Merhaba sevgili okuyucular, yazıma başlamadan önce size bir şey belirtmek durumundayım: Bu benim ilk yazım, bu yüzden yapacağım herhangibir hata için özür dilerim... Size bu yazımda bir menajerlik oyunundan bahsedeceğim en son üye sayısı 864262 olan ve üye sayısı artmakta olan bir oyundur Managerzone. Oyun futbol

ve hokey olmak üzere iki kısma ayrılır. Oyuna eğer futbolla baslamışsanız elinizde mevcut bir kadro vardır, tabi onları özelliklerine göre yerleştirmek sizin futbol zekanıza kalmış bir şey. Türkiye'de Süperlig, div.1, div.2 ... div.8 gibi ligler vardır\ haliyle siz en son lig olan div.8'den başlayacaksınız. Resmi maçlar çarşamba ve pazar günleri olacaktır ve özel resmi kupalar mevcuttur. Tüm ülkelerin katıldığı dünya kupası da mevcuttur. Oyundan bahsedelim biraz da. Aslında oyunun amacı çok açık:1. Lige çıkmak.Gruplar 12 takımdan oluşmaktadır, grup birincisi direkt gruplara çıkarken ikincisi ve üçüncüsü play off maçı yaparak gruplara kalma mücadelesi veriyor. Gruplar dörder takımdan oluşuyor. Bu dörder takımlık gruplardan ilk iki sırayı alanlar bir üst lige çıkıyorlar. Ayrıca şunu belirtmek istiyorum play off maçları rövanşlıdır.

Para kazanmakta sıra, oyunun felsefesi ne kadar maç o kadar para üzerine kurulmuştur. Bunun yanında stadyum gelirlerinizi de yabana atmamak gerekir, doğal olarak stadınıza yaptığınız her yatırım size fazlasıyla geri dönmektedir (neyse ki ülkemizdeki gibi bir vergi anlayışına sahip değiller), sponsor gelirinizde mevcuttur, üç tane sponsordan herhangibirini seçin çünkü üçü de aynı parayı veriyor. Transferler bir menajerin bir numaralı görevi... Oyuna yeni başlayanlar için üzücü bir haberim var, menajer olduktan üç hafta sonra transferler yapabilirsiniz. Transfer dünyası tam bir kurtlar sofrası. Kapitalist dişliler burda daha acımasız, en çok parayı kim verirse oyuncu onun, bu kadar açık ve net. Oyuncu transfer listesine konuluyor ve en çok paraya gidiyor, son üç dakika kala teklif gelirse bir üç dakika daha uzuyor. Bu yüzden işi inada bindirip diğer arkadaşlarla kapışan bir oyuncuya değerinin kat ve kat fazla para veren menajerlerimiz(!) de vardır. En önemli şeyi de es geçmeyelim, yabancı hakkınız üçtür +'sız hemde.

Oyuncuları geliştirme, yeteneklerini arttırma şansınız da var. Bunun için alt yapı desteği, antreman olanakları bulunuyor. Herhangibir oyuncuyu seçip onu özel yeteneklerine göre çalıştırabilirsin ki bu tavsiye edilen, diğeri ise istediğin bir programı uygulayabilirsin; bu oyuncuya zarar vermez ama kazara da olsa güçlendirebilir. Oyunun tam randıman vermese de çalışmaya çalışan bir özelliği de diğer arkadaşlarının online olup olmadıklarını görebilme, oyuncularla haberleşebilme ve diğer maçları izleyebilmedir. Oyun başta da dediğimiz gibi çok uluslu bir oyun, en çok üyesi olan ülkeler sırasıyla: Çin, İsveç, Brezilya, Arjantin, Polonya, Türkiye. Oyunun düzenlediği Dünya Kupasına katılabilir ve ülkenizi yönlendirebilirsiniz. Bu işlem demokratik şekilde oylamayla yapılmaktadır ama bu oylamaya da katılabilmeniz için en az dört hafta beklemelisiniz maalesef. Yukarda anlattığımız her şeyi bu oyunda yapabilirsiniz bunun için size kulüp binası, ofis, topluluk, profil sekmeleri yardımcı olacaktır.

Bol şans, çünkü ihtiyacınız olacak :)