Selamlar;

Linux dünyasında en çok kullanılan Masaüstü ortamlarından biri olan KDE'nin 4.1.3 nolu sürümü geçtiğimiz ayın 5'inde tüm dünyaya duyuruldu..

Kod adı "Değişim (Change)" olan bu sürüm bir çok hata temizlemesi ve bakım güncellemeleri içermekte..

KDE'nin bu yeni sürümü kde3.5'e alışmış kullanıcılar için çeşitli sürprizler getirmekte.. Yepyeni bir arayüz, daha modern bir tasarım ve estetikle buluşan kde4 serisi, gün geçtikçe daha kararlı bir hal alıp, geliştiricilerin oyun alanından kullanıcıların rahatlıkla kullanabileceği bir seviyeye emin adımlarla ilerlemekte..

KDE 4.1'in aylık sürümü olan "Değişim"de, masaüstü çalışma alanı (workspace) ve yönetim programları, ağ araçları, eğitim amaçlı programlar, çoklu ortam uygulamaları, oyunlar, sanat çalışmaları, web geliştirme araçları ve daha bir çok program elinizin altında bulunmakta..

GELİŞTİRMELER:

Ayrıntılı bir değişim kaydına (changelog) buradan ulaşabileceğiniz bu servis sürümünde bir çok hata temizliği ve geliştirmeler bulunuyor.. Temizlenen hata kayıtlarından bir kaçına örnek vermek gerekirse:

  • Dolphin dosya yöneticisinde iki önemli çökme sorunu çözüldü
  • KHTML HTML işlenmesinde yüksek miktarda hata temizliği ve optimizasyonlar yapıldı
  • Çoklu protokol mesajlaşma programı Kopete'de bazı hata kayıtları kapatıldı..

Kde 4.1.3'ün bir diğer özelliği de, bu sürümle beraber kde4'ün daha tamamlanmış bir çeviri desteğiyle kullanıcılara sunulması.

Özellikle Kde 4.1.2 ve öncesindeki KDE sürümlerini kullanan kullanıcılar için, Kde4.1.3 tavsiye edilen bir güncellemedir. Aralık ayında çıkacak Kde4.1.4 ve Ocak ayında çıkması beklenen Kde4.2.0 ile takip edilecek olan Kde4.1.3, önümüzdeki günlerde karşılaşacağımız sürprizler hakkında önemli ipuçları verir nitelikte..

Yeni nesil masaüstü ortamlarına alışabilmeniz açısından ve kolay adapte olunabilir bir alternatif sunması dolayısıyla kde4.1.3 geleceğin masaüstünü kendi bilgisayarınıza taşımanızda oldukça yardımcı oluyor. Özellikle "widget" ve "plasmoid" teknolojilerini karıştırarak, deneyerek, yeni kde'nin sizlere neler sunduğu konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Tabi bütün bu anlatılanların yanında compiz'e taş çıkartan bir masaüstü efektleri çalışması da mevcut. System Settings -> Desktop -> Desktop Effects -> All Effects kısmından masaüstünüze görsel zenginlik katmak amacıyla çeşitli değişiklikler yapabilirsiniz.

Farklı, yenilikçi, estetik bir masaüstü arayışındaysanız ve kararlı da bir yapıyı masaüstünüzde arıyorsanız kde4.1.3 sizin ihtiyaçlarınızın bir çoğunu karşılayacaktır.

Bu geliştirme süreci, önümüzdeki günlerde çok daha hummalı bir işe dönüşecek; Aralık ayında çıkması planlanan kde4.1.4, kde4.1 serisinin son kararlı sürümü olacak, bu sırada kasım ayında ilk beta sürümü çıkarılan kde4.2.0 yeni sürümlerini çıkartmaya devam edicek ve ocak ayında büyük bir merakla beklenen ve mümkün olduğunca kararlı bir yapı haline geleceği düşünülen kde4.2.0 ortaya çıkacak. Linux dünyasında merakla takip ettiğimiz bu gelişmeleri kendi bilgisayarımızda da deneyebilmek için sabırsızlanıyoruz.

KAYNAKLAR: