Merhaba Sayın E-bergi Okurları. Bu ayki yazımda sizlere günümüzün en önemli ve en temel ihtiyacı olan internetin geçmişinden bahsedeceğim. Bilgisayarların yaygınlaşmaya başlamasıyla internet hayatımıza yavaş yavaş girmeye başladı.İnternetle beraber hayatımızdaki her şey elektronik ortama geçmeye başladı. Dünyanın öbür ucunda olan olaylar artık internet sayesinde anında öğrenebiliyoruz; ama internet ilk ortaya çıktığında amacı tamamen farklı idi.

1960 yıllarının başında askeri ve bilimsel araştırma ve geliştirme alanında, bilgisayar yardımıyla bilgi paylaşımının büyük potansiyel değeri olduğunu gören bir grup insanın düşüncesiyle oluşmaya başlamıştır.

Amerika'nın en büyük üniversitelerinden biri olan Massachusetts Institute of Tecnology'de (MIT) çalışan J.C.R. Licklider'in “Galaktik Ağ" kavramında ortaya çıkmaya başladı. Licklider, bu kavramla küresel olarak bağlanmış bir sistemde isteyen herkesin herhangi bir yerden veri ve programlara erişebilmesini ifade etmişti. 1962 yillinda ise Licklider Amerikan Askeri araştırma projesi olan İleri Savunma Araştırma Projesi'nin (DARPA - Defense Advensed Research Project Agency) başkanı oldu. MIT'de çalışan Lawrance Roberts da DARPA'da çalışmaya başladı.

1966 yılında Roberts ARPANET fikrini ortaya attı. 1969 yılında ARPANET kuruldu ve internet kavramını ilkel bir sürümü olarak kullanilmaya baslandi. İlk internet bağlantısı dört ayrı üniversitedeki merkezi bilgisayarlar arasında kuruldu. Bağlantı hızı 50 Kbps'di. Bu üniversiteler Los Angeles ve Santa Barbara'daki California Üniversite'leri, Stanford'taki SRI ve Utah Üniversitesi'ydi.

O yıllarda internetin kullanımı günümüzdeki gibi basit ve kolay değildi. İnternet kullanıcıları karmaşık bir sistem kullanmasını bilen kişilerdi; bilgisayar uzmanları, bilim adamları ve kütüphaneciler. 1972 yılına gelindiğinde ise, Ray Tomlinson'ın çalışmaları sonucu e-posta ARPANET'te kullanılmaya başlandı. İnternet sitelerinin karşılıklı dosya alıp göndermesine olanak sağlayan dosya aktarımı kuralları (File Transfer Protocol) da kullanılmaya başlandı.

1983 yılında dosya alıp gönderme, elektronik posta ve uzaktan bağlanma gibi olanaklar sağlayan TCP/IP (Transmission Control Protocol) ABD'de Savunma Bakanlığı'nda kullanılmaya başlandı. TCP/IP kullanılarak ilk uluslararası bağlantı İngiltere-Norveç arasında yapıldı. İnternet kelimesini ilk kez 1974 yılında Vint Cerf ve Bob Kahn kullandı. 1976 yılında, Dr. Robert M. Metcalfe Eternet'i geliştirdi.

Hükümet işlerinde ve araştırma amaçlı kuralların düzenlenmesine kolaylık sağlamak için NFSnet ABD genelinde hızı 56 kbps olan internet ağı oluşturdu. Kütüphaneciler, bilgisayar ve fizik mühendisleri bu ağdan yararlanmaya başladı.

1979 yılında, Steve Bellovin, Tom Truscott ve Jim Ellis Merkezsiz Haber Grubu Şebekesi'ni (USENET) oluşturdular. BITNET, IBM tarafından oluşturuldu ve e-posta için kullanılmaya başlandı.

1991 yılında, ilk gerçek internet arayüzü geliştirildi. Ardından Gopher geliştirildi. Gopher, internette arama yapmamıza yarayan bir arama motorudur. Cok kısa bir sürede yaygınlaştı. Tim Berners ve çalışma arkadaşları yeni bir protokol önerdi. Hiper metinlere dayalı olan bu protokol günümüzde de kullandığımız World Wide Web'dir. O yıllarda günümüzdeki kadar çok web tarayıcısı yoktu. Mare Andreesen'nin geliştirdigi Mosaic web tarayıcı olarak kullanıldı; fakat Microsoft'un Internet Explorer'ı geliştirmesiyle Mosaic eski popülerliğini kaybetti. Bu gelişmeler olurken AOL, Prodigy, Compuserve internete katıldılar ve internetin kullanımı genişlemeye basladi.1994 yılına gelindiğinde artık internet kullanım alanları genişledi. İlk sanal banka açıldı: First Virtual. İnternet üzerinden bazı özel işletmeler sipariş almaya basladı. Aynı yıl içerisinde, 110 ülkeden, 10,000 bilgisayar ağı, 3,000,000'dan fazla bilgisayar internete katıldı. 1995 yılında ise Java uygulamaları geliştirilmeye başlandı. Bu yıl içerisinde de internet ABD tamamen özelleştirildi.

İnternet kısa zaman da o kadar hızlı gelişti ki, artık telefon hatalarından bağlantı yetersiz ve yavaş olduğundan kullanıcıların isteğini karşılayamacak duruma geldi. Uydu üzerinden bağlantı ya geçildi. Artık günümüzde insanlar icin internet, sohbet etmek, film izlemek, oyun oynamak, müzik dinlemek, alışveriş yapmak gibi anlamlar taşıyor. İnternet durmaksızın gelişmeye ve genişlemeye devam ediyor.