Bethesda Softworks'ün 2006 yılında piyasaya sürdüğü, Elder Scrolls serisinin dördüncü oyunu Oblivion, <abbr title="Role Playing Game - Rol Yapma Oyunu">RPG</abbr> türünde yeni bir çağın başlangıcı olarak görülmekte. Piyasaya çıkar çıkmaz, Yılın Oyunu da dahil olmak üzere birçok ödül alması da bu görüşü doğruluyor. Bu yazıda sizlere Oblivion'u anlatacağım.

Kurgu ve Hikaye

Oyun Tamriel adı verilen kıtanın Cyrodiil adlı bölgesinde geçiyor. Cyrodiil, oyunda Imperial olarak anılan insan ırkının çoğunlukta olduğu bir bölge.

Oyunun başında, sıradan bir hapishane mahkumunu kontrol ediyorsunuz. Karakteriniz, kendini bir karanlık lordun Kral VII. Uriel Septim'i öldürme ve ölümlü topraklarına hükmetme planlarının ortasında buluyor. Ana hikaye, bu planları engellemek üzere karanlık lorda karşı gelmenizle şekilleniyor.

Karakterler

Oyuna başlamadan önce yeni bir karakter oluşturmanız gerekiyor. Karakter oluşturma ekranında karakteriniz için on farklı ırktan birini ve cinsiyetini seçip, karakterinizin dış görünüşü ile ilgili bütün detayları ayarlıyorsunuz.

Karakterinizin bütün etkinlikleri, üç yaşamsal değere göre şekilleniyor:

Health: Karakterinizin sağlık durumunu belirliyor. Darbe aldığınızda, yüksekten atladığınızda ya da su altında nefessiz kaldığınızda azalıyor. Tamamen biterse ölüyorsunuz. Magicka: Karakterinizin büyü gücünü belirliyor. Büyüler, güçlerine ve çeşitlerine göre belirli miktarda magicka tüketiyorlar. Fatigue: Karakterinizin yorgunluk durumunu belirliyor. Koşmak, zıplamak, yüzmek ve savaşmak yorulmanıza sebep oluyor.

Oyuna başladıktan kısa bir süre sonra, oyunu oynayış tarzınıza göre karakterinizin burcu belli oluyor. İsterseniz bunu kabul etmeyip başka bir burç da seçebiliyorsunuz. Burçlar, karakterinizin becerilerinin belirlenmesinde önemli rol oynuyor. Burç seçimini yaptıktan sonra, birincil ve ikincil becerileriniz belli oluyor. Oyunda yaptığınız hemen her şey, bir becerinizin gelişmesini sağlıyor. Öreneğin koşmak ve yüzmek akrobasi becerinizi, alışveriş yapmak ticari becerinizi geliştiriyor. Karakterinizin seviye atlaması için birincil becerilerini geliştirmeniz gerekiyor.

Becerilerin yanı sıra, karakterinizin nitelikleri bulunuyor. Karakteriniz her seviye atladığında, seçtiğiniz üç niteliğini artırabiliyorsunuz.

Oynanış

Oblivion, bizlere açık uçlu bir oyun anlayışı sunuyor. Ana hikayeyi istediğiniz zaman bırakıp oyunun dünyasını gezebiliyor, araştırabiliyor, yan hikayeleri oynayabiliyorsunuz. Ana hikayeyi tamamlasanız bile oyun sonlanmıyor, ve Cyrodiil'de mutlaka yapacak birşeyler buluyorsunuz.

Karanlık taraf, Cyrodiil'in birçok yerinde Oblivion (oyunda cehenneme eşdeğer)'a giden kapılar açıyor ve bu kapılardan çeşitli yaratıklar ölümlü dünyaya saldırıyor. Sizin bu kapılardan içeri girip, Oblivion düzlüklerinde savaşarak kapıları kapatmanız gerekiyor.

Aynı anda birçok farklı görevi üstlenebiliyorsunuz ve istediğiniz zaman birini bırakıp diğeriyle meşgul olabiliyorsunuz.

