Türkiye’de özellikle de İngilizce olmasından dolayı pek rağbet görmese de hepimizin bildiği Yahoo’nun 2 kurucusundan biri olan Jerry Yang’dan bahsedeceğim bu ay.

6 Kasım 1968’de Tayvan’da doğdu. Babasını 2 yaşındayken kaybetti. Gençlik çağlarını abisi Ken ve annesi Lily ile Kaliforniya’da geçirdi. Ardından Stanford Üniversitesi’nden elektronik mühendisi olarak mezun oldu. Aynı yerde lisansüstü eğitimi almaya başladı ancak; okul ve iş arkadaşı Filo ile birlikte eğitimlerini yarıda bırakarak süresiz olarak ertelediler.

Henüz Stanford Üniversitesi’nde öğrenim görürken 1994 yılında David Filo ile birlikte “Jerry and Dave’s Guide to the World Wide Web” adlı bir internet sitesi kurdu. Daha sonra bu sitenin adını “Yahoo” olarak değiştirdi. Kısa zaman sonra da popüler hale gelen Yahoo -önceleri yalnızca bir arama motoru iken- zamanla e-posta, e-posta grubu, anında mesajlaşma gibi hizmetler de sunarak dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerinden biri haline geldi. Öyle ki 4 Şubat 2008 tarihinde Microsoft Yahoo Inc. için 44.6 milyar dolarlık teklifte bulundu. Ayrıca Yahoo’nun 4 yılda 11 milyar dolar kazandırdığı iddia edilmektedir. İş hayatını özetlemek gerekirse; Nisan 1994’te David Filo ile Yahoo’yu tasarladılar. Nisan 1995’te Yahoo Inc.’i kurdular. Yang mesleki kariyerinde Yahoo’nun yanı sıra diğer firmalarla da çalıştı. Bir yandan Yahoo’nun CEO’su iken diğer yandan Alibaba Grup Holding Ltd, Asya Pasifik Amerikan Birliği Kuruluşu ve Cisco’nun yönetim kurulları ile Stanford Üniversitesi’nin mütevelli heyetinde yer aldı. Ayrıca Ziff-Davis Inc, American Internet Corporation, PipeLinks Inc, Growth Networks Inc, Combinet Inc gibi kuruluşlara da yönetici olarak hizmet verdi.

Özel yaşamında ise Yang, Stanford Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu Akiko Yamazaki ile evlendi. Yang çifti, tanıştıkları Stanford Üniversitesi’ne manevi borçlarını da 2007 yılında 75 milyon dolar bağış yaparak ödediler.

Kaynaklar