Bu ay sizlere son zamanların en çok oynanan oyunu olduğunu kanıtlamış olan Warcraft adlı oyunun genişleme paketi olan Frozen Throne üzerinden oynanmakta olan bir haritayı tanıtacağım. Haritamızın adı Dota; yani Ataların savunması (Defence Of The Ancients).

İlk önce oyunun genel hatlarından bahsetmek istiyorum. Oyunumuz normal Warcraft haritalarının aksine koridor savaşları adı verebileceğimiz bir tür harita mantığı ile çalışıyor. Bu mantıkta bir taraf iyiyi diğer taraf ise kötüyü temsil ediyor. Oyuncular kendilerini temsil edecek birer kahraman seçtikten sonra karşı tarafın kahramanlarını ve binalarını yok ederekten oyunu kazanmayı amaçlıyorlar. Oyun, iyi tarafın korumakta olduğu Dünya Ağacı(World Tree) ya da Kötü tarafın korumakta olduğu Donmuş Taht (Frozen Throne) adlı yapı yok edildiğinde son buluyor(bazı oyun modlarında alternatif sonlanma biçimleri de mevcut).

Peki Dota'yı bu kadar popüler yapan özelliği ne oldu? Aslında cevabı bulmak için diğer popüler oyun türlerine bakmak yeterli olacaktır. Mesela Counter Strike adlı oyunda ölen karakterler her tur sonunda hemen oyunda yeniden doğdukları için sonunu kullanıcıların belirleyebileceği bir döngü içinde oyun çok uzun zaman aralıklarında oynanabiliyor. Ayrıca Counter Strike'daki silah çeşitliliği de baya fazla ve bu oyundaki olasılıkları artırma da çok büyük bir etken. Dota ile Counter Strike popülartitelerinin sebepleri açısından birbirlerine tıpatıp uyuyor denebilir. Tek fark Dota'nın daha çok strateji kurmanıza olanak sağlayabilmesi. Çünkü Dota size sadece kahraman çeşitliliği sunmakla kalmıyor, ayrıca her kahramanın taşıyabileceği onlarca araca da sahipsiniz.Bu araçlar sayesinde oyunda yer alan aynı 2 kahraman farklı araçlar sayesinde farklı stratejilerle kullanılabiliyor.

Oyunun oynanışına gelirsek, kahramanlarımızın 5 farklı yeteneği bulunmaktadır. Bunlardan ilk 3 tanesi level 1'den itibaren kullanabileceğimiz yeteneklerdir. 4. yetenek ise level 6'dan itibaren kullanabileceğimiz yeteneğimizdir. 5. ve aynı zamanda son yeteneğimiz olan yetenek ise, özelliklerimizi(Güç, zeka, çeviklik) arttırmamıza yarayan yetenektir. Ayrıca oyun içinde 70'i aşkın kahraman seçeneğimiz bulunmaktadır. Her kahramanımızın kendisine özel yetenekleri vardır.

Kahramanlarımızı geliştirirken de dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bu özellikler 3 başlık altında incelenebilir.

  1. Güç (strenght): Kahramanımızın yaşam puanını(hit point) ve yaşam puanı doluşu(hit point reg.) ı belirler. Eğer güç kahramanı isek vuruş gücümüzü de etkiler.
  2. Çeviklik(Agility): Kahramanımızın vuruş hızını ve defansımızı belirler. Eğer çeviklik kahramanı isek vuruş gücümüzü de etkiler.
  3. Zeka(Intelligence): Kahramanımızın mana kapasitesini ve mana dolum hızını(mana reg.) etkiler. Eğer zeka kahramanı isek vuruş gücümüze de etki eder.

Tüm bunların dışında oyunun ilk saniyelerinde girmemiz gereken bazı komutlar ve oyun modları da mevcuttur. Bunlardan en çok kullanılan modlar ve açıklamaları şu şekildeler:

  • -ar : Oyuncuların kahramanları tavernalardan rastgele olarak çıkar.
  • -ap : Oyuncular kahramanlarını kendileri istekleri doğrultusunda seçerler.
  • -tr : Oyunculara bulundukları taraflara göre tavernalardan rastgele herolar verilir.
  • -mr : Oyun oynananacak olan modu rastgele olarak kendisi seçer.
  • -sp : Oyunun başında her iki tarafında oyuncularının yer değiştirebildiği oyun modudur.
  • -swaphero : Her oyuncu tarafından bir kez kullanılabilen komuttur. Aynı takımdan olan iki oyuncu arasında hero değişimi gerçekleştirilebilir.
  • -matchup : Karşı takımın aldığı kahramanların listesini gösterir.

ve bunlar gibi bir çok oyun modu mevcuttur.

Bunların dışında oyunda kahramanlarımızın kullanacağı araçlara biraz değinmek gerekmektedir. Bu araçlar oyunda biriktirdiğimiz altınlara karşılık olarak kendi şehrimizde bulunan satıcılardan alabildiklerimizdir. Ayrıca şehirde bulunan satıcılardan da başka olarak oyun haritasında iki tane de gizli satıcı bulunmaktadır. Bunlardan birisi haritanın sağ alt köşesinde bulunmakta, diğeri ise haritanın sol tarafında biraz ortalarında bulunmaktadır. Ancak araçları alırken dikkat etmemiz gereken en önemli şey, nerede satıldığı değil, aracı kullanabilmemiz için daha önceden sahip olmamız gereken başka araçların olup olmamasıdır. :)

Artık bu kadar bilgiden sonra daha da sözü uzatmayalım ve sizi oyunla baş başa bırakalım. İyi eğlenceler dilerim:)