Microsoft’un 4 Şubat 2014’te göreve başlayan çiçeği burnunda CEO’su. 1967’de Hindistan’da doğan Nadella, Mangalore Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Wisconsin Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi, Chicago Üniversitesi'nde de işletme alanlarında master yaptı. Microsoft’a katılmadan önce 1992 yılına kadar Sun Microsystems firmasında çalıştı.

Nadella şimdiki görevinden önce Microsoft’un Bulut ve Kurumsal Çözümler Bölümü Başkanı olarak Bing, Skydrive, Xbox, Windows Server ve Visual Studio gibi önemli servislerin çalışmasına yardımcı olan bulut sistemlerinin altyapısının dönüştürülmesinde çalıştı. Daha önce ise çevrimiçi servisler ve işletme bölümlerinin ar-ge alanlarında faaliyet gösterdi. Yeni görevine geçtiğimiz ay başlayan Nadella’nın yıllık maaşı ise 1.2 milyon dolar. Bu rakam, selefi Steve Ballmer’in aldığı maaştan (700.000 $) %70 daha fazla. Bonuslarla birlikte maaşın 3.6 milyon dolara kadar yükselebileceği öngörülüyor.

Teknoloji dünyasında Nadella için, “Microsoft’u güvende tutacak bir çift el” yorumu yapılıyor. Rajeev Chand onu “yolun orta şeridinden, sağa sola sapmadan giden ve Microsoft’un gücünü koruyarak ilerlemesini sağlayacak doğru insan” olarak tanımlıyor (Economic Times , Hindistan) . Öte yandan, Microsoft’un Apple, Samsung gibi devlerle yarıştığı mobil arenada fazla tecrübesi bulunmayan birinin Microsoft’un yönetim kurulu üyeliğine ve CEO’luğuna getirilmesi yerinde olmayan bir karar olarak yorumlanabilir. Ama Nadella daha önce birkaç yılda bir bölüm değiştirmesine rağmen yeni çevreye uyum sağlamada başarılı bir görüntü sergilemiş durumda.

20 yılı aşkın süredir Microsoft’un bir parçası olduğu için şanslı olduğunu belirten Nadella, hayatının şekillenmesinde büyüdüğü şehrin de etkisinin büyük olduğunu söylüyor. 70’lerin sonu ve 80’lerin başında yetiştiği şehir Hyderabad’ın geniş görüşlü ve rahat bir şehir olması nedeniyle olaylara farklı açılardan bakabilme olanağı yakalaması hayatının devamında Nadella’ya oldukça yarar sağlamış. “Bunların dışında, belki de en fazla etkili olan şey ise Hindistan’da iken kriket oynamamdır. Bu, bana takım çalışmasını ve liderliği öğretti ve bütün kariyerim boyunca bu öğrendiklerim benimle kaldı.”

Nadella bu yolda en çok şey öğrendiği kişileri ise şöyle sıralıyor: “Great Plains’in kurucusu Doug Burgum, Gates Foundation’un CEO’su Jeff Raikes ve Steve Ballmer. Liderlik ve strateji konusunda hepsi ilham verici ve asıl önemli olan hepsinin kendi kuruluşları için hırslı ama aynı zamanda alçak gönüllü olmaları. Bence her liderin hedefi bunu gerçekleştirmek olmalı. Evli ve 3 çocuk babası olan Nadella, Deccan Chronicle’a verdiği bir röportajda şu anda bulunduğu konumda olmayı hayal eden genç öğrencilere şu tavsiyeleri sıralıyor : ”Hırslı ve cesur olun. Her zaman öğrenmeye devam edin. Eğer öğrenmezseniz, yararlı ve kullanışlı şeyler yapamazsınız.”

Kaynaklar:

  1. http://www.itpro.co.uk/staffing/21532/satya-nadella-biography-the-salary-and-career-history-of-microsofts-new-ceo
  2. http://www.microsoft.com/en-us/news/exec/nadella/default.aspx
  3. http://archives.deccanchronicle.com/130729/lifestyle-offbeat/article/%E2%80%98never-ever-stop-learning%E2%80%99-satya-nadella