Geçtiğimiz günlerde Google –iPhone’a rakip olarak gösterilen- yepyeni akıllı telefon serisi Google Pixel’i tanıttı ve cihaz şu anda satışta. Bildiğiniz üzere Google tarafından desteklenen bazı modeller (Nexus, Moto X vs.) geçmişte satışa sunulmuştu. Google bu modellerle kullanıcılara temiz ve güncel bir Android ortamı sunmayı amaçlıyordu fakat görünen o ki cihaz akıllı telefon piyasasında çok fazla yer edinemedi. Bu noktada Google stratejisini değiştirerek, Google Pixel ve Google Pixel XL’i piyasaya sürdü. Bu cihazların eski Google destekli cihazlardan en büyük farkı; aracı veya bir ortak şirket olmaksızın tamamen Google tarafından geliştirilmesi. İki model’in, XL ve normal modelin birbirinden farkları ise isimlerinden de anlaşılacağı gibi boyutları.

Google Pixel tasarım olarak biraz Samsung Galaxy s7’yi biraz da iPhone 6’yı andırıyor. 3 farklı renk seçeneği olan cihazlarda fotoğraflardan da anlayabileceğiniz üzere “Çift Ton” tasarım anlayışı kullanılmış ve alüminyum kasaya sahip. Cihazın ön yüzünde herhangi bir tuş bulunmuyor. Arka kısmındaki yuvarlak kısımda ise bir parmak izi okuyucusu mevcut. Pixel sürümü 5 inç, Pixel XL versiyonu ise 5.5 inç.

Cihazın teknik özelliklerine bakacak olursak, kamerası piyasadaki Android telefonlara göre kat kat daha iyi çekim yapıyor. 12 megapiksel arka, 8 megapiksel ön kamerası mevcut. Ayrıca video sabitleme özelliği sayesinde telefonun ne kadar titrediğini çok iyi bir şekilde algılayabiliyor ve kayıtta bu titreşimleri en aza indiriyor. AMOLED ekrana sahip. Hızlı şarj özelliği bulunan bu telefonlarda 15 dakikalık bir şarj ile 7 saatlik kullanım yapılabileceği öngörülüyor. İki çekirdeği 2.15 GHz, diğer iki çekirdeği ise 1.6 GHz hızında çalışan toplamda 4 çekirdekli Snapdragon 821 işlemciye sahip olan cihazlarda, 4 GB RAM ve 32/128 GB dâhili depolama seçenekleri bulunuyor. Pixel’de 2770 mAh batarya varken Pixel XL modelinde 3450 mAh’lik bir batarya bulunuyor. DayDream VR destekleyen ilk ve tek akıllı telefon konumunda. Bağlantı tipi olarak USB Type-C kullanılıyor.

Diğer bir özelliği ise cihazın kendi Launcher'ı (başlatıcısı) bulunması ve bu Launcher'ın Google Asistan ile bütünleşmiş halde olması. Telefonlarda şu an en son Android 7.1 Nougat sürümü bulunmakta, ki bu en son çıkan stabil Android sürümü. Ayrıca Pixel sahipleri Google Fotoğraflar ile fotoğraflarının kalitesini kaybetmeden sınırsızca bu serviste depolayabiliyorlar.

Son söz olarak; Google bu cihazlarla eksik olduğu akıllı telefon pazarında pay sahibi olmak için ilk adımını atmış durumda. Cihazlarda tasarımsal ve yazılımsal olarak Google’ın eski telefonlarından bayağı farklı fakat donanım olarak durum pek de iç açıcı değil; donanımı eski telefonlarıyla aynı diyebiliriz. Bu telefonlar eğer Nexus adı altında çıksa 400$ olacakken, Pixel adıyla 649$ gibi bir fiyatla satılıyor. Pixel XL modeli ise 769$.

Kaynakça:

http://www.androidcentral.com/google-pixel

https://madeby.google.com/phone/

http://www.trustedreviews.com/google-pixel-review

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8346&idPhone2=8345