Giriş

iWeb çok güzel görünüme sahip web siteleri yapmanızı ve yayınlamanızı sağlayan kişisel bir web yayın programıdır.

iWeb, iLife Media Browser’ını diğer iLife uygulamalarıyla entegre etmek için kullanır. iPhoto’daki resim ve albümlerinizi, iMovie’deki video podcast ve filmlerinizi, iTunes’daki en sevdiğiniz şarkıların linklerini sitenize kolayca ekleyebilirsiniz. Son olarak da tek bir tuşla websitenizi yayınlayabilirsiniz.

iWeb nedir?

iWeb ile hızlı bir şekilde profesyonel görünüme sahip web siteleri yapabilirsiniz ve bunun için HTML bilmenize dahi gerek yoktur.

iWeb’in profesyonelce tasarlanmış temalarından, size uygun olduğunu düşündüğünüz temayı seçebilirsiniz. Birçok template seçeneği bulunan podcast ve bloglar ile ailenizi kendi durumunuzdan haberdar edebilirsiniz. Web sitenizi istediğiniz her an güncelleyerek tekrar yayınlayabilirsiniz.

iWeb’i kullanmaya başlarken

Websitenizi yapmaya hazır olduğunuzda öncelikle sitenizde neler olması gerektiğini belirlemelisiniz. Neler ile iletişim içinde olacaksınız? Ne tür bilgiler paylaşacaksınız? Bir planınız olduğunda, iWeb’in hazır temaları tüm isteklerinize karşılık verecek ve mükemmel yazı karakterleri, arkaplan resimleri ve renkleriyle sitenize çok güzel bir görünüm kazandıracaktır.

Web sitenize yazı ve resim eklemek

iWeb temanızı seçtikten sonraki adımınız bu siteyi kendi yazı ve resimlerinizle süslemektir. Her sayfa, içerisinde yazı yazabileceğiniz ve resim ekleyebileceğiniz özel yerlere sahiptir.

Bir textbox’a direk yazı ekleyebilir veya yeni bir tanesini istediğiniz bir yere ekleyebilirsiniz. Resimleriniz de eklediğiniz zaman olmaları gereken yere gelecektir. Kendi öğelerinizi ekledikten sonra onları sayfanın içinde istediğiniz şekilde hareket ettirebilirsiniz.

Resim sayfası eklemek

Websitenizi yapmaya başladıktan sonra ona yeni sayfalar da eklemek isteyebilirsiniz. iWeb ile, istediğiniz sırada yeni sayfaları ekleyebilir ve daha sonra düzenlemelerini yapabilirsiniz.

iWeb’in sayfa esnekliği farklı türlerde sayfaları kendi medyalarınızı kullanarak eklemenize olanak sağlıyor. Bir Photo Page, resimlerinizi sunabileceğiniz mükemmel bir sayfa. Tek seferde ister bir resmi, ister tüm albümü ekleyebilirsiniz.

iWeb Widgets

iWeb’in bir diğer güzel özelliği de ekranın sağında bulunan Widget’ları. Bu Widget’lar ile HTML kodu, Google Maps görüntüsü, Youtube’dan bir video veya webcam ile çekip anında ekleyebileceğiniz iSight Photo gibi birçok öğeyi sitenizde kullanabilirsiniz.

Sitenizin yayınlanması

Web sitenizin tasarımını bitirdiğinizde bunu tüm arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmaya hazırsınız.

Yayınlamak için 3 farklı seçeneğiniz bulunmakta:

  • MobileMe hesabınız varsa kullanıcı adınız ve şifrenizle
  • Bir web sitesinde direk olarak yayınlamak istiyorsanız bu siteye ait kullanıcı adı ve şifre bilgileriyle
  • Bilgisayarınızda belirlediğiniz bir yere dosya olarak kaydederek

yayınlayabilirsiniz.

Son olarak

iWeb’i kullanmak için bir Mac OS X işletim sistemi ve bunun üzerinde yüklü olan iWeb programına sahip olmanız gerekiyor.

Bunlara sahip olduktan sonra websitenizi yayınlamak için birkaç saatinizi ayırmanız yeterlidir.