Amerikan futbolu, ABD'de doğmuş, elle, ayakla ve eliptik bir topla oynanan takım oyunu. ABD ve Kanada'da sadece futbol olarak adlandırılır. Avustralya ve Yeni Zelanda da ise gridiron olarak adlandırılır.

Kuralları futboldan tamamen farklıdır. İngiltere ve eski sömürgelerinde oynanan ragbi oyununun bir varyasyonudur. Ragbiden farklı olarak koruyucu kıyafetler ve kask ile oynanır.

Amerikan futbolu, dayanıklılık, kuvvet, esneklik, sürat, çabukluk, strateji, disiplin ve azim gerektiren oldukça kompleks bir spordur.

Şimdi EA Sports’un 2007nin ortasında çıkardığı Madden 2008’i inceleyeceğiz.

Daha önceleri Madden’la alakalı olan oyunlar çıkmış olsa da Madden ilk olarak 90ların sonuna doğru EA Tiburon’la ortaya çıkmıştır. Daha önceki yıllarda çıkan oyunlara göre grafiklerdeki değişme oynanabilirlikteki kolaylıkla beraber oyunun çok farklı modları da oyunun karmaşık ve zor olmasına sebep olmuş.

Oyunu oynayabileceğiniz Rookie,Pro,All-Pro,All-Madden zorluk dereceleri var.

Oyunu Rookie’de oynamakla Pro’da oynamak arasında çok fazla fark yok gibi görünüyor, sadece CPU oyuncusu birkaç fake ve audible’la karmaşık hale getiriyor oyunu.

Madden 2008’de görebileceğiniz en büyük değişiklik tabi ki grafikler. Teknoloji ilerledikçe grafiklerdeki kalite artımı gözle görülebilicek boyutta. Neredeyse gerçekten farkı olmayan görünütüler sizin gerçek hayattan kopmanıza bile sebep olabilir. Oyundaki sahanın gerçekliği ve seyircilerin sayılardan sonraki görüntüleri de gerçekliği arttırmış öğelerden birkaçı. Oyunun özelliklerine gelince, oyunu oynayabileceğiniz modlar:

  • Play now: Quick Match’le aynı anlama gelen Play now hemen bir maç yapmak için hazırlanmış bir mod.
  • Play Online:Internet üzerinden oyunu arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz bir mod.

Ve bir de ayrıca Game Modes opsiyonu altında:

  • Franchise: Takımınızı seçip lig şeklinde oynayabileceğiniz oyun modunda ister bilgisayarın otomatik olarak maçı sonlandırmasını seçebilir, isterseniz maçı tamamıyla kendiniz yönetmeyi seçebilirsiniz.
  • NFL Superstar Hall of Fame: Bu modda kendinize yarattığınız bir oyuncunun draft edilmesiyle başlayıp, oyuncunuz tüm fiziksel gelişimlerini takip ettiğiniz ve menajer anlaşmalarınızla oyuncunuzun yapabildiği şeylerin sayısını arttırabilirsiniz ve oyuncunuzun tamamen profesyonel olup yüksek tutarlarda başka takımlara transferini sağlayabilirsiniz.
  • Mini Camp: Kendinizi drillerde geliştirebilmek için yapılmış bu mod sizing oyundaki seçtiğiniz zorluğa bağlı olarak zorluk derecesi değişiyor. Isterseniz QB kontrolünüzü geliştirmek için pas çalışması yapın,ister koşu ya da isterseniz defans çalışması yapın.

  • 2 minute drill: Play now’un benzeri olan bu mod sizin oyunun ilk açılışında seçtiğiniz takımla birlikte karşınıza herhangi bir takımı seçerek toplamda 2 dakika süren –çünkü Play now’da gelen süre default süre olan 20 dakika- kısa bir maçla heyecan yaşamanızı sağlıyor.

  • Practice: Oyunun bu modunda yine oyunun en başında seçmiş olduğunuz favori takımınıza karşı hücum yapabilirsiniz ya da defansı seçerek oyunun defans tarafında oynayabilirsiniz.

  • Situation: Situation modunda takımınızı seçip karşı takımla belirlediğiniz kurallarla maçınızı yapabilirsiniz.

  • Skills: Bu bölümde tam olarak kendinizi geliştirmenin yanında kendi oyuncunuzun da skilllerini geliştirebiliryorsunuz. Bölümleri geçtikçe size verilen puanlarla oyuncunuzu geliştirebilirsiniz.

Modların dışında Features kısmında kadrolarına bakabilir, migo, oyuncu, playbook ve takım yaratabilirsiniz. Ve features kısmının son öğesi olan Ring of a Champion kısmında da tamamlamanız gereken görevleri yaptıktan sonra adınıza olan yüzük belirmekte.

Oyun önceki Madden’lara göre grafik kalitesi bakımından çok gelişmiş. Sahaların,seyircilerin gerçekliği çok başarılı. Oyunda maçların uzun sürmesi gerçekten insanın canının sıkılmasına sebep oluyor yalnız tabi ki ana menü’deki ayarlardan oyunun süresini değiştirebilir, sıkılmadan saatlerce oynayabilir hatta tüm bir günde bir sezon bitirebilirsiniz. Madden 2006yla gelen hücum takımında QB dışındaki diğer adamların kontrolünü oyun başlamadan almak bu oyunda da var. Bu oyunun kontrolünün tam olarak sizde olduğunu hissettiren bir durum. Oyun içinde gerçekte de verilen audibleları-oyunu başlamadan defansa göre değiştirmek- uygulamak oyunda gerçekten ustalaşmanızı da sağlıyor tabi ki.

