Türk oyun sektöründeki gelişmelerin az da olsa yüzümüzü güldürmeye başladığı bu dönemlerde, pastadaki en büyük paylardan biri şüphesiz "Mount&Blade (At&Kılıç)"e aittir. Mount&Blade, Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu Armağan - İpek Yavuz çiftinin 2005 yılının sonlarında kurduğu TaleWorlds oyun stüdyosunun ilk ve en şöhretli ürünü. Oyunumuz henüz kararlı sürüme ulaşmamış olmasına rağmen, dünya üzerinde şimdiden birçok hayran kazanmış durumda.

Bizi soğuk savaşlara seyirci kaldığımız, ekonomik gücün stratejiyi ve yürekliliği saf dışı ettiği zamanımızdan koparıp tekrar bir zamanların vazeçilmezi kılıç-kalkan-at üçlemesine hapseden Mount&Blade, 76 MB'lık küçük boyutuna rağmen oynayanda büyük izler bırakmayı çok iyi başarıyor. Merakınız daha da artmadan, hemen oyunumuzun incelemesine geçelim...

Başlarken

Yeni oyuna başla seçeneğini seçtiğimizde karşımıza cinsiyet seçimi çıkıyor. Cinsiyetimiz belli olunca bir de rol belirlememiz gerekiyor kendimize. Seçebileceğimiz meslekler şövalye çömezliği, avcılık, rahiplik ve tüccarlık. Seçtiğimiz mesleğin ilgi alanına göre bize beceri puanı veriliyor. Örneğin, tüccar olduğumuzda ticaretle ilgili beceri puanlarımız yüksek başlıyoruz. Bu becerilerin neler olduğuna incelememizin devamında değineceğiz.

Meslek seçimi de yaptıktan sonra sıra karakterimizin yüzünü ayarlamaya geliyor. Karakterinizin yüzünü en ince ayrıntısına kadar ayarlayabileceğiniz bu ekranı da geçtikten sonra sıra karakter ekranımıza geliyor.

Özellikler - Beceriler - Hünerler

Karşımıza gelen karakter ekranı üç bölümden oluşmakta. Gelelim bu bölümlerin incelenmesine:

Özellikler:

Bu bölümde karakterimizin 4 temel özelliği bulunuyor; güç, zeka, çeviklik ve karizma. Her bir özelliğin altında belli beceriler bulunuyor ve bu becerilere verebileceğiniz puanlar, bağlı bulunduğu özellik puanın 1/3'ünü geçemiyor.

Güç: Bu özellik demirvücut, güçlü fırlatma, güçlü darbe ve güçlü germe becerilerini etkiler. Ayrıca bu özelliğe vereceğiniz 2 puan, hayat puanınızı bir arttırır.

Zeka: Bu özellik de talimci, iz sürme, taktik, yön bulma, tespit etme, envanter yönetimi, yara bakımı, cerrahlık ve ilkyardım becerilerini etkiler. Ayrıca bu özelliğe vereceğiniz puan da size fazladan bir beceri puanı verir.

Çeviklik: Kalkan, atletizm, silah ustası, binicilik, atlı okçuluk hünerleri bu özelliğin kapsamındadır. Bu özelliğe puan verdiğinizde 5 hüner puanı kazanırsınız ve silah hızınız %5 oranında artar.

Karizma: Liderlik, esir yönetimi ve ticaret bu özelliğe ait becerilerdir. Karizma özelliğine vereceğiniz her puan grubunuza alabileceğiniz asker sayısını bir arttırır.

Beceriler

Bu bölümdeki beceriler için oyunun en önemli kısmı dersek yanlış olmaz sanırım. Çünkü oyundaki eşyaları kullanabilmekten savaşları kazanabilmeye, karlı ticaret yapmaktan iyi bir ordu toplayabilmeye kadar herşey beceri puanlarını doğru kullanmaktan geçiyor. Şimdi de bu becerilere bir göz atalım:

Demir Vücut: Yaşam puanınızı 2 birim arttırır.

Güçlü Darbe: Yakın dövüş silahlarının etkisini %6 oranında arttırır.

Güçlü Fırlatma: Fırlatmalı silahların etkisini %7 oranında arttırır.

Güçlü Germe: Yayların etkisini %10 oranında arttırır.

Silah Ustası: Silah hünerlerinin sınırlarını arttırır.

Kalkan: Kalkanların aldığı hasarı %8 azaltır, kalkan alanını ve hızını arttırır.

Atletizm: Koşma hızını arttırır.

Binicilik: At sürme hızını ve manevra yeteneğini arttırır, yüksek binicilik puanı gerektiren atları sürmenizi sağlar.

Atlı Okçuluk: At üzerinde kullanılan okların hasar ve isabet yüzdelerini arttırır.

Talimci: Seviyesi düşük olan grup üyelerinin her gün deneyim puanı kazanmasını sağlar.

İz Sürme: İzlerden daha çok bilgi almanızı sağlar.

Taktik: Muharebe başlangıcı avantajını arttırır. (Her 2 puanda +1 avantaj)

Yön Bulma: Grubun harita üzerindeki hızını %3 oranında arttırır.

Tespit Etme: Grubun görüş alanını %10 oranında genişletir.

Envanter Yönetimi: 6 eşya daha fazla taşımanızı sağlar.

Yara Bakımı: Yaralı askerlerin iyileşme hızını %30 oranında arttırır.

Cerrahlık: Grup üyelerinin ölme ihtimalini %5 oranında azaltır.

