Zamanımızda artık bir işi yapan programlardan, çok işlevli yazılımlara doğru geçilmekte. Gerek kapladığı yer nedeniyle, gerek ücretli bir yazılım ise maliyeti nedeniyle, hatta belki de sadece üşengeç olduğumuz için ayrı ayrı işler yapan bir sürü programcık yerine hepsinin işini yapan tek bir uygulamayı tercih ediyoruz. Sırf bu nedenle yeni kavramlar bile türetiyoruz, örneğin hem fotoğraf gösterebilen, hem müzik çalabilen, bir yandan da video oynatabilen yazılımlara "medya merkezi (media center)" demeye başladık, hatta artık kulağımıza o kadar da normal geliyor ki... İşte ben de bu ay sizlere bununla ilgili, adını pek de sağda solda duyamayacağınız, ama öğrendikten sonra da neden bugüne kadar hiç duymadığınıza şaşıracağınız bir yazılımdan bahsedeceğim: Elisa Media Player.

Video oynatmak, resim göstermek, müzik çalmak, internet yayınlarını takip etmek gibi yetenekleri olan Elisa Media Player'ı gelin daha yakından inceleyelim.

Gözümüz bayram etsin...

Elisa görsellik konusunda gerçekten rakiplerinden önemli bir şekilde ayrılıyor. Yapanlar bir multimedia uygulamasının güzel bir arayüzünün olmasının gerekliliğini anlamış olacaklar ki, programı çalıştırdığımızda bizi çok uyumlu bir tema karşılıyor. Çok değil birkaç saniye sonra da tamamen kullanımı daha estetik kılan ve kullanıcıyı cezbeden efektleri görmek mümkün. Ayrıca menüleri ve arabirimleri de oldukça kullanışlı. Pencerenin en üstünde bir çubuk, son kullandığınız dosyayı kullanmak için hazır bekliyor. Arşivlerinize yönelik olarak yaptığı araması ise gayet başarılı.

Arşivinizi yönetmek çok daha kolay...

Uygulamayı çalıştırdığınızda karşınızda göreceğiniz gibi Elisa'nın desteklediği üç farklı dosya kategorisi bulunmakta: resim dosyaları, müzik dosyaları ve video dosyaları. Bilgisayarınızda bulunan bu tür dosyalardan Elisa'yı haberdar ederseniz eğer, o da size karşılığında ek özellikler sunacaktır. Örneğin müzik listenizi sanatçılara, albümlere göre sıralayabilir, favori şarkılarınızı belirleyebilir ve playlistler oluşturabilirsiniz. Yada film listenizi alt kategorilere ayırabilirsiniz.

İnternet'ten büyük arşiv mi olur...

Eğer halihazırda bir arşiviniz yoksa hiç üzülmenize gerek yok. Eğer bir internet bağlantınız var ise Elisa sizin için internetten içerik arar, bulur, getirir. Videonuz mu yok, Youtube parmaklarınızın ucunda. Yada müzik istiyorsanız tüm Shoutcast radyoları yine Elisa sayesinde çok yakınınızda. Eğer fotoğrafla ilgineiyorsanız, Deviantart ve Flickr da emrinize amade edilmiş durumda.

Daha da özellik eklemek isterseniz...

Sırf siz daha fazlasını isteyin diye Elisa'nın mimarları eklenti desteğini unutmamışlar. Elisa Media Player resmi sitesinde bulabileceğiniz bu eklentiler şimdilik sadece başka sitelerden içerik transferi üzerine, ama Elisa'nın bir özgür yazılım projesi tekrar hatırlatayım, belki de yeni eklentileri yazanlar sizeler olacaksınız.

Birkaç soru-cevap

Benim bilgisayarımda çalışır mı? - Evet çalışır, Elisa Media Player'ın Windows, Linux ve MacOS üzerinde çalışan versiyonları bulunmaktadır.

Nereden edinebilirim? - Elisa Media Player resmi sitesinde yukarıda bahsedilen

üç işletim sistemi için de kurulum dosyaları bulumaktadır.

Eklentileri nerede bulabilirim? - Elisa Media Player resmi sitesinde bazı eklentiler bulunmakta fakat bunlar sadece resmi eklentiler. Kullanıcıların yazdığı eklentileri ise sitenin forumunu takip ederek edinebilirsiniz.

İki özelliği aynı anda kullanabilir miyim? Örneğin resimlere bakarken müzik dinleyebilir miyim? - Evet, iki özelliği bir arada kullanmak mümkün.

Filmler için altyazı desteği var mı? - Evet altyazı desteği bulunmakta, fakat henüz dil kodlaması seçilemediği için Türkçe karakterler problem yaratabiliyor.

Kullanmak için herhangi bir ücret ödemem gerekiyor mu? - Hayır, özgür yazılım olduğu için istediğiniz gibi kullanır değiştirebilir ve dağıtabilirsiniz, karşılığında da bir kuruş bile vermeniz gerekmez :)

Son söz...

Elisa Media Player şu anda en iyi açık kaynak kodlu medya oynatıcılardan birisi. Gerçekten yetenekleri ve görünümü ile ortalamanın çok çok üstünde yer alıyor. Tabiki bazı problemleri bulunmakta fakat yine de 0.5.37'nci versiyon olmasına rağmen yeterince kararlı. Zamanla çok gelişme kaydedip rakiplerini tahtından indirmemesi için hiçbir neden yok. Bu sırrı bilen azınlıktan olduğunuz için şimdilik tadını çıkarın :) Başka bir yazıda görüşmek üzere...