James Arthur Gosling, 19 Mayıs 1955'te Alberta, Kanada'da doğmuş ünlü bilgisayar bilimcisidir. Java programlama dilinin temellerini atması, dilin derleyisinin ve sanal makinesinin tasarlanmasına katkı sağlaması sebebiyle “Javanın Babası” olarak anılır.

Gosling, 1977 yılında bilgisayar bilimi alanında lisans yapmış, 1983 yılında ise aynı alanda doktorasını Carnegie Mellon Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Doktora eğitimi sırasında kendi adıyla anılan bir emac sürümü (Gosling emacs veya gmacs) yazmış, birçok derleyici ve mail sistemi tasarlamıştır. Yine Carnegie Mellon Üniversitesi'nde Unix için çoklu-işlemci sürümü yaratmıştır. Gosling, NeWS yazılımına ve bundle programına da katkı sağlamıştır. Başarılı çalışmaları sebebiyle birçok önemli ödüle layık görülmüştür.

1984 yılında Sun Microsystemsda çalışmaya başlamıştır. Şirketten ayrıldığı 2010 yılına kadar da şirkete büyük katkılar sağlamıştır. Bir yıl sonra kendi internet sayfasından yaptığı açıklamayla Google için çalışmaya başlayan Gosling beş ay sonra start-up şirket Liquid Robotics'e geçiş yapmıştır.Gosling, çeşitli şirketlerde danışmanlık yapmakta ve kitapları ilgiyle takip edilmektedir.

Kaynakça:

http://www.computinghistory.org.uk/det/1793/james-gosling/

http://brainprick.com/james-gosling-the-father-of-java-programming-language/

http://java2hari.blogspot.com.tr/2011/02/history-of-java-and-james-gosling.html

Next Step on the Road. Nighthacks.com. Retrieved on 2016-11-6 Gosling, James (2004-08-31). "A Conversation with James Gosling". ACM Queue. ACM. Retrieved 2014-07-03. At Sun he is best known for creating the original desing