Bu aylık oyun köşemizde son 7 yıla damgasını vuran futbol oyunu Pes (Pro Evoution Soccer) i tanıtacağız. İlk olarak 2001 de pro evolution soccer playstation oyunu olarak piyasaya sürelen oyun çok fazla ilgi olması nedeniyle şu sıralar 8. siyle karşımızda. 2002 de Pes 2, 2003 te Pes 3, 2004 te Pes 4, 2005 te Pes 5, 2006 da Pes 6, 2007 de Pes 2008(Winning Eleven), ve 17 Ekim 2008 de Pes 2009 olarak karşımıza çıkmış bulunmakta.2007 den önce FIFA nın futbolda bir numaralı oyun olduğu düşünülüyordu. Öyleydi de yani.Piyasada bir rakipleri görünmüyordu Ama FIFA da eksik olan birşeyler vardı. Bunları PES te –tam olmasa da- bulmuştuk. Gerçekçilik, effektler. 2000 lerden beri bu işle uğraşan japonlar sonunda FIFA yı yakalamıştı. En büyük sıçramayı 2007 de Winning Eleven ile yapan KONAMI firması o yıldan itibaren FIFA ile rekabete girdi ve hatta şu anda bir adım önde bulunmakta. FIFA da eksik olan bazı şeyler PES te vardı. Grafiksel özellikler olarak da şu anda açık ara önde gidiyorlar. En son sürümü 2009 da oyunu oynarken gerçekçi bir havadaoyunu hissedebiliyorsunuz. Oyuncuların koşmaları hareketleri ve animasyonları normal maç izler havası vermeye başladı. Oyuncumuzun duruş açısının koşarken ki ayak bileklerinin hareketlerinin doğruluğu bile, atacağımız pas ya da şutun yerini bulmasına direk etki ediyor. Her yeni sürümünde farklı özellikler katılan oyunun popülaritesi ve tutkunları dünyanın heryerinde artmakta. Tabi bunda futbolun popülaritesinin de artmasının büyük payı olduğunu kabul etmeliyiz.

Sistem Gereksinimleri

Oyunu yüklemeden önce dikkat etmeniz gereken, sistem ve teknik açından neler gerektiğine bakalım. Oyunu Low-Medium-High ayarlarında oynayabilirsiniz. Low(Düşük) detay için Pixel Shader 1.1 destekli 64MB bir ekran kartı isterken, Medium(Orta) detay için Pixel Shader 2.0 ve 128MB ekran kartı yeterli.Fakat Low ve Medium detayda oyun kalitesinin düştüğünü görmemek imkansız. Forma renkleri sulu boya gibi oluyor, tribünlere bir ressamın yaptığı tablodan anlamlar çıkarmaya bakar gibi bakıp kaybolabiliyorsunuz. High(Yüksek) detayda oynamak her zaman daha zevkli fakat Pixel Shader 3.0 standartlarında bir ekran kartı olması gerekiyor. 256MB belleği olmazsa sorun çıkacağı da ortada. ışlemci yönünde 2.4GHz civarında bir işlemci, 512MB ram ve 256MB’lık orta seviye X1600 Pro veya 6600GT sahip ekran kartlarının 1024x768 çözünürlükte yüksek detay ve sorun yaşamadan oyunu oynayabilmeniz mümkün.

