İki yılda bir düzenlenen ve bu yıl 13.'sü gerçekleştirilen Elektrik Elektronik, Bilgisayar, Biyomedikal Mühendisliği Ulusal Kongre ve Sergisi'ne bu yıl okulumuz ODTÜ ev sahipliği yaptı. 23-26 Aralık 2009 tarihleri arasında ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde (KKM) yapılan “Teknolojide Buluşuyoruz” temalı etkinlikte ODTÜ Bilgisayar Topluluğu olarak yapabileceğimiz her türlü yardım için biz de oradaydık. Sadece ODTÜ'den değil Ankara'daki birçok üniversiteden arkadaşlarımız da bizimle birlikte etkinliğe katkıda bulunmak için KKM'deydiler.

23 Aralık günü saat 9.30'da Türkiye'nin dört bir yanından gelen katılımcıların da bulunduğu açılış konuışmaları ile başlayan kongre, dört farklı salonda eş zamanlı oturumlarla devam etti. İlk günün akşamı gerçekleşen açılış kokteyli ile yorgunluğumuzu bir nebze unuttuk ve geri kalan üç günlük sürede de görev alabilmek için enerji depoladık. :) Kongre sonraki günlerde de tüm hızıyla devam etti ve birçok oturum katılımcıların dikkatlerini üzerine topladı. Konularında uzman kişilerce yapılan sunumlar ve Örüntü Tanıma ve Görüntü İşleme' den Türkiye'de Oyun Geliştiriciliği' ne ve Linux ve Özgür Yazılım' a kadar birçok oturum katılımcıların kongreden memnun olarak ayrılmasını sağladı. KKM'nin dört farklı salonunda dört gün boyunca devam eden kongredeki bazı oturumlar, seminerler ve sunumlar şöyleydi:

  • Çağrılı Bildiri: Prof. Dr. Asuman Doğaç
  • Bilgisayar Mühendisliği Özel Oturumu
  • Özgür Yazılım Özel Oturumu
  • Türkiye'de Oyun Geliştiriciliği
  • Linux ve Özgür Yazılım Semineri
  • Parmak İzinden Yüz Tanıma: Prof. Dr. Şeref SAĞIROĞLU - Gazi Üniversitesi
  • Parça ve Bütün Problemi: Prof. Dr. Sibel TARI - Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Kongrenin bitiminde ise Ankara Sheraton Oteli'nde verilen geleneksel gala yemeğinde katılımcılar ve biz gönüllü yardımcılar tekrar bir araya geldik. Organizasyonun başarıyla sonuçlanmasıyla hem organizasyonda emeği geçenler hem de Ulusal Kongre’ye katılanlar çok güzel bir akşam geçirdi. Ulusal Kongre sayesinde birçok değerli insanla tanışmanın verdiği keyifle ve güzel bir akşam yemeğinin verdiği mutlulukla evlerimize döndük. :) 13. Elektrik, Elektronik, Bilgisayar, Biyomedikal Mühendisliği Ulusal Kongre ve Sergisi de ODTÜ Bilgisayar Topluluğu üyeleri için çok güzel bir deneyim oldu. Emeği geçen herkese çok teşekkürler!