Hani harcadığınız zamanın her anına değen oyunlar vardır ya, işte Prototype bunlardan birisi. Oyunun hikâyesi sizi kendisine bağlıyor. Zaten oyunun çekiciliğini, yeni çıkmasına rağmen nette bu kadar rağbet görmesinden anlayabiliyorsunuz. Şunu itiraf etmeliyim ki oyun bol miktarda kan ve vahşet öğeleri içeriyor; bu sebeple belli bir yaş kitlesinin (18) altındakilerin oynamasını kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Oyunu ayrıntılarıyla anlatmaya başlamadan önce bu oyunu kimlerin oynaması gerektiğini belirtmeliyim. Eğer süper güçlerle donatılmış karakterinizle büyük bir şehirde birbirinden zorlu görevler yapabilecekseniz, bu oyun tam size göre. Oyunun içinde harika bir hikâye ve karakterinizle yapabileceğiniz onlarca yaratıcı hareket kombinasyonu bulunuyor. Şimdi de oyunu bu kadar oynanabilir kılan hikâyeyi anlatalım.

Oyunun Hikâyesi

Karakterimizin ismi Alex Mercer. Oyunun başlangıcında Alex’in anıları silinmiş ve bulunduğumuz şehir bir virüs salgınına kapılmış durumda. Ayrıca Alex’in normal bir insan olmadığını ve çok değişik özellikleri olduğunu keşfediyoruz. Bir canlıyı kendi bünyemize katabilmemiz bu özelliklerden birisi. Bu eylemi yaptığımızda hem canımızı artırmış oluyoruz hem de bünyemize kattığımız kişinin anılarına sahip oluyoruz. Bu metodu kullanarak şehirde özel bir işaretle belirlenmiş kişileri oyun boyunca bünyemize katıyor şehrin bu hale nasıl geldiğini, bunun sorumlularını ve kendimiz hakkında bilinmeyenleri ortaya çıkarıyoruz. Anılarımıza kavuştukça şehri ve bizi bu hale getirenleri cezalandırıyoruz.

Yeteneklerimiz

Oyun boyunca daha önce hiçbir oyunda yapmadığınız kadar akrobatik hareketler yapacağınıza inanabilirsiniz. Karakteriniz Alex Mercer’in sahip olduğu güçler arasında çok yükseğe zıplamak, çok hızlı koşmak, havada süzülmek, duvarda yürümek gibi oyunun her anında kullandığınız olmazsa olmaz özellikler var. Bu özellikleri kısaca anlatmak gerekirse yüksek zıplama, havada süzülme ile beraber kullanıldığında şehrin içinde bir yerden bir yere gitmeyi kolaylaştırabilir; askerler veya yaratıklarla etrafınız kuşatıldığında çok yardımcı olabilir. Oyunun ilerleyen kısımlarında helikopter kullanmayı öğrendiğinizde, binaların tepelerinden yapacağınız yüksek atlamalarla helikopterleri ele geçirebiliyorsunuz. Uzun atlama aynı zamanda binaların tepelerinden aşağıdaki askerlere veya yaratıklara karşı çeşitli silah kombinasyonları ile kullanıldığında büyük yıkımlar yaratabiliyor. Çok hızlı koşular şehri baştan başa katetmenizde işinize yarayacak diğer bir özellik. Bazı görevler belli bir kişiyi veya yaratığı takip etmenizi söylediğinde hızlı koşunun çok faydasını göreceksiniz. Buna karşın oyundaki bazı yaratıkları ne sadece çok hızlı koşarak ne de çok yükseğe zıplayarak atlatabiliyorsunuz. Bu tür durumlarda hareket kombinasyonları üretmeniz gerekecek. Hızlı koşarken yükseğe zıplayıp havada süzülüp yere iniş yaptığımız an hızlı koşuya devam etmek gibi.

Oyunda en çok kullandığınız özelliklerden birisi de -hikâye bölümünde de bahsetmiş olduğum- bir canlıyı kendi bünyenize katmak. Oyun boyunca savaşacaksınız ve bu savaşlar canınızı, elbette ki, azaltacak. Sonuç olarak can doldurmak isteyeceksiniz; bunun için de etrafınızdaki bir canlıya yaklaşıp bu özelliğinizi aktif duruma getirdiğinizde o canlı artık Alex’in vücudunun bir parçası olmuş oluyor. Tabii oyun içindeki her canlıyı kendi yapınıza bu kadar kolay katamıyorsunuz. Bazı özel yaratıklar için önceden yapılması gereken işlemler oluyor; fakat oyun zaten bunları size gerektiğinde gösteriyor. Bu özelliğin en güzel yanı, bünyenize kattığınız canlının sadece canınızı doldurmaması; aynı zamanda o canlının anılarına, yeteneklerine de sahip olmanız. Mesela oyun içinde tank veya helikopter kullanmanız gereken yerler olacak ve bunu yapabilmek için bu araçları kullanmayı bilen askerlere ulaşıp onların bu yeteneklerine sahip olmanız gerekecek. Ayrıca bünyenize kattığınız canlıların vücutlarına da bürünerek askerleri kandırmanız mümkün oluyor. Casusluk yetenekleriniz de oyunda sık sık kullanılacak yani!