İlk yardım: Savaştan sonra kaybedilen hayat puanlarının %7'sini geri verir.

Esir Yönetimi: Yanınıza alabileceğiniz esir sayısını 5 arttırır.

Liderlik: Grubunuza alabileceğiniz asker sayısını 5 arttırır, savaş giderlerini ve maaşları %10 oranında azaltır.

Ticaret: Alışverişte yapılan karı %10 oranında arttırır.

Hünerler

Bu bölümde de silah hünerlerimiz bulunuyor. Hünerlere hüner puanlarını dağıtarak silahlar üzerinde uzmanlaşabilir, kullanım hızını, verdiği zararı ve isabet oranını arttırabilirsiniz. Burada değinilmesi gereken bir nokta da bu hünerlerin silah ustası becerisine bağlı olması. Yani, siz silah ustası becerisini geliştirmediğiniz sürece her hünere belli bir puandan daha fazlasını veremezsiniz. Bu hünerler:

 • Tek Elli Silahlar
 • Çift Elli Silahlar
 • Gönderli Silahlar
 • Kundaklı Yaylar
 • Okçuluk
 • Fırlatma

Oyunun Oynanışı

Karakter ekranından sonra oyunumuza başlıyoruz. İlk olarak kendimizi bulduğumuz yer Talim Alanı. Burada oyunun kontrollerine ve silahların kullanımlarına alışmanız için bazı alıştırmalar belirlenmiş, ama isterseniz atlamanız da mümkün. Talim Alanından çıktıktan sonra artık gerçek(!) hayatın tam ortasında buluyoruz kendimizi. Üzerinde nehirler, dağlar, ormanlar, şehirler olan bir harita ve biz. Şehirler arasında hareket etmek için bu haritayı kullanacağız, hatta savaşlarımızı da bu harita üzerinde karşılaştığımız gruplarla yapacağız, iz süreceğiz, görev yapacağız... Oyunda 2 ülke bulunuyor: Vaegir ve Svadya. Bu iki ülkenin 7'şer tane şehirleri bulunmakta ve sürekli savaş halindeler.

Eğer isterseniz ülkelerden birine katılabileceğiniz gibi, hiç suya sabuna dokunmadan da hayatınızı sürdürebilirsiniz. Oyunda yapabileceğiniz bir sürü şey bulunmakta: ticaret yapabilir, ortalıkta dolanan yağmacı grupların peşine düşebilir, kaleleri fethedebilir, yada bir ülkenin komutasına girip o ülke için görev yapabilirsiniz. Ama bu kadar çok yapacak şey olmasına rağmen maalesef bir süre sonra her şey sıradanlaşmaya başlıyor ve sürekli aynı şeyleri yapmak çok sıkıcı hale geliyor. Bu nedenle olacak ki ortaya oyunun modları çıkmış.

Modlar

Mod desteği olması şüphesiz oyunun en büyük artılarından biri. Modlar görüntüdeki, şehirlerdeki ve hatta oynanıştaki değişikliklerle sanki yeni bir oyuna başlıyormuşsunuz izlenimi uyandırıyor. İşte şimdiye kadar çıkmış olan modların listesi:

Tarihi

 • Pirates!: 18.yy korsanları
 • Holy War: Haçlı Seferleri
 • Onin No Ran: Japon Tarihi Modu
 • Mesoamerican: İspanya Seferleri
 • Hundred Years War: Ortaçağda Fransa ve İngiltere arasındaki asırlık savaş
 • Liberty or Death: Amerika devrimi
 • 1066: Vikingler ve Normandiya'nın Brazilya çıkarması
 • Brother against Brother: Amerika iç savaşı

Fantastik

 • Storymod: Mount&Blade'e bir senaryo ve görev dizisi ekler
 • Fantasy Mod: Yeni görünümler, yeni özellikler
 • The Last Days: Yüzüklerin Efendisi, 3.çağ
 • Darkmod: Çok sayıda yeni grup ve özellik
 • Star Wars: Adından anlaşılacağı üzere...
 • Warhammer 40k: Warhammer evreni
 • Shattenlander-Into the Darklands: Cult Game Classic uyarlaması
 • Age of Descent: Ölümcül Tüfek Çağı sonrası

Yamalar ve Mini-modlar

 • Craftmod Topluluk Yaması: Silah ve zırh yapmak gibi özellikler
 • Forgotten Glory: Yeni görünüm ve özellikler
 • Recruit from Your Prisoners: Aldığınız esirleri askeriniz yapmak için
 • Dead of Dunharrow: Yüzüklerin Efendisi hayaletleri
 • Firearms: Yeni silahlar
 • NPC Upgrade: Yapay zekayı geliştirmek için
 • .700 to .802+ Battle Size Changer: Savaş kapasitesini 2-1000 arasında ayarlayabilmek için

Genel Değerlendirme

Mount&Blade şimdiden kendisine geniş bir oyuncu kitlesi bulmuş durumda. Gelişmeler gerçekten yüzleri güldürüyor ve kararlı sürümlerinden herkes çok şey bekliyor. Siz de Mount&Blade'i denemek isterseniz oyunun demosunu TaleWorlds'ün sitesinden adresinden indirebilirsiniz. Demo versiyonunda 6. seviyeye gelişene kadar oynayabiliyorsunuz, ondan sonrası içinse oyunu satın almanız gerekmekte. Yine TaleWorlds'ün sitesinden oyunu satın alabilirsiniz. Modları ve oyun ile ilgili ayrıntılı bilgiyi ise TaleWorlds forumlarından bulabilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler :D

Kaynaklar: