Shuttleword 21 Ekim 2015 tarihinde Ubuntu 16.04 LTS'nin Xenial Xerus adıyla çıkacağını duyurdu ve 21 Nisan 2016'da Ubuntu 16.04 LTS (Xenial Xerus) bizlerle buluştu. Merak edenler için Xenial Xerus Misafirperver Yer Sincabı anlamına geliyor. LTS ise Long Term Support yani "Uzun Süreli Destek" bu da gerek sürücüler için gerek yazılımlar için uzun dönemde destek sunulacağını belirtiyor ve belirttiklerine göre 2021 yılına kadar eklentiler ve güncellemeler çıkmaya devam edecek Xenial Xerus için.

Yeni gelen değişikliklerden bahsedecek olursak masaüstü ortamı olarak Unity 7'yi kullanmaya devam ederken Unity 8'i opsiyon olarak sunuyor. Unity 8/Mir yüklemek için ;

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get install unity8-desktop-session-mir

Ceph ve ZFS dosya sistemleri için destek gelirken Snappy paketleri de Ubuntu'nun bu yeni sürümünde desteklenecek, Snappy kullanıcılara büyük kolaylık sağladığından bu önemli bir değişiklik olarak görülüyor.

Sürekli çökmelere ve sorunlara maruz kalan Ubuntu Software Center ise yerini GNOME Software isimli yazılıma bırakıyor. Eğer "Ubuntu 16.04 Daily Build" yüklediyseniz GNOME Software veya Ubuntu Software Center yüklü gelmiyor fakat siz tek satırlık bir komutla yükleyebiliyorsunuz.

sudo apt-get install gnome-software.

Kernel 4.4 çekirdeğine geçen Xenial Xerus donanımsal olarak da desteğini Intel ve AMD açısından genişletmiş diyebiliriz. Günden güne sürücü desteğini artıran Ubuntu bu sürümünde destek açısından güzel başarılara imza atmış ve diğer sürümleriyle arasında fark yaratmayı başarabilmiş. Ubuntu 16.04 LTS'nin nasıl göründüğünü merak edenler için şöyle güzel bir video hazırlamışlar.

Ubuntu 16.04 LTS (Xenial Xerus) edinmek isteyenler için:

64 bit için

32 bit için

Ubuntu 15.10 kullanıcıları aşağıdaki komutlar ile Ubuntu 16.04 sürümüne hızlı bir şekilde geçebilir.

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade
sudo update-manager -d

Kaynakça

https://www.linux.com/news/ubuntu-1604-something-get-excited-about

http://releases.ubuntu.com/16.04/

wiki.ubuntu.com/XenialXerus/ReleaseNotes