Merhaba. Bu ay size TopCoder algoritma yarışmalarından biri olan Single Round Match'lerden bahsedeceğim.

Single Round Match(SRM)'lerde yarışmacılar önceki yarışmalarda kazandıkları puanlara göre Division 1 ve Division 2 olmak üzere iki gruba ayrılır ve her gruba zorluk seviyesi farklı olan 3'er problem verilir. Her yarışmacının mümkün olduğu kadar kısa süre içerisinde bu problemleri çözecek kodları yazıp sisteme göndermesi gerekmektedir. Sorular genellikle 250, 500 ve 1000 puanlıktır ve zorluk seviyesi verilen puanla doğru orantılıdır.

Yarışma 3 bölümden oluşur:

Coding Phase

Bu bölümde yarışmacılar verilen problemleri çözecek kodları yazar. Her problem için problem metni görüldüğünden çözüm sisteme gönderilene kadar geçen süre önemlidir, çünkü alınan puan bu süreyle ters orantılıdır. Örneğin 250 puanlık bir problemi 10 dakika içinde kodlayınca yaklaşık 230 puan alınabilirken, 30 dakika içinde kodlayınca yaklaşık 180 puan alınabilir. Coding Phase toplam 75 dakika sürer ve yarışmacılar toplayabileceği en fazla puanı toplamaya çalışır.

Challenge Phase

Bu bölümde bütün yarışmacıların bütün sorular için gönderdikleri kodlar görüntülemeye açılır, yani isteyen herkes bir diğer yarışmacının kodunu görebilir. Eğer bir yarışmacı bir başka yarışmacının kodunda bir hata bulursa, örneğin "bu kod şu durumda yanlış çalışır" derse, "challenge" deneyebilir. Bu durumda, eğer kod gerçekten yanlış çalışıyorsa challenge deneyen yarışmacı +50 puan alır, diğer yarışmacı da o sorusundan 0 alır. Tam tersi, eğer söz konusu kod doğru çalışırsa, challenge deneyen yarışmacı -25 puan alır. Challenge Phase toplam 15 dakika sürer.

System Test Phase

Bu bölümde yarışmacıların gönderdiği bütün kodlar sistem tarafından test edilir. Eğer doğru çalışmadığı bir tane durum bile bulunursa, o yarışmacı o problemden 0 alır. System Test Phase sonrasında her yarışmacının son puanı belli olur ve bununla iki grupta da(Division 1 ve Division 2) bir sıralama yapılır. Her yarışmacı bu sıralamadaki yerine göre bir değerlendirme alır.

Katılmak için, TopCoder'ın internet sitesinden SRM zamanlarını takip etmek ve SRM'den 5 dakika öncesine kadar TopCoder Arena'ya girip kayıt olmak yeterlidir. Herkese tavsiye ederim. İyi şanslar.