Eğer çok çok uzun zaman önce, uzak bir galakside yaşamıyorsanız Star Wars'tan az çok haberdarsınızdır. 70'lerin ortasında beyaz perdede yaşattığı görsel şölen ile tam anlamıyla bir devrim yaratan filmdir kendisi. İkinci filmi de çektikten sonra, George Lucas hikayenin öncesinin de varlığını ve yeterli teknolojiye sahip olunduğu zaman onu da çekeceğini açıkladı. Yeni üçlemenin son filmi 2005'te sinemalarda oynadı; ancak eski ve yeni seri arasında anlatılmayan yaklaşık 20 yıllık bir boşluk vardı. İşte Star Wars The Force Unleashed o zaman aralığında olup bitenleri anlatan bir oyun.

The Force Unleashed duyurulduğu zamanlarda yayınlanan videolarla birçok Star Wars fanının gönlünü fethetmiştir. O güne kadar videolardaki grafiklerin ve özellikle fiziklerin eşi benzeri görülmemişti; sonunda gerçek anlamda gücü hissedecektik. Ayrıca Darth Vader'ın gizli bir öğrencisi olacaktık; herhalde bu da birçok Star Wars hayranının en büyük hayallerinden birisidir. Senaryosu da Lucas'ın elinden çıkacağından, bu oyun kusursuz olacaktı! Beklenen gün geldi, oyun piyasaya çıktı. Başka ne isteyebilirdik ki? Evet, oyunu oynadıktan sonra şunu söyleyebilirim ki isteyebileceğimiz birkaç şey daha varmış. Hepsinden sırası ile bahsedeceğim.

Bir Star Wars klasiği olan 'uzayda kayan yazılar'dan sonra oyuna Kashyyyk'te Darth Vader ile başlıyoruz. Evet, yanlış okumadınız, LucasArts bize kıyak geçip ilk bölümü karanlık tarafın simgesi haline gelen Darth Vader ile oynamamıza izin vermiş! Karizmatik bir giriş yaptıktan sonra eğitim niteliğindeki bölümü oynuyoruz, sonunda Darth Vader güçle çok güçlü bağa sahip bir çocuğu bulur ve eğitmeye kadar verir. Asıl oyun da bundan sonra başlar. Kashyyyk'teki olayın üstünden yaklaşık 10 yıl geçmiş ve kalan birkaç Jedi'dan birisi ortaya çıkmıştır. Bizim ilk gerçek görevimiz de bu Jedi'yı bulup öldürmektir.İlk şoku atlattıktan sonra oyunun ilk eksiklerini fark etmeye başlıyoruz. Grafikler PS3, XBox360 ve PC'de gayet güzel görünüyor; ancak Wii, PS2, PSP ve DS versiyonları için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Tabii ki bu konsolların limitleri olduğunun farkındayım; ama neden Lucas Arts'ın o çirkin kaplamaları gözümüze gözümüze sokma gereği duyduğunu anlayamadım. Bu sorun PSP'de ekran boyutlarından dolayı o kadar göze batmasa da PS2'de gerçekten kötü görünüyor. Oysa o kadar yakınlaşmasa, uzaktan uzaktan gösterse hiçbir sorun kalmayacak. Ayrıca PC versiyonunda, sistem gereksinimlerinden kaynaklanmayan çok ciddi performans sorunları var. İkinci sorun da, hatta beni grafiklerden daha çok rahatsız eden sorun, lazer kılıcımızın kesmemesi. Eline floresan alıp Jedicılık oynayan bir veletten ya da kızılcık sopasıyla kavgaya giden dayıdan pek farkımız kalmıyor ne yazık ki. Sesler konusunda bir eksik yok. Bildiğimiz John Williams, bildiğimiz Star Wars müzikleri.

Videolarda gördüğümüz fizikler ne alemde peki? Gerçekten de videolarda gördüğümüz gibi güçle 'oynayabiliyoruz'. Elimize ne geçse, kim geçse sağa sola fırlatıp dağıtabiliyoruz. Storm Trooper'lara işkence yapmak gerçekten eğlenceli olabiliyor; ama oyunda ilerlemek açısından bir o kadar da gereksiz. Hatta bilgisayar versiyonunda bir işkenceye dönüşebiliyor. Adam öldürdükçe topladığımız puanlarla yeni yeni güçler ve kombolar da açabiliyoruz; ancak onlar da fiziklerle aynı kaderi paylaşıyor, hatta paylaşmakla kalmıyor, sık sık ölmemize sebep olabiliyor. Storm Trooper demişken 'epic fail' kategorisine girebilecek bir olayı da anlatmadan geçmeyim: bazı Storm Trooper'lar ve asiler güç kullanabiliyor! Bunu kim akıl etmişse gerçekten kendisini tebrik etmek istiyorum.

Evet, en kötüsünü de sona sakladım. Üstte saydıklarımı bir Star Wars fanı görmezden gelebilir belki; ancak Lucas bizi gerçekten hiç beklemediğimiz bir yerden vurdu: senaryo! En sağlam kısmı olması gerekirken bizi en çok üzen kısım burası oluyor ne yazık ki. Şimdi sayamayacağım kadar çok Hollywood klişesinden ziyade, Star Wars evrenine asıl darbeyi indiren oyunun sonu. Oynayacakların hevesini kaçırmamak adına anlatmayacağım; ama sırf bu son yüzünden (daha doğrusu oyunun iki sonu var ve her ikisi de birbirinden vahim) keşke bu oyun çıkmasaymış dedim.

Genel olarak toparlayacak olursak Star Wars: The Force Unleashed teknik açıdan ya da bir aksiyon oyunu olarak tatmin etse de senaryodaki pek çok mantık hatası yüzünden sınıfta kalıyor. Yine de, kişisel tavsiyem PC versiyonundan uzak durmanız yönünde. Bir de geçenlerde oyunun ikincisi duyurulmuş. Güç bu serinin sonunu hayır etsin demekten başka bir çaremiz yok sanırım. Yok aranızdan bir delikanlı çıkar da Lucas'a yanlış yaptığını anlatırsa o zaman ayrı tabii. Gelecek aya kadar Güç sizinle olsun!