Bu ayki sayımızda da, Linux’un bilgisayarlara sığmayıp dünyamıza taşmasıyla ilgili bir haberimiz var. Donanımlarımızın kullanımını kolaylaştırmak ve etkileşim alanını arttırmak için Linux yeni bir adım atıyor.

Linux kernel geliştiricileri, Novell desteğiyle, isteyen tüm üreticilere ücretsiz sürücü hazırlama hizmeti sağlayacak. Böylece donanım üreticileri, Linux donanım sürücü paketindeki birçok farklı örnek arasında kaybolmaktansa veya ihtiyaç olunan sürücüyü bulana kadar Linux kernel kaynak ağacından binlerce örnek sürücüyü seçmektense, istedikleri Linux sürücüleri ücretsiz temin edilecek.

Ocak ayında, üreticilere ücretsiz olarak Linux sürücüleri yazacak bir program duyurulmuştu. Bu duyuru hem şirketler tarafından, hem de geliştiriciler tarafından büyük dikkat çekti. Şirketler sürücü istekleriyle projeye beklenenden büyük bir ilgi gösterirken, yüzden fazla geliştirici de yardımlarıyla projeye destek olmak istediler. Ancak bu fikrin yaratıcısı bu kadar istekle ilgilenebilecek kadar uygun değildi. Ve proje bir süre ertelendi.

Fakat Novell’in de desteğini alarak bu proje tekrar başlatılıyor! Böylece daha fazla Linux kernel sürücüsü, isteyen bütün şirketlere ücretsiz sağlanabilecek. Ayrıca bu proje içinde yer almak isteyen birçok geliştirici ve proje yöneticisi yönlendirilmiş olacaklar.

Sürücünün hazırlanması için donanımın nasıl çalıştığını anlatan bir açıklama yeterli oluyor. Hata ayıklanmasının e-mail yoluyla yapılmaması için ise bir kaç örnek donanımın edinilmesi faydalı olabiliyor, ancak zorunluysa e-mail yoluyla da yapılabiliyor. Bunun karşılığında tam ve çalışan bir Linux sürücünüz oluyor ve bin beş yüzü aşkın Linux kernel geliştiricisinin bir kısmı tarafından yazılan bu sürücü, aynı zamanda Linux kernel kaynak ağacına ekleniyor. Sonra kurulum amaçlı olanlar dahil, bütün Linux dağıtımlarının otomatik olarak bu sürücüyü içermesinin yanı sıra, sürücü tüm Linux kernel API değişikliklerinde çalışır ve güncel tutuluyor. Ayrıca, Linux’un desteklediği bütün CPU çeşitlerinde de çalışıyor. Bu da herhangi bir işletim sistemi tarafından desteklenen maksimum işlemci çeşidinde işlev görmesi anlamına geliyor.

Linux sürücü projesi; USB oyuncaklardan, PCI video donanımlarına ve yüksek hızlı şebeke kartlarına kadar bütün değişik donanımlar için yürürlükte.

Katılmak isteyen geliştiriciler veya kendi ücretsiz Linux sürücülerinin yazılmasını isteyen üreticiler http://www.linuxdriverproject.org adresinden gerekli bilgileri alabilirler. Yine bu sayfa aracılığıyla projeye katılabilirler.

Kaynaklar: