Tor(The Onion Routing) Browser, web üzerinde kullanıcının arkasında iz bırakmadan gizli bir şekilde sörf yapmasını sağlayan bir web tarayıcı. İlk yıllarında Birleşik Devletler Ordusu'nun istihbaratı için kullanılan tarayıcı, günümüzde açık kaynaklı olarak yani kodlarını açarak çoğu işletim sistemi için herkese açık hale getirildi. Daha çok güvenlik yazılımları için uğraşan yazılımcılar ve illegal olmayan işler için kullanan kullanıcılar tarafından kullanılan tarayıcı, son kullanıcılar tarafından da rahatlıkla kullanılabiliyor.

Tor Browser, sanal sunuculardan kurulu olan ağ yapısıyla kullanıcılarına anonim bir şekilde gezinmesine ve engellere takılmadan siteye giriş yapmasına olanak sağlar. Sanal sunucuların yanı sıra kullanıcının erişmeye çalıştığı sayfaya bilgi gönderirken veya sayfadan bilgi alırken şifreli paketlerle çalışması ve kendisine has algoritmalarıyla tarayıcı izlenmeye ve saldırılara karşı TOR daha güvenli hale geliyor.

Arayüzüne bakacak olursak açılışta otomatik olarak sunucu bağlantısını sağlıyor. Bu işlem internet bağlantınızın hızına veya Tor'un sunucularına bağlı olarak uzun sürebilir. Tarayıcı açıldığında ise Firefox'u anımsatan bir arayüz bizleri karşılıyor ki tarayıcı Firefox'u temel alan bir yapıyla geliyor ve Vidalia isimli bir arayüze sahip. Tor Browser'ın asıl dikkat çeken tarafı ise “Deep Web” (Dark Web). Dergimizde Ekim 2014 yılında İrfan arkadaşımız tarafından yazılan yazıda ayrıntılı bilgi mevcut. Genel olarak tarayıcının da adında geçtiği gibi bu tür siteler “.onion” uzantısını kullanmakta. Bu dünyaya girmek artık sizlere kalmış bol şans!

Genel olarak bakacak olursak tamamıyla gizli ve güvenilir bir tarayıcı diyemesek de bu kategoride temel taşlardan birisi. Gayet kolay kullanıcı arayüzüyle de kullanmak isteyen herkes rahatlıkla yolunu bulabilir.

Windows, MacOSX ve Linux sürümleri mevcut olan tarayıcının, taşınabilir (portable) sürümü de bulunmakta, buradan erişebilirsiniz.

Kaynakça: