Apple, yeni tanıttığı 4. nesil iPod Touch’ları Amerika’da satışa sundu. Bu son nesil iPod Touch’lar kullanıcılara birçok teknlojik aracın yaptıklarını tek bir gereçle yapabilme fırsatı sunuyor. Gelişmiş bir müzik çalar olarak ortaya çıksa da aynı zamanda tıpkı bir bilgisayar veya akıllı telefonlar gibi internet erişimi sağlayabiliyor. Onunla bir PSP'deki gibi oyun oynayabilmeniz yanı sıra bir fotoğraf makinesi gibi fotoğraf çekebilme özelliği de bulunmakta. Tabii ki her teknolojik gerecin ayrı ayrı gösterdiği yüksek performansı yakalayabilmesi en azından şimdilik mümkün görünmese de hepsinin işlevini bu yeterlilikte görebilmesi, kullanıcıları için büyük avantaj gibi duruyor. Ayrıca Apple bu yeni ürününü internet üzerinden sipariş verenlere (her ne kadar bu hizmet yalnızca Amerika'da geçerli olsa da) ürünün arkasına iki satırlık yazı yazılabilmek gibi çok hoş bir olanak veriyor. =)

Öncelikle hemen her teknolojik alette bulunan klasik özelliklerine kısaca değinelim: saat (tüm dünya saatlerinden haberdar olmak için istediğiniz ülkeyi ve şehri seçmeniz yeterli), alarm, kronometre, sayaç, bluetooth, takvim, hesap makinesi, notlar (yazılı ve sesli not bırakabiliyorsunuz), hava durumu (tüm dünya şehirlerindeki hava durumunu takip edebiliyorsunuz).

Şimdi yavaş yavaş asıl dikkatinizi çekecek özelliklerine geçelim. Bu özellikler aynı zamanda yeni neslin iPod Touch 3’ten üstün yanlarını da göstermiş olacak. En önemli farkı önde ve arkada olmak üzere 2 adet kamera içermesi. Öndeki kamera VGA, arkadaki kamerası ise yaklaşık 1 MP olmak üzere HD görüntü kalitesi özelliğinde. Bir diğer üstünlüğü de FaceTime içeriğinin olması. Bu sayede görüntülü konuşma yapılabilmesine imkan tanıyor. Her ne kadar arama yapılamıyor ya da mesaj yazılamıyorsa da görüntülü konuşma ya da elektronik posta atabilme imkanı sunuyor. Hepimiz zaman zaman telefonla internete bağlandığımızda videoları göstermemesinden şikayet etmişizdir. iPod Touch internette video izlemeye de olanak sağlıyor. Kullandığı Safari web tarayıcısıyla bir internet sitesini bilgisayarda olduğu gibi tüm özellikleriyle görüntülüyor. Bunların dışında iPod Touch’ta navigasyon sistemi bulunuyor. Bulunduğunuz yerden gitmek istediğiniz yere arabayla ya da yürüyerek ne kadar sürede varabileceğinizi, daha da önemlisi, hangi yolları kullanabileceğinizi size gösterebiliyor olmasıdır. Navigasyon sistemi ile uydu bağlantısı kurarak dünya üzerinde nerede bulunduğunuzu belirliyor, girilen verilere göre gitmek istediğiniz yeri gösteriyor, oraya uzaklığınızı belirliyor ve size yol tarif ediyor. Son olarak iPod Touch’ın 5 saatten fazla kullanıma izin veren bataryası, yüksek ekran kalitesi ve daha hızlı olması da iPod Touch 3’e göre daha üstün olduğu yanlar arasında sayılabilir. Apple, küçük ve çok şık bir cep bilgisayarı ve en az bir iPod Classic kadar kaliteli bir müzik çalar olan, kullanmaya başladıktan sonra vazgeçmekte zorluk çekilen bir ürün piyasaya sürdü. Henüz Turkiye’deki Apple yetkili satıcılarında ürünü bulamasak da en kısa zamanda burada da satışa sunulmasını bekliyoruz.

Kaynaklar