Internet 2'de Rekor: Saniyede 8.8 Gigabit

Yeni kuşak internet olarak olarak nitelenen "ultra-hızlı" Internet 2 ağı üzerinde, bilim insanları saniyede 8.8 Gigabit veri iletimi gerçekleştirdi.

Internet 2 üzerindeki veri iletim hız denemesi Tokyo ile Amsterdam üniversiteleri arasında yapıldı. Veri önce Tokyo'dan Seattle'a gönderildi, sonra da Amsterdam'dan Chicago'ya ve en sonunda Tokyo'ya geri döndü.

Daha önceki rekor saniyede 7.99 Gigabit'ti. Van Houweling, yeni internet ağı sayesinde yüksek çözünürlüklü fimleri indirmenin sadece "birkaç saniye" süreceğini belirtiyor.

Internet 2 ağı, özellikle üniversiteler arasında kurulacak ve ilk etapta bilimsel amaçla kullanılacak. Üniversiteler ve araştırma kurumları verileri, birbirleri arasında değiştirecek. Internet 2 ağı için yeni fiberoptik kabloların döşenmesi gerekecek. Internet 2 kabloları, tek şerit üzerinden 10 ayrı dalga boyunda veri iletimi yapabilecek.

Bu uygulamanın kullanılabileceği potansiyel alanlar arasında farklı mekânlardaki doktorların kardiyo anjiyografileri birlikte gerçekleştirmeleri ve yorumlamaları, ya da neredeyse gerçek zamanlı olarak deprem gibi felaketler sonrasında yapılacak çalışmalarda küresel bilgi ve teknoloji paylaşımı gibi hayat kurtaracak yenilikler bulunabileceği belirtildi.

Yüzlerce teleskop tek sisteme dönüşecek

Internet 2'yi geliştiren yüzlerce üniversitenin ortak olduğu konsorsiyumun başkanı Van Houweling, Internet 2'nin esas işlevinin bilimsel olduğunu vurguluyor.

Yeni kuşak internet ağları sayesinde astronomlar dünya çapındaki radyo teleskoplarını birbirlerine bağlayarak, tek bir gözlem aracı oluşturabilecek. Internet 2 sayesinde, dünyanın herhangi bir üniversitesindeki fizikçiler, Cenova'daki dünyanın en büyük parçacık çarpıştırıcısına bağlanabilecek.

Internet 2 sayesinde, gelecekte bilim insanları dünya çapındaki teleskopları birbirlerine bağlayarak, ortak bir sistem oluşturabilecek. Internet 2 konsorsiyumunun başkanı Douglas Van Houweling, yeni kuşak internetin 2007'nin sonbaharında hazır olacağını söyledi. Uzmanlar, son elde edilen değerin Internet 2'nin teorik olarak 10Gbps hızına erişebileceğini gösterdiği vurguluyor. Bu, mevcut genişbant bağlantıların binlerce katı demek.

Van Houweling, gelecekte yapılacak uygulamalar için saniyede 10 Gigabit'in dahi yetersiz kalacağını, o nedenle daha da yüksek hız sınırlarına erişmek niyetinde olduklarını ifade etti. Yeni kuşak internet ağı Van Houweling'un adını açıklamadığı bir şirket tarafından idare edilecek.

Peki, ya korsan?

Amerikan sinema endüstrisi (MPAA) bir yandan Internet "korsanlarına" savaş açarken diğer yandan da ultra hızlı veri transferlerine olanak sağlayan Internet 2 ağı üzerinden gelecek nesil video dağıtımı projelerine odaklanmaya çalışıyor. MPAA'nın diğer amacı da Internet 2'de yasadışı dosya paylaşımını (P2P) şimdiden engellemek. Internet 2, üniversite ve bazı teknoloji firmaları tarafından kullanılan yüksek hızlı yeni nesil Internet olarak nitelendiriliyor. Çeşitli bilimsel araştırmaların gerçekleştirildiği bu ağda araştırmacılar devasa verileri hızla transfer edebiliyor. Öğrenciler de şimdiden bu ağ üzerinden dosya değiş tokuşu yapmaya başladı bile.

Araştırma konsorsiyumuyla birkaç aydır görüşen MPAA, Internet 2'ye üye olmak ya da bazı projelerde ortak çalışmayı düşünüyor. CNet'e konuşan MPAA Başkan Yardımcılarından Chriss Russel, "Internet 2'nin çok yüksek hızlarda içerik dağıtma özelliğinden yararlanmak isiyoruz., Aynı zamanda yasadışı içeriğin dağıtımını da önlemeyi hedefliyoruz" dedi.

Film sütodyaları Internet 2'de yeni görüntü teknolojileri denemeyi istemesine rağmen şu an için yürütülen özel bir proje yok. MPAA'nın hedefleri arasında California'da 2010 yılına kadar gigabit hızlarında eğlence içeriği sunmak var. Internet 2'de bu alanda Southern California Üniversitesi tarafından yapılan denemelerde, Georgia ve California arasında, on ayrı çevresel ses (surround sound) kanallı "high-definition" video bağlantısı kusursuz bir şekilde gerçekleştirmişti.

5 Saniyede DVD Transferi

Internet 2 Hollywood için yüksek bir ticari potansiyel sunarken, aynı zamanda küçümsenmeyecek tehlikeler de arzediyor. Son denemeler tamamen dolu bir DVD'yi beş saniyeden daha az bir sürede dünyanın herhangi bir yere göndermeye yetecek kadar parlak sonuçlara sahip. Bugünkü Internet'te tek bir MP3 şarkısını indirmek bile daha uzun sürüyor.

Bugünkü Internet'ten binlerce kat hızlı olduğu için Internet 2'de bir kullanıcı telifli filmler birkaç dakika içinde, şarkılara ise birkaç saniye içinde kolaylıkla ulaşabiliyor. Günümüzde P2P trafiği tüm Internet bantgenişliğinin yüzde 40'ına ulaşmış durumda, Internet 2 de ise dosya paylaşım trafiği çok daha düşük (yüzde 7). Ancak sunduğu ultra hız ve genelde akademik çevreleri içeren kapalı bir yapı olması nedeniyle film endüstrisi Internet 2'nin de kısa sürede korsan dosya ağına dönüşmesinden endişe ediyor. Sinema devleri bu yüzden Internet 2'ye dahil olarak hem bu trafiği büyümeden kontrol altına almak hem de olası yasal P2P uygulamaları üzerinde çalışmayı düşünüyor. Fakat hem şu anki paylaşım ve güvenlik, hem de paylaşım siteleri ve programlarının güç geçtikçe artan popülariteleri bu hedefin ne kadar zor bir hedef olduğunu anlamamız için oldukça yeterli örnekler.

Internet, akıl almayan bir hızla büyümeye devam ediyor. Sonraki adım ne olur bilinmez ama, yakalanan bu ivme korunursa, hız rekortmeni Internet 2'nin adını bile kolayca unutabiliriz.