Oyun hakkında biraz detaylı bilgi vermek istersek, oyunun NFL Superstar Hall of Fame kısmında kendi oyuncunuzun tüm özelliklerini seçiyorsunuz. Bu özelliklere adamınızın kollarındaki dövmeleri seçmek, oyuncunuzun mezun olduğu üniversiteyi seçmek ya da kollarındaki aksesuarları,face maskten,shoulderpade kadar olan tüm fiziksel görüntüleri seçmek örnek verilebilir.Bu modda kendinize öncelikle düşük bütçeli bir menajer seçiyorsunuz. Menajerinizin seviyesi yükseldikçe gidebildiğiniz vücut geliştirme salonu ortaya çıkıyor. Bunlar oyuncunuzun gelişmesine de sebep oluyor tabi ki. Bu modu bitirdiğinizde Hall of Fame’e adınızı yazdırabiliyorsunuz.

Oyundaki taktikler hakkında da biraz bilgi vermek gerekirse:

Oyunda öncelikli olarak 2 farklı takımı yönetiyorsunuz: 1.si Hücum, 2.si Defans takımı. Bu takımlardan hücum takımında yapılması gerekenler, ilk olarak amacınız 4 hakta 10 yarda gidebilmek. 10 yarda 9.5 metreye tekabül eden bir mesafe. Eğer ki 4 hakta 10 yarda gidemezseniz defans takımınız oyuna girer. Eğer defans takımının oyuna girmesini istemiyorsanız yapmanız gereken ilk oyunda yani 1 ve 10’da istediğiniz oyun seçmek, ister pas ister koşu. Sonrasında oyundaki aldığınız veya kaybettiğiniz mesafeye göre ve ilerlemeniz gereken mesafeye bağlı olarak uzun mesafelerde pas, kısa mesafelerde de koşu oyunlarını tercih etmenizi tavsiye ederim. Defansa gelince yapmanız gereken ilk şey oyunu belirlemeden önce karşı takımda oyuna girecek WR(Wide receiver), RB(Running back) ve TE(Tight End) sayılarına bakmak. Isimlerinden de anlaşılacağı üzere WR’ler top tutmaya yönelik oyuncular onların sayılarındaki fazlalığa göre pas koruması oyunlarını seçebilirsiniz. RB’ler koşucularımız ve onların sayılarındaki fazlalık size bunun bir koşu oyunu olduğunu söyleyebilir. TE’ler her türlü oyuna entegre olabilen oyuncular oldukları için daha dengeli oyunları seçebilirsiniz onların sayılarındaki fazlalıklara bakarak.

Oyunda eğer oyunu seçmekte zorlanıyorsanız oyunların sol tarafında ASK MADDEN diye bir bölme var bu sizin durumunuza uygun oyunu belirlemenize yardımcı oluyor. Bu kurallara uyarak oyundan yavaş yavaş zevk almaya başlayabilirsiniz. Oyunda dikkat edilmesi gereken şeylerden en önemlileri penaltılar. Defanstayken top kalkmadan karşıdaki adama saldırırsanız bu bir penaltıdır ve size 5 yardalık bir kayıba yol açıcaktır. Ya da topsuz bir adama vurmak,face mask’ten tutmak gibi şeyler de size yarda kaybına mal olucaktır. Bunlara dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Oyundaki puanlamaya gelince: ilk olarak yaptığınız her touchdown 6 puan değerinde. Touchdownlardan sonraki yaptığınız Field Goal de 1 puan değerinde ama touchdowndan sonra eğer isterseniz normal bir oyun oynayabilir ve 2 puan alabilirsiniz. Touchdown yapmadan atıcağınız bir field goal ise 3 puan değerinde.

Her sayıdan sonra Kick Off denilen oyun oynanır bu oyun da karşı tarafın nereden hücuma başlayacağını belirlemek için oynanır. Eğer ki defans takımındasınız ve karsı tarafın END ZONE’unda adamlara tackle yaptınız bu bir safety’dir. Safety’den sonra karşı taraf safety punt denilen vuruşu yapar ve siz de tekrar hücumla oyuna başlarsınız.

SON SÖZ...

Oyunda ustalaşmak ve oyunu rahatça oynayabilmek için benim tavsiyem öncelikle Mini Camp modunda kendinizi biraz geliştirmek ya da Skills kısmında öğrenerek gelişmek. Sonrasında Practice kısmını deneyerek oyun içindeki olayları kontrol ederek sayı yapmak. Bunları yaptıkça ustalaşıcaksınız ve bir süre sonra siz bile inanamayacaksınız kendinizdeki gelişmeye. En son artık Franchise kısmını oynayarak lig içinde ustalığınızla şampiyonluğa ulaşabilirsiniz. Ring of a Champion ise sizin prestijiniz diyebiliriz. Ring of a Champion sizin oyunu tüm detaylarıyla oynayıp tamamladığınız anlamına geliyor.

İyi eğlenceler.