Sevgili e-bergi okurları! Bu haftaki biyografi köşemizde Yahoo'nun kurucularından biri olan Amerikan işadamı David Filo'dan söz edeceğiz.

20 Nisan 1966'da Wisconsin’de doğan Filo, daha altı yaşındayken Louisiana’nın Moss Bluff bölgesine yerleşti. Sam Houston Lisesi'nden mezun olduktan sonra Tulane Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği lisansını tamamladı. Stanford Üniversites'nde elektrik mühendisliği üzerine y&üksek lisans yaparken Jerry Yang ile tanıştı.

Kullanıcılarına internette gezinme imkânı sunan yeni Mosaic yazılımıyla birlikte sayıları gittikçe artan ilgi duyduğu siteleri takip etmekte zorlanan Filo, bu siteleri konularına göre gruplandırabileceği bir program geliştirmek için Jerry Yang’den yardım istedi. Hazırladıkları uzun ve karmaşık listeleri kategorilere, ardından alt kategorilere ayırarak oluşturdukları düzenli grupları, internette "Jerry and David's Guide to the World Wide Web" ismiyle yayınladılar. Bu grupların kullanışlılığına dair olumlu mesajlar almaya başlayınca Filo ve Yang, çeşitli kategoriler ve katmanlarla tüm internet sitelerini gruplandırmaya karar verdiler ve böylece Yahoo!’nun ana tasarımı yapılmış oldu.

Bu yenilikçi yaklaşım kısa bir sürede önemli bir çevrede tanındı; fakat aynı zamanda siteye yoğun ilginin olması Stanford University internet ağında tıkanıklığa sebep oluyordu. Bu nedenle Filo ve Yang’den sitelerini ticari sektöre taşımaları istendi. Netscape ve AOL gibi markalardan gelen teklifleri reddeden ikili, tezlerine ara vererek Yahoo!’yu kurmaya karar verdiler. Yahoo! ismi “Yet Another Hierarchical Officious Oracle” ifadesinin bir kısaltması olarak verilmiş olsa da Filo ve Yang, “kaba, sade, tuhaf” gibi anlamlara geldiğinden dolayı bu ismi seçtiklerini ifade ettiler.

Yahoo!’nun yoğun trafiği ve ziyaretçi kitlesi, kurucularına ellerinde potansiyel bir şirketi bulundurduklarının sinyallerini veriyordu. Sonuçta 1995’in Mart ayında Silikon Vadisi’ndeki birçok sermayeci ile tanışarak şirketlerini kurdular ve Apple Computer, Atari, Oracle, Cisco Systems gibi başarılı yatırımların arkasındaki saygın kuruluş Sequoia Capital ile karşı karşıya geldiler. Bunun üzerine Nisan 1995’te yaklaşık 2 Milyon $’lık yatırımla Yahoo!’ya sermaye sağlama kararı aldılar. Hızla büyüyen şirket karşısında kendi sınırlarını fark eden Filo ve Yang, tamamıyla teknolojiyi geliştirmeye ve dünyaca ünlü bir marka yaratmaya odaklanmak amacıyla Tim Koogle’ı yönetici koltuğuna oturttular.

Yahoo’da teknoloji yönetiminde David Filo, şirketin gelirini sağlayan yeniliklerin çoğunun sorumluluğunu üstlendi. Ayrıca şirketin PHP diline resmi olarak geçmesinden önce, Yahoo! ana sayfası üzerindeki istekleri düzenleyen Filo Sunucu Sayfası, onun C dilinde hazırlanmış Filo Sunucu Programı (Filo Server Program) ile sağlanıyordu.

2005 yılında David Filo, mezunu olduğu Tulane University’ye 30 Milyon $’lık bağışta bulundu. 2006 yılında ise yaklaşık 2.9 Milyar $’lık servetiyle dünyanın en zenginleri listesinde 240. sıraya yerleşti. Adidas spor ayakkabılarını bir şirket totemi sayan Filo, bir fotoğrafçı ve öğretmen olan Angela Buenning ile evlidir.

Kaynaklar