Canlıları bünyenize katarak yeteneklerini de alabileceğimizi sölemiştim. Birçok özelliğinizi bu yöntemi kullanarak kazanacaksınız. Bunlar arasında oyunun başında en çok kullanacağınız “claw” gücünüz var. Bu gücü aktif hale getirdiğinizde elleriniz birer pençeye dönüşüyor ve etrafınızdaki çok güçlü olmayan canlıları tek hamlede ikiye bölebiliyorsunuz. Bu özelliğiniz oyunun başlarında çok işinize yarayacak. Bu özelliği aldığınızda aynı zamanda “groundspike” denen bir özelliğe de kavuşuyorsunuz. Bu özellik de belli bir doğrultuda ileriye doğru yerden dikenler çıkarıyor ve güzel katliamlar yapabiliyorsunuz bu özellik sayesinde de.

“Claw” gücünüzü kazandıktan sonra “hammerfist” özelliğinizi kazanıyorsunuz. Bu özelliğin yarar ve zararları çok önemli. Zarar olarak bu özelliğin çok yavaş çalıştığını söylemekte fayda var. Zamanın ve hızın önemli olduğu durumlarda bu özellikten kaçınmalısınız. Yararıysa ağır zırhlı araçlara ve güçlü yaratıklara karşı etkili olması. Burada oyun hakkında belirtmem gereken önemli bir bilgi daha var. Oyunda birçok şeyi geliştirebiliyorsunuz; örneğin hammerfist özelliğinin gelişmişi olan “hammerfist elbow slam” özelliğini kullandığınızda tek bir vuruşla tankları yok edebiliyorsunuz. Ama tekrarlamalıyım: sizi kovalayan bir grup olduğu sürece kullanmamanızı öneriyorum; çünkü yapacağınız tek bir yanlış hayatınıza mâl olabiliyor.

Diğer bir özelliğiniz ise “blade”. Gerçekten çok etkili bir silah. Bu silah ile hem ağır zırhlı araçlara zarar verebiliyorsunuz hem de onu, gücü fark etmeksizin tüm yaratıklar üstünde kullanabiliyorsunuz. Bu özelliği kazandıktan sonra diğer özellikleri kullanacağınızı düşünmüyorum; bu sebeple bu silahın tüm geliştirmelerini yapmanızı tavsiye edebilirim. Özellikle oyunun sonundaki savaşınızda çok işinize yarayacaktır.

“Whipfist” geliştirmeler bölümünden alabileceğiniz bir diğer özellik. Aslında, bu özellik olmadan da oyun bitirilebiliyor; fakat bu yeteneğiniz sayesinde görevleri çok daha kolay yapabilirsiniz. Bu özelliği aktif duruma getirdiğinizde eliniz bir kırbaca dönüşüyor. Bu kırbaç ile birçok düşmanı aynı anda öldürebildiğiniz gibi, “longshot grab” geliştirmesini yaptığınız takdirde, uzaktaki düşmanları yanınıza çekebiliyor, helikopterleri ele geçirebiliyorsunuz.

Tanıtacağım son iki özellik ise “armor” ve “shield”. Bu 2 özellik savunma amaçlı ve oyun sırasında kullanmanızı kesinlikle öneriyorum. “Shield” özelliği oyun içinde aldığınız hasarı belli bir limite kadar emebilen bir özellik. Bu sayede aldığımız çok ağır darbelere rağmen canınız çok azalmıyor. ”Shield”in eksi yönü ise bir kez kırıldıktan sonra tekrar oluşmasının zaman alması. “Armor” özelliğine gelirsek, bu özelliği aktif hale getirdiğiniz anda vücudunuzu bir zırh kaplıyor ve bu zırh sayesinde düşmanlarınızdan aldığınız hasar azalıyor. Ancak bu özelliğin büyük bir eksisi var: aktifken havada süzülemiyor ve aynı zamanda yükseğe zıplayamıyorsunuz. Kısacası bu özelliği aktif yaptıysanız orada kalacak ve dövüşeceksiniz demektir.

Sonuç

Oyun, oyuncuya çok fazla seçenek sunuyor: ister görevleri yapıyoruz, ister şehirde geziniyoruz, istersek şehrin altını üstüne getiriyoruz, vs… Bu da oyunu bitirseniz bile onu bir kenara koymanızı engelliyor. Oyunun grafikleri mükemmel değil; fakat karakterimizin sahip olduğu yetenekler oyunu üst sıralara taşımaya yetiyor. Başta da belirttiğim gibi bu oyunu belirli bir yaşın altındakiler oynamamalı; çünkü çok fazla vahşet var. Örnek vermek gerekirse oyunun ilk on dakikasında yüzlerce kişiyi öldürmüş oluyorsunuz. Yine de, tüm iyi ve kötüleriyle, bu oyun 2009 yılının en iyi oyunları arasında yer alacağını garantilemiş gibi görünüyor. Herkese iyi oynamalar diliyorum. :)