Oyun Öncesi

Oyuna başlamadan önce çeşitli ayarlamalar yapmak mümkün. Mesela oyun kolu ile oynuyorsanız bilgisayarınızdan kol tuşlarına hangi görevleri atayabilceğinizi ayarlayabiliyorsunuz, tabiki bunu bilgisayar tuşlarınız için de yapabilirsiniz.Mode select ten bunu yapabilirsiniz. Ayrıca futbol maçı mı antrenman mı penaltı atışları mı ne oynamak istediğinizi seçebilirsiniz. Oyun tek başına, 2 kişi ile,4 kişi ile ve 6 kişi ile oynanabiliyor.Bunu seçerken oyunda oyuncularınız üstünde tik* işareti mi yoksa oyuncunun ismini mi yazılması gerektiğini ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca burdan kalecinin size ne kadar bağımlı kalması gerektiğini de ayarlayabiliyorsunuz. Bu menüden de ayarlarınızı yaptıktan sonra takım seçme işine geliyorsunuz. Takımınızı seçtiktan sonra forma seçimi yapıyorsunuz. Bu ayarları yaptıktan sonra önünüze çıkan menüden saha ve top seçebilir, zaman, oyuncu sakatlanma- sakatlanmama, hava şartları, oyun kalitesi ayarları, beraberlik durumunda uzatmalar veya direk penaltı ayarları yapabilirsiniz. En son taktik bölümüne geliyorsunuz. Takımızı istediğiniz taktikte, istediğiniz oyuncuyu istediğiniz yerde oynatabilirsiniz. Ben bu istediğiniz oyuncuyu istediğiniz yerde oynatmayı öğrendiğimde rüştüyü hep forvete alıyordum(hangi mantığa uyuyorsa :D). Sonra farkettim ki oyuncular harbi gerçek hayattaki gibi düzenlenmiş ve gerçek hayattaki gibi beklenen performansı veremeyebiliyorlarmış. Change Player dan kadronuzdan ilk 11 de değişikler yapabilirsiniz. Set formation dan oyun taktiğinizi belirleyebilir yine burdan oyuncuların saha da kime ne kadar yakın, çizgiye, kaleye ne kadar uzak ayarlamaları yapabilirsiniz, yine buradan oyuncuların en çok hangi yönlere pas vermesi gerektiğini ayarlayabilirsiniz. Örneğin topu hep kanatlardan taşımak istiyorsunuz hep kanatlara yönlendirirsiniz. Defansı kaleye yakın tutabilir ya da top yekün hucüm oynayabilirisiniz. Eğer birebirlerde iyi değilseniz kanatlara yönelmenizi tavsiye ederim. Kadronuzu ve ilk 11 nizi seçtikten sonra tüm menülerden çıkıp data management tan takımızı kaydedebilirsiniz. Dikkat edin arkadaşınızın takımının üstüne kayıt yapmayın :D…. Sonunda oyun başladı. Ama isterseniz hala yapabileceğiniz özel ayarlar var. Kamera açısını değiştirebilirsiniz. Wide yapmanızı tavsiye ederim. Ekran rengi için yani çimler için kontrast renk ayarlamaları yapabilisiniz. Mesela gündüz oynanan bir maçta tirübünün gölgesi sahaya düşebilir ve görmede çok zorlanabilirsiniz, bunun için renk ayarlamaları yapmanız mümkün.

Vee Oyun Başlar

Oyun içinde baktınız fark yiyorsunuz ve teknik direktör gibi bir müdahaleniz olmalı. Bunun için menüden formation setting den oyun başlamadan önünüze çıkmış olan menüye dönüp takımınızı yeniden oluşturabilirsiniz. Oyun içinde daha önce de dediğim gibi kanatları kullanmak çok büyük avantaj. Üçgen tuşuyla kontra atağa çıktığınızda aradan oyuncu kaçırabilirsiniz. Ve kare ile yumuşak birdokunma + sağa veya sola basma ile kolay gol atabilirsiniz.Pas tuşu ile güzel savunma da yapablirsiniz. Çember tuşu ile orta açabilir ayrıcarakibin ayağına kayabilirsiniz. Ama kayma konusunda iyi değilseniz çok kolay kart görürsünüz. Arkadan olduğunda direk kırmızı kart görürsünüz(fifanın son kuralları :D). Benim pes 2008 de gördüğüm en büyük eksiklerden biri, kırmızı kartla bir oyuncun atıldığında gerçek hayattaki gibi çok fazla güç kaybetmiyorsun. Hatta bazı arkadaşlarım 10 kişi daha güzel oynayabiliyor:D(mantığını anlayabilmiş değilim ).Savunma yaparken üst tuşlarla oyuncu değiştirebiliyorsun.Aynı şekilde kontra atakta topu uzağa açarak koşabiliyorsun.Kanattan hucüma kalktığında 2 defa çember tuşuna bastığında ön direğe orta, 3 defa bastığında yerden sert orta yapabilirsin. Q(adam değiştirme) + şut tuşuyla aşırtırma atabilir, adam değiştirme + arapas tuşuyla havadan arapas verebilirsin.Ayrıca kalitesi yüksek oyuncularla topu önünde bulduğun an (çok uzak olmadığın sürece) kaleye güzel şutlar çekebilirsin. Şut + pas tuşuna birden pastığında her zaman her yerde ikili şıkıştırma yapabilirsin fakat bu oyun düzenini bozabilir.Gol atmanın gittikçe zorlaştığını düşünürsek takımı dağıtmamak ve tadında bırakmak lazım (: ayrıca oynarken alttaki noktasal haritadan oyuncularınız nerde olduğuna bakıp ona göre pas verebilirsiniz.

Menejerlik yapmak ister misiniz?

Pes 2008 ve 2009 da istediğiniz oyuncuyu istediğiniz takıma taşıyabilirsiniz. Bunu oyuna ilk başlamadan önce yapmanız ve sonra taşıma yaptığınız takımı seçmeniz gerekiyor. Pes 2009 da bunlara ek olarak yenilikler bulunmakta. Mesela 16-17 yaşında bir oyucu olup maçlara çıkıp kariyer yapabiliyorsun. Henüz yeni piyasaya sürüldüğü için oynadıkça öğreneceğiz