Hatırlarsanız bundan 3 ay önce Mayıs sayımızda, Beryl Projesi'nin ne olduğundan bahsetmiştik. Kısaca tekrarlamak gerekirse Beryl Projesi, Linux tabanlı sistemlerde masaüstü ve pencerelerin kullanımının daha etkin bir hale gelmesi için tasarlanmış bir projeydi. Teknik olarak da grafiksel işlemlerin yükünü işlemciden alıp ekran kartına paylaştırmakla görevliydi.

Gelelim Compiz'in ne olduğuna. Compiz'e Beryl'in babası diyebiliriz. Ocak 2006'da ortaya atılan Compiz Projesi'nin bir dalı olarak gelişen Quinnstorm, sonradan Beryl projesi olarak özelleşmiş ve farklı bir hale gelmiştir.

Buraya kadar eskileri yad ettik, iyi hoş da nedir bunun güncel tarafı? Şudur ki evi terkedip kısa zamanda çok şey öğrenen Beryl Projesi yuvaya geri döndü. 30 Mart 2007 tarihinde Compiz ile Beryl birleşerek adlarını “Compiz Fusion” olarak duyurdular. Şu anda geliştirme sürümü bulunan, kararlı sürümü henüz bulunmayan Compiz Fusion'ın ve eklentilerinin kaynak kodlarına Gitweb sayfasından ulaşabilirsiniz. Ama şunu da belirtmek gerekiyor ki eğer deneyimli bir kullanıcı değilseniz şimdilik sizin için en iyi seçim kararlı sürümün çıkmasını beklemek, aksi takdirde işletim sisteminize hasar verebilir ve/veya veri kayıplarına yol açabilirsiniz.

Peki bu Compiz Fusion bize ne sunacak? Compiz blogunda çıkan son haberlere göre Compiz Fusion'da şu özellikler bulunacak;

  • Beryl'in sunduğu bütün özellikler Compiz Fusion'a dahil edilmiş. Beryl'in sunduğu özellikler için Beryl Project yazımıza göz atabilirsiniz.

  • Group-Tab Plug-in: İstediğiniz kadar pencereyi tek bir pencerede toplayıp, sekme sistemiyle kontrol etmenize olanak sağlıyor. Pencerelerin çift taraflı olabileceğini düşünmüş müydünüz? =)
  • Cube Reflexion Plug-in: Artık küçük sevimli küpümüzün bir de gölgesi var :)
  • Expo Plug-in: Artık dört masaüstümüzü yanyana koyup üzerinde işlemler yapabiliyoruz.
  • Dodge Plug-in: Seçili penceremiz diğer pencereleri ite kaka öne çıkıyor.
  • Firepaint Plug-in: Masaüstünüze alevlerle yazın çizin…

  • Scale Plug-in: Bütün aktif pencereleri dizin, işinize yarayanı seçin.

Bunların hepsi ve daha onlarcası Compiz Fusion ile birlikte bilgisayarımıza girecek yenilikler. Yazımızın da sonunda geldik, artık arkanıza yaslanın ve muhteşem bir Compiz Fusion şovunun tadını çıkarın :D Artık sizin de nefesinizi tutup Compiz Fusion'ı beklediğinize eminiz…