Oyun boyunca, belirli meslek gruplarının bir araya toplandığı loncaların yanı sıra, farklı amaçlara sahip örgütlerle de karşılaşıyor ve bu lonca ve örgütlere katılabiliyorsunuz. Örgütlerin size verdikleri görevleri başarıyla tamamladığınız takdirde, örgüt içinde terfi edebiliyorsunuz. Terfi etmek size örgütün yeni kaynaklarından faydalanma imkanı sunuyor.

Radiant AI adlı yeni yapay zeka motoru sayesinde, oyundaki bütün karakterler içinde bulunduğu duruma göre kendi kararlarını verebiliyor ve ona göre davranabiliyor. İnsanlar şehrin ortasında kavga ederek birbirlerini öldürebiliyor.

Nesneler

Oyunda ilerledikçe, birçok kılıç, ok, balta, kalkan ve zırhla karşılaşıyorsunuz. Karakterinizin seviyesi ne kadar yüksekse, karşılaştığınız eşyalar da o kadar güçlü oluyor. Bunun yanında, size verilen bazı görevleri başarıyla tamamladığınızda, özel etkilere sahip eşyalarla ödüllendiriliyorsunuz.

Dış dünyadan topladığınız bitkilerden, etkileri benzer olanları bir araya getirerek iksir ya da zehir yapabiliyorsunuz. Yaptığınız zehirleri silahınızda kullanarak zehrin hedefe etki etmesini sağlayabiliyorsunuz.

Büyüler ve Lanetler

Oyunda büyü dükkanlarından, büyücülerden ve rahiplerden satın alabileceğiniz birçok büyü bulunuyor. Bunların yanı sıra, eğer büyücüler loncasına üye olabilirseniz -ki çok çaba sarfetmeniz gerekiyor- loncanın kaynaklarını kullanarak kendi büyülerinizi oluşturabilirsiniz.

Bazı yaratıklar tarafından ısırıldığınızda ya da darbeye maruz kaldığınızda, lanetlenme ihtimaliniz var. Lanet, türüne göre, karakterinizin belli işlevlerini yerine getirememesine, becerilerinin ya da niteliklerinin düşmesine sebep olabiliyor. Belli bir süre içinde tedavi edilmeyen lanetler ise ölümle sonuçlanabiliyor. Bunun tek istisnası, Porphyric Hemophilia olarak bilinen vampirlik.

Bir vampir tarafından ısırıldığınızda 72 saat içinde tedavi olmazsanız bir vampire dönüşüyorsunuz ve karakteristik özellikleriniz değişiyor. Gün geçtikçe güneş ışığından daha fazla zarar görmeye başlıyorunuz. Vampirliğin etkisini azaltmak için insan kanına ihtiyaç duyuyorsunuz. Fakat vampir olmanın olumlu yanları da var. Üzerinizdeki vampirlik etkisine göre becerileriniz, nitelikleriniz ve direnciniz artıyor, ve özel büyüler kullanabiliyorsunuz.

Görüntü ve Ses

Oyun, high dynamic range rendering ve specular mapping gibi en son görüntü teknolojilerini kullanarak, oyuncuya etkileyici ve gerçekçi görüntüler sunmayı başarıyor. Fakat bu durum maalesef oyunun en düşük sistem gereksinimlerini yukarı çekiyor.

Oyunun müzikleri de gayet güzel ve atmosferi tamamlayıcı nitelikte.

Karakterlerin seslendirmelerinde altı kişi görev almış. Dolayısıyla, belli bir süre sonra, birçok karakterin seslerinin birbirine benzediğinin farkına varıyorsunuz.

Ek Paketler

Oyunun, resmi sitesinde yer alan indirilebilir küçük eklentilerin yanı sıra, Knights of the Nine ve Shivering Isles adlı iki ek paketi bulunuyor. Oyunun bütün eklenti ve ek paketleri içeren sürümü The Elder Scrolls IV: Oblivion Game of the Year Edition ise, 10 Eylül 2007'de piyasaya çıkmış.

Kaynaklar: