Bu ay ODTÜ Bilgisayar Topluluğu adına dopdolu bir ay oldu. Topluluğumuzun 25. Yılında, Geleneksel Programlama Yarışması’nın 18.sini düzenledik. Sorularımız geçtiğimiz senelere kıyasla biraz daha zordu, yarışmacılar bizden biraz daha fazla nefret etti ama, son derece keyifli ve adil bir yarışmayı geride bıraktık. Yarışmanın ödül töreni kapsamında bu sene başlattığımız ODTÜ Bilişim Günü etkinliğini gerçekleştirdik. Alanında uzman kişilerin konuşmacı olarak katıldığı; robotikten arama motorlarına, oyundan çözüm uzmanlığına, web teknolojilerinden çoğrafi bilgi sistemlerine bir çok farklı konuda verilen sunum ve söyleşilerle bilişim dolu bir gün geçirdik. Bu yoğun ve dopdolu geçen Nisan ayının bir güzel yanı da, şuanda okumakta olduğunuz dergimizin 8. Yaşına girmiş olmasıydı. Özel sayıya özel içerik gerektiğini düşünerek; ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mensubu hocalarımızdan yazı isteğinde bulunduk. Yoğun dönemlerine ve e-bergi’nin “telaşlı teslim tarihleri”ne rağmen bizi kırmadılar ve birer e-bergi yazarı oldular. Anlayacağınız üzere, amatör dergimiz bu ay alanında uzman kişilerin yazılarıyla bambaşka bir şekilde karşınızda. Emeği geçen tüm hocalarımıza teşekkürü borç biliriz.

Editör notunun kısası makbüldür, daha fazla uzatmadan sizleri 8. Yıl özel sayımızla başbaşa bırakıyorum. 8 yıllık bu yayın hayatının son çeyreğinde içinde bulunduğum e-Bergi’nin, yıllarca sürmesini ve daha iyi noktalara gelmesini diliyorum. Nice yıllara e-bergi!

Enes Uğur Şekerci

Gittikçe büyüyen, güçlenen kadromuz, desteğini esirgemeyen hocalarımız ve siz ilgili okurlarımızla yeni bir yıla başlıyoruz. Bergi benim için birçok şey demek. Arkadaşlık, yardımlaşma, hoşgörü ve fedakarlık başlıca kazanımlarım. Siz değerli okurlarımızdan aldığımız iyi dilek ve öneriler, yaptığımız toplantılarda topluluk üyelerimizden gelen teklifler, sürekli bir adım ileriyi düşünmemizi ve heyecanımızı kaybetmeden özveriyle çalışmamızı sağlayan başlıca etmenler. Bayrağı yeni editör kadromuza bıraktığımız bu yılda tek şartı gönüllülük olan bu yolda aynı istek ve heyecanla ilerlenip, dergimizin daha çok insana ulaşacağını, artan yazar ve okur kitlemizle gittikçe daha büyük bir aileye kavuşacağını umuyorum.

"...şimdiden bana çok şey kattığını bildiğim e-bergi'ye zamanla ben de bir şeyler katabilmeyi umuyorum"(Nisan-2013). Bergideki ilk yılımda yer aldığım Editör'den köşesinde kurduğum bu cümledeki "bir şeyler katabilmek" kısmını biraz olsun başarabildiysem ne mutlu.

Teşekkürlerimi sunacağım çok insan var. Bergi'yi bizlere emanet eden ilk kadromuz, çabaları her daim takdir edilesi yazarlarımız, bu özel sayımızda ricamızı kırmayıp bizler için zaman ayıran değerli hocalarımız, öneri, istek ve güzel dilekleriyle bizi yalnız bırakmayan okurlarımız, en küçüğünden en büyüğüne emeği geçen sayısız insan, iyi ki varsınız. Nice 8 yıllara e-bergi! :)

Merve Bozo

Merhaba sevgili e-bergi okurları. Birlikte bir yılı daha geride bıraktık. Topluluk olarak birlikte pek çok güzel işe imza attık, Bergi de bunlardan bir tanesi. Bir diğeri de topluluk olarak önem verdiğimiz Programlama Yarışması. Geçtiğimiz günlerde final programını ve Bilişim Günü'nü düzenlediğimiz için heyecanı da taze.(Ayrıntılı bilgi için http://yarisma.cclub.metu.edu.tr/)

Bergi ailesi olarak aramıza katılan yepyeni insanlarla birlikte sizler için kaliteli yazılar yazmaya ve yayınlamaya devam edeceğiz. Eğer sizler de yazılarınız dergimizde yayınlansın isterseniz katkılarınızı bekliyoruz. Nice yıllara e-bergi!

Ceylin Böğürcü

Ben e-bergi’ye bu yıl katılanlardanım ama rahatlıkla söyleyebilirim ki bergi tamamen gönüllülük işine dayanıyor ve onu ayakta tutan insanlar bu işi gerçekten severek yapıyor. Bizi kuruluşundan bunca yıl sonra bile hala bu kadar heyecanlandırıyorsa kim bilir 8 yıl önce ilk yazar ve editörlerimiz bu işe başlarken neler hissetmiştir. Üniversite hayatımın ilk yılında editör ünvanını almak çok güzel bir duygu ve umarım ben de bu ünvanı diğer tüm editörlerimiz gibi en güzel şekilde taşıyabilirim. E-bergi’nin 8. yaşını kutlarken bu işe gönül verip Bergi’yi bugünlere getiren tüm yazar ve editörlerimize ve tabi ki bizi her türlü eleştiri ve övgüleriyle yalnız bırakmayan değerli okurlarımıza sonsuz teşekkürler. Nice yıllara e-bergi!

Sena Güngör

Yeni bir editör olarak bilgisayar bilimine Türkçe kaynak yaratmak için uğraşan böyle bir dergiye katkım olacağı için mutluyum. 8 yıldır giderek gelişen e-bergi'nin bu yolunda görev alan kişilerden biri olmak çok güzel. Bundan önceki arkadaşlarımızın yaptıklarıyla gurur duyuyor, yaptıkları bu güzel işlerin hakkını vererek devam ettirmeyi umuyorum. Bergi 8 yıldır yazarlarımız ve siz okurlarımız sayesinde devam ediyor. Emeği geçen herkese teşekkürler, daha nice yılı beraber kutlayabilmek ümidiyle. İyi ki doğdun bergi!

Hazan Anayurt