Herkese selam! Sevgili e-bergi okurları öncelikle şunu belirtmeliyim ki birazdan okuyacağınız amatör satırlarla bu güzel projede ilk kez sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Umarım bergimiz her geçen gün değişip zenginleşerek sizlere sunulmaya devam eder ve ben de belki bir başka yazıda sizlere yeniden seslenme imkanı bulurum. Bu ay bahsedeceğim konu son zamanlarda gündemi bayağı meşgul etmiş olan Google Plus projesi. Yazılıp çizilen onca görüşün ardından biz de bu konuya el atalım, farklı bir açıdan yaklaşmaya çalışarak sizlere bu projeyi kendi penceremizden sunalım istedik.

Milyonların kullandığı mail platformu Gmail’in, dünya çapında en popüler arama motorunun ve daha bir sürü web hizmetinin sahibi dev firma Google bu kez de sosyal paylaşım siteleri arasında gözde olmayı hedefliyor. Bir anlamda Google’ın web dünyasına yeni “sürprizi” olan sosyal paylaşım projesi “Google Plus” beta sürecinde davetiye sistemiyle sınırlı sayıda kullanıcıya hesap açma olanağı sunuyordu... ta ki geçen haftalarda davetiye sistemini kaldırıp halka açılana kadar. Sonrasında büyük bir hızla büyüyen Google Plus 16 günde yaklaşık 25 milyon kullanıcıya ulaştı.

Bana kalırsa Google bu yeni projesinde farklılığı esas almış, söylentilerin aksine bir kopyalama işlemi şeklinde değil, düşünülüp tasarlanmış özelliklerle donatmış bu yeni dünyayı. Ben öncelikle sizlerle Google Plus projesinin bazı temel özelliklerini paylaşmak istiyorum.

Çevreler(Circles)

Öncelikle Google Plus’ı diğer rakiplerinden farklı kılan çevreler(circles) isimli özelliğe bir göz atalım. Google Plus bu özellikle kullanıcılarının arkadaş oldukları kişileri gruplara ayırıp gönderilerini, paylaştıkları video ve fotoğrafları sadece belirli çevrelerin görebileceği şekilde ayarlayamasına olanak sağlıyor. Her ne kadar Google Plus’taki bu özelliğin çok ses getirmesiyle Facebook da çevreleri gruplama adına birkaç girişimde bulunsa da görsellik, kullanım kolaylığı gibi açılardan Google Plus hala önde görünüyor.

Sohbet(Hangouts)

Google Plus bu özelliği ile çevrelerinizdeki kişilerle birebir veya gruplar halinde görüntülü konuşma yapmaya olanak tanıyor. Bu özellik sayesinde videolu görüşmeler, resmi toplantılardan, geyik muhabbetlerine her türlü etkinlik Google Plus aracılığıyla gerçekleştirilebilecek.

Konular(Sparks)

Google bu yeni icadında tabir yerindeyse yelpazeyi çok geniş tutmuş. Plus projesinde sadece bir sosyal paylaşım sitesi oluşturmak amaçlanmamış, bir bütün olarak “online sosyal yaşam alanı” oluşturulmuş. Bu ortam interaktiflik sunması haricinde size kişisel ilgi alanınız doğrultusunda bilgi alma ve gündem konularını takip etme seçeneği de sağlıyor. Ayrıca sadece haberlere değil özel ilgi alanlarına da yer verilen bu kısımda üyelerin herkese açık olarak paylaştıkları bilgileri de anlık olarak görebiliyorsunuz.

Oyunlar

Google bu projeyi oluştururken kişilerin sosyal ağlarda bir şeyler yazıp okumak, fotoğraf, video ve çeşitli linkler paylaşmak dışında oyunlar için de fazlaca vakit harcadığını göz ardı etmemiş. Bubble Island, Sudoku, Angry Birds, Cityville, Zynga Poker gibi hepsi değişik yaş gruplarınca sevilerek oynanan bu oyunları ve bunlar gibi daha başka birçok oyunu da bünyesinde barındırmış.

Evet değerli e-bergi okuyucularımız, bu yazımda sizlere yepyeni