Shigeru miyamato kimdir? Hafızamızda hiç bir anlamı yok gibi geliyor; ama aslında hepimizin çocukluğunda tanıştığı biri. Hepimiz çiçek yiyip ateş eden, mantar yiyip büyüyen, prensesi kurtarmak için türlü türlü maceralara atılan su tesisatçısı kahramanlarımız süper mario kardeşleri tanıyoruzdur ve çocukluğumuzda saatler boyu prensese erişebilmek ve kötü kalpli ejderhadan kurtarmak için bu tüm zamanların en çok oynanan oyunlarından biri olan Süper Mario'yu oynamışızdır. Shigeru Miyamato da bu güzide oyunun ve daha nicelerinin yaratıcısıdır.

Shigeru Miyamato, 16 Kasım 1952' de Kyoto'da doğmuştur. Ailenin ikinci çocuğudur. Çocukluğunda resim çizmeyi, boyama yapmayı ve evinin çevresini araştırmayı, gözlemlemeyi severmiş. Evinin çevresindeki gizli mağaraları, gölleri ve çeşitli doğal oluşumları bulması ve gözlemlemesi ilerki hayatında işlerine yansımıştır. Örneğin, Zelda efsanesinin bir kısmını çocukluğundaki keşiflerin ilhamıyla yaratmıştır. Benzer şekilde komşularının köpeğinden çok korkarmış ve etkilenirmiş; Mario'daki Chain Chomp düşmanlarını o köpekten esinlenerek yaratmıştır. 1970'te Kanawaza Sanat Okulu'na girmiştir. Daha çok çizimle ilgilenmesinin yanı sıra, o zamanlar yaşına göre seçici bir müzik yeteneğine sahip olduğunu düşünüyor. Lovin Spoonful, the Nitty Gritty Dirt Band, the Ramones ve the Beatles dinlermiş.

Miyamato, 1977 yılında endüstiriyel tasarımı bitirdi. Babasının arkadaşı Hirashi Yamauchi, ki Nintendo'nun* başındaydı, tarafından işe alındı. Miyamato ilk oyunu olan Donkey Kong'u firmanın bir kaç mühendisine de danışarak oluşturdu. Bu oyun aniden büyük bir başarı elde etti ve firmayı batmaktan kurtadı. Miyamato'nun en ünlü üç karakteri; Donkey Kong, Jumpman ve Pauline'dir. Jumpman daha sonra Süper Mario adını aldı ve çok büyük bir başarı elde etti ve Nintendo'nun maskotu olarak kullanıldı.

Shigeru Miyamatı hala Nintendo Entertainment Analysis And Development kuruluşunun başındadır.1988 yılında Academy of Interactive Arts and Sciences' Hall of Fame (İnteraktif Sanat ve Bilimler Akademisi) 'e alınan ilk kişi olmuştur. 2007 yılında Vanity Fair dergisince yapılan "dünyayı etkileyen 100 kişi" sıralamasında 73.'lüğü almıştır.

*Nintendo, 1889 yılında Japonya'da kurulan, dünyanın en büyük oyun konsolu ve oyun geliştiricisifirmalarından biri.1980'li yıllardan beri bu alanda var olan firma oyun sektörüne büyük katkı yapmıştır. En bilinen oyun konsolları nes, snes, nintendo 64 ve gamecubedür. Bunun dışında gameboy , gameboy advence, gameboy micro ve nintendo gibi el konsolları da üretmiştir.

Kaynaklar: