Merhaba e-bergi okurları. Bu ayki biyografi yazımızda geçtiğimiz hafta 10. yılını kutlayan dünyanın en gelişmiş arama motoru ve onun adını taşıyan dünyanın en büyük bilişim şirketlerinden Google'ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin'den bahsedeceğiz.

Larry (Lawrence) Page, 26 Mart 1973'te Michigan'da dünyaya gelmiştir. Larry dünyaya geldiğindebabası Michigan Eyalet Üniversitesi'nde yapay zeka üzerine doktora çalışmaları yapmaktaydı, annesi ise aynı üniversitede programlama dersleri vermekteydi. Larry ilk ve orta öğrenimini Michigan'da yaptıktan sonra Michigan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü onur derecesiyle bitirmiştir. Ayrıca Stanford Üniversitesi'nde Bilgisayar Bilimleri hakkında master derecesi almıştır.

Sergey (Mihayloviç) Brin ise 21 Ağustos 1973'te Moskova'da dünyaya gelmiştir. Brin'in hem anne hem de babası Moskova Eyalet Üniversitesi'nden matematikçi olarak mezun olmuşlardır. Brin altı yaşındayken ailesi Amerika’ya göç etmiş ve Maryland'a yerleşmişlerdir. Brin ilk ve orta eğitimini Maryland'de almış ayrıca Maryland Üniversitesi'nde matematik profesörü olan babasından yüksek matematik eğitimi almıştır. Daha sonra Maryland Üniversitesi'ne giden Sergey burada matematik ve bilgisayar bilimleri dersleri almış ve Larry gibi onur derecesiyle mezun olduktan sonra Stanford Üniversitesi'nden Bilgisayar Bilimleri dalında master derecesi almıştır.

Larry ve Sergey'in ilk karşılaşmaları 1995 yılının yazında olur. Larry, Sergey'e üniversiteyi gezdirmekle görevlendirilir. İkilinin söylediklerine göre bu ilk karşılaşmalarında birbirleriyle çok iyi geçindikleri söylenemez. Bu karşılaşmadan bir yıl sonra Sergey, Larry'nin doktora çalışmasına katılır. İkili kendi geliştirdikleri PageRank algoritmasıyla BackRub adlı arama motorunu hayata geçirirler. Fakat fikirlerini geliştirmek için her öğrencinin yaşadığı parasal sıkıntılarla yüzyüze gelirler, BackRub'ı çalştırmak için bir sunucuya ihtiyaçları vardır ama sunucular çok pahalı olduğu için Larry düşük kapasiteli bilgisayarlardan çok başarılı sonuçlar ortaya çıkarır. 1998 yılının ilk yarısında ise ucuz terabayt boyutundaki diskleri alarak Google.com'un ilk veri merkezini Larry'nin yurt odasına kurarlar. Bu arada Sergey de üniversitede bir ofis edinir ve burada Google için potansiyel yatırımcı aramaya başlarlar. Fakat başlangıçta projeleri yatırımcıların pek ilgisini çekmez, Bunun üzerine iki kafadar okullarındaki görevlerinden ayrılarak yatırımcı aramaya ve aldıkları sunucuların kredilerini ödemeye çalışırlar. Sonunda Sun Microsystems'ın kurucularından arkadaşları Andy Bechtolsheim 100.000 dolarlık çek yazmayı kabul eder. Ama bu çeki tahsil etmek Google Inc. şirketi yasal olarak olmadığı için mümkün değildir. Bunun üzerine arkadaşları ve akrabalarından borç alarak 1.000.000 dolar sermaye ile arkadaşlarının garajında dünyanın en büyük Internet devini kurarlar.

Günümüzde Google yaklaşık 25 milyar dolarlık bir şirket haline gelmiştir ve internet üzerinden verdiği hizmetlerle her gün milyonlarca kullanıcıya ulaşmaktadır. Google'ın kurucuları Page ve Brin ise yaklaşık 18.7 milyar dolarlık kişisel servetleriyle dünyanın en genç milyarderleri arasına girmişlerdir. Page şu anda Google'ın Ürünler Başkanı, Brin ise Teknoloji Başkanı sıfatıyla çalışmalarına devam etmektedirler. Bu dahi ikili şu anda milyar dolarlık servetleri olmasına rağmen son derece mütevazi bir yaşam sürmektedirler. Örneğin Brin hala iki odalı bir evde kiracı olarak oturmakta ve hiç de lüks olmayan Toyota marka bir araba kullanmaktadır. Bu ikili iş gezilerinde kullanmak amacıyla bir adet Boeing 767 satın almışlar ve içini kendi ihtiyaçlarına göre yeniden dizayn ettirmişlerdir. Page ve Brin ayrıca 2009 yılında gösterime girecek Kırık Oklar (Broken Arrows) adında bir filmde yönetmenlik yapmaktadırlar.

Kaynaklar: