Merhaba e-bergi okurları,

İnternet dediğimiz şey uçsuz bucaksız bir bilgi kaynağı. Bu kadar engin bir bilgi kaynağı olmasına rağmen ihtiyacımız olan bilgiye ulaşmamız çok da kolay değil. Bu işi kolaylaştırmak için şanslıyız ki arama motorları var. Arama motoru denilince dünya üzerinde en yaygın kullanılan Google için bu işin en iyisi diyebiliriz. Google’da arama yapmak dünyanın en kolay işlerinden biri gibi görünse de çoğu zaman tam olarak aradığımız şeyi bulmakta güçlük çekeriz. İşte bu noktada size Google’da daha etkili bir şekilde nasıl arama yapabileceğinizden bahsedelim.

İlk olarak Google sayfasını açıp, oraya ne yazacağınızı dakikalarca düşünmemeniz gerekir. Çoğu zaman aklınıza gelecek ilk kelimeler en doğru kelimelerdir. Bu kelimelerle yapacağınız aramanın sonucu size aradığınız şey veya aradığınız şeyle alakalı şeyler olacaktır. Yapacağınız arama mümkün olduğunca az anahtar kelime kullanarak fakat gerekli sonuçları elde edebilecek kadar kelimeyle yapılmalıdır. Bu yüzden arama işlemini basit tutmak her zaman yararlıdır.

Bir diğer nokta da aradığınız şeyin internet sayfalarında nasıl yazılı olabileceğini düşünmenizdir. Örneğin kafanızda oluşan [Pink Floyd albümlerini nereden satın alabilirim?] sorusunun cevabını Google’da aramak istiyorsunuz. Bu soruyu kafanızdaki şekliyle aratmaya çalışırsanız aradığınız sonuca ulaşamayabilirsiniz, fakat kafanızdaki bu soruyu Google’a [Pink Floyd albümleri satın al] olarak yansıtırsanız daha kesin sonuçlara ulaşırsınız. Bunun nedeni, basitçe isteğinizdeki anahtar kelimeleri kullanarak (Pink Floyd, albüm, satın al) sonuçların en sade ve en kesin şeklini elde etmiş olursunuz.

Arama yapmak istediğiniz kelimelerin bazılarını Google görmezden gelebilir. Bu kelimeler genellikle en çok kullanılan ve yaptığınız aramaya çok fazla anlam katmayacak kelimelerdir. Bunlardan bazıları “the”, “on”, “to” gibi kelimeler, rakamlar ve harflerdir. Google bunları çoğu zaman görmezden gelir veya çok fazla hesaba katmaz.

Google’da arama yapmak bazı tehlikeli sonuçlara da yol açabilir. Bulmak istediğiniz şeyi arattığınızda, sonuca ulaştığınızı hissedip aslında zararlı veya alakasız sayfalara yönlenebilirsiniz. Bunun başlıca nedeni arattığınız sözcüklerin çok genel sözcükler olmasından dolayı zararlı sayfaların bunu etiketleyip sanki kendi sayfalarındaymış gibi göstermesidir. Bu kelimelerin en çok rastlananı “indir” veya “download” kelimeleridir. Sadece “download” kelimesi Google’da yaklaşık olarak 1.5 milyar sayfada geçmektedir. Bunun anlamı eğer internetten bir şey indirmek isterseniz aranacak kelimelere sadece “download” kelimesini eklemeniz size çok fazla kazanç sağlamayacak, aksine zararlı veya gereksiz sayfalara yönlenme olasılığınız artacaktır. Bu zararı en aza indirmek için arama sonuçlarında çıkan sayfaların içeriğine göz gezdirerek o sayfanın gerçekten sizin aradığınız sonucu mu içerdiğini yoksa yalnızca aradığınız kelimelerin etiketlenmiş olduğu fakat aradığınız şeyle alakası olmayan zararlı sayfalar mı olduğunu ayırt edebilirsiniz.

Şimdi de Google’da daha etkili arama yapabilmek için kullanabileceğiniz bazı önemli özelliklerden bahsedelim:

1.Tırnak içinde arama:

Google’da arama yaparken herhangi bir kelime grubunu tırnak içine aldığınız zaman Google size o kelimelerin aynı sırada ve değişmemiş halini bulunduran sayfaları gösterecektir. Örneğin [Bilgisayar Mühendisliği] kelime grubunu arattığınızda Google size içinde bu 2 kelimenin geçtiği sayfaları dönecektir. Eğer [“Bilgisayar Mühendisliği”] diye arattığınızda Google size içinde sadece bu kelime grubunun bu şekilde yan yana geçtiği sayfaları dönecektir.

2."-" Operatörü:

Google’da kullanabileceğiniz en güzel özelliklerden biri – operatörüdür. Yaptığınız aramanın sonuçlarından istemediğiniz kelime veya kelime gruplarını içeren sonuçları çıkarabilmeniz için kullanılır. Örneğin [Beşiktaş] aramasını yaptığınızda karşınıza genellikle Beşiktaş futbol takımıyla ilgili sonuçlar gelecektir. Eğer siz Beşiktaş ile ilgili fakat futbol takımıyla ilgili olmayan sonuçlar istiyorsanız [Beşiktaş –futbol] aramasını yapmanız gerekir.

3."OR" Operatörü:

Google’da arama yaparken iki kelime arasına bıraktığınız boşluk aslında “ve” anlamı taşımaktadır. Yani 1. kelime ve 2. kelimenin geçtiği sayfaları istiyorum demektir. Bunun yanı sıra Google’da “veya” anlamı taşıyan OR operatörü de mevcuttur. Örneğin [odtü] veya [metu] aramalarında o kelimelerin geçtiği sayfalar görüntülenecektir. Eğer [odtü OR metu] olarak arama yaparsanız Google size içinde “odtü” geçen, içinde “metu” geçen ve içinde hem “odtü” hem de “metu” geçen sayfaları gösterecektir.

4."*" Operatörü:

Google’da bulunan ve tam anlamıyla boşlukları doldurmaya yarayan bir operatördür. Arama yaparken bazı kelimelerin Google tarafından doldurulmasını isterseniz o kelimenin yerine ‘*’ koyarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin [Türkiye * * Demiryolları] aramasını yaptığınızda, Google bu iki boşluğu en uygun biçimde doldurmaya çalışacak ve size “Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları” ile ilgili sonuçlar dönecektir.

Tüm bu özellikler ve daha fazlasını kullanabilmek için ise Google’da “Advanced Search” yani gelişmiş arama seçeneği mevcuttur. Gelişmiş aramayı kullanarak operatörlerin yaptığı işleri yapabilirsiniz. Buna ek olarak dil, bölge, dosya biçimleri, tarihler, kelimelerin sayfanın neresinde geçtiği, site içi aramaları gibi seçenekleri kullanarak yapacağınız aramayı yeterli düzeyde özelleştirebilirsiniz.

Sonuç olarak Google’da arama yapmak her ne kadar basit görünse de tam olarak istediğiniz sonuca ulaşmanız her zaman o kadar basit olmayabilir. “Elma” aramak isterken, kendinizi “Armut” ararken bulabilirsiniz. Bu yüzden bazı noktalara dikkat ederek ve Google’ın bize sunduğu özellikleri kullanarak her zaman daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.