topluluk üyelerinin “Bilgisayar bilimine Türkçe kaynak” amacıyla yola çıktığı Bergi'nin bugünlere kadar gelebilmesi ve geçmişte yayımlanamadığı dönemler olsa da son bir yıldır yakaladığı ivmeyle eski kalitesine dönmesi bizleri çok sevindiriyor. Kendi adıma da bu güzel projenin içinde olduğum için çok mutluyum. Düşününce 7 yıl sadece gönüllülük üzerine olan bir iş için azımsanamayacak bir süre. Tabi işin sadece bu tarafı yok, bir de onu takip eden, övgüleri ve eleştirileriyle yanımızda olan, Bergi'nin gerçek sahipleri sevgili okurlarımız var :) Hem okurlarımıza hem de Bergi'ye şimdiye kadar emeği geçen herkese teşekkürler. Nice senelere Bergi!

Mustafa GÜVEN