Merhaba sevgili okuyucularımız,

Sanırım tüm dergi çalışanları olarak sıcaklardan bunaldık ki, hepimiz bu yaz sıcağında yanımızda olmanızla başladık söze. Ben de tatil, sıcak, zaman, mekan dinlemeden bizi takip etmeye devam eden tüm okurlarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca teşekkürle yetinmeyip, yazımıza başlamadan önce sizlerin bu ilgisine karşı dergimize eklemeye karar verdiğimiz yeni köşemize değinmek istiyorum. Bundan böyle, e-bergi'de her ay bir programlama sorusu sunacağız sizlere. e-bergi'nin konseptine uygun bir şekilde, sorumuz topluluk tarafından hazırlanan algoritma tabanlı bir programlama sorusu olacak. ODTÜ Bilgisayar Topluluğu olarak her yıl düzenlediğimiz geleneksel programlama yarışmamızın soru formatına benzeyen bu sorular, kendinizi geliştirmek için çok güzel bir fırsat. Ayrıca ileride bu soru köşemizi, "ödüllü soru köşesi" olarak güncellememiz de düşündüğümüz yenilikler arasında. Sorumuza ulaşmak ve daha detaylı bilgi almak için http://e-bergi.com/2008/Agustos/Aylik-Programlama-Sorusu adresindeki soru sayfamıza bakabilir veya hemen yukarıdaki bannera tıklayabilirsiniz :)

Bu ay özgür yazılım dünyası ne kadar durgunsa, hem topluluğumuz hem de ODTÜ açısından bir o kadar hareketli bir ay olduğu için, biraz karışık bir güncel köşemiz var. Topluluğumuz tarafından devam edersek, biliyorsunuz BİLMÖK (Bilgisayar Mühendisleri Öğrencileri Kongresi) bu yıl ODTÜ Bilgisayar Topluluğu tarafından, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü desteğiyle yapılacak. Bu yüzden, etkinliğin hazırlıklarına, görüşmelere, toplantılara ve çalışmalara çoktan başlandı. Çalışmaların ilk müjdesi olarak, bunu ilk olarak e-bergi'mizde duyurabiliriz ki, 5. BİLMÖK'ün tarihi ve yeri kesinleşti! BİLMÖK 2009, 27 Şubat- 1 Mart tarihleri arasında ODTÜ KKM'de yapılacak. İçerik ve organizasyonla ilgili gelişmeleri www.bilmok.org.tr ve www.cclub.metu.edu.tr adreslerinden takip edebilirsiniz. Tüm e-bergi okuyucularını bekliyoruz; biz tüm e-bergi çalışanları olarak orada olacağız. BİLMÖK'teki birçok aktivitenin yanında, sevdiğiniz ve beğenerek okuduğunuz yazarlarımızla ve editörlerimizle tanışma fırsatı bile bulabilirsiniz :)

Gelelim ODTÜ'ye. ODTÜ yıkılacak mı yıkılmayacak mı, İ. Melih Gökçek ne yapıyor derken, 2008 ÖSS'si sonrası, okulumuza gelmeyi düşünen adayların tercihlerini belirledikleri süre içerisinde 24-25-26 Temmuz tarihlerinde KKM'de 8. ODTÜ Tanıtım Günleri düzenlendi. Bölümümüz de, aramıza yeni katılacak arkadaşlarımıza yardımcı olmak, üniversitemizi ve lisans programlarını tanıtabilmek, gelecekteki meslek ve kariyerleri konusunda arkadaşlarımıza aydınlatıcı bilgi verebilmek ve tercihlerini bilinçli bir şekilde yapmalarını sağlamak amacıyla tam kadro oradaydı :) Bölümümüz hakkında, mesleğimiz hakkında ve bizim hakkımızda bilgi almak için gelen birçok öğrenci, kafasındaki soru işaretlerinin yerini gülümsemeye bırakmış bir şekilde standımızdan ayrıldı. Arkada, bölümümüzün, araştırma laboratuvarlarının, çalışma alanlarının, istatistiksel verilerin ve sanırım en ilgi çekici bölüm olan bitirme projelerinin videosu meraklı bakışlara hedef olurken; önde KOVAN Araştırma Laboratuvar'ı tarafından geliştirilen sürü robotlardan bir tanesi olan Kobot, oradan oraya engellere çarpmadan koşturmasıyla ilgi çekti. Hemen yan tarafımızda Elektrik Elektronik Bölümü'nün standı olmasından dolayı mıdır bilinmez, gelen sorulardan en sık rastlananı, iki bölüm arasında gidip gelen arkadaşlarımızın kafa karışıklığını çözmeye yönelik olanlardı. Biz de elimizden geldiğince iki bölüm ve iki meslek arasındaki farkları ve bu iki mesleğin aslında akıllarındakinden çok farklı alanlar olduğunu ayrıntılarıyla açıkladık arkadaşlarımıza. Bunun yanı sıra oyun meraklısı gençler de hiç azınlıkta değildi :) "Bilgisayar Mühendisi tam olarak ne yapar?" sorusu da artık kulaklarımıza çok aşina gelmeye başladı. Ama üç gün boyunca tüm bölümümüz asistanları bütün bu sorulara en tatmin edici yanıtları vererek, bölümümüzü ve mesleğimizi birinci ağızdan anlatarak, genç arkadaşlarımızı aydınlattılar. Göktürk Hocamızın ve Onur Tolga Şehitoğlu Hocamızın bölüm tanıtımları da her zamanki gibi, bölümümüzde öğrenim görmeyi düşünen birçok öğrencinin kesinlikle kaçırmaması gereken sunumlardı.

Bu sırada bir yandan KKM'deki hareketlilik sürerken, bir yandan da bölüm içini gezmek isteyen arkadaşlarımız için hazır bekleyen ekipler bölümümüzü gezdirdi. Laboratuvarları, amfileri, çalışma ortamlarını, bölümümüzün mimarisini, hatta topluluğumuzu gören adayları memnun edebildiğimize inanıyoruz :) Bölümler içindeki geziler KKM dışındaki tek etkinlik değildi tabi ki. Bölüm tanıtımları dışında, dans gösterileri, halk oyunları, Capoeira gösterisi gibi etkinlikler de, ODTÜ'nün bilim yuvası olduğu kadar sosyal bir yapı olduğunu gösterdi. Ayrıca Radyo ODTÜ, genç arkadaşlarımız için 3 gün boyunca açtıkları standla, ODTÜ'nün sesini KKM'nin her yanına kesintisiz duyurdu.

Yazın bile cıvıl cıvıl olan okulumuzda, yaz okulu telaşı da ayrı bir gündem. Tanıtım günlerine gelip, yazlarını bile derslerle geçiren öğrencileri gören ODTÜ'lü adayları umarım bu görüntü karşısında yanlış bir izlenime kapılmamışlardır. Nitekim yaz okulunu havuz, güneş, çimen, devrim, vb. nedenler için seçen birçok öğrenci bulunmakta ;) Siz de bu güzellikleri yaşamak, ODTÜ'lü olmanın ayrıcalığını tatmak veya okulumuzu gezmek isterseniz her zaman bekleriz :) Yıkılmadığı sürece.. ;) Bu aylık topluluğumuzdan, bölümümüzden ve okulumuzdan haberler böyle, gelecek ay yepyeni haberlerle karşınızda olacağız. İyi tatiller e-bergi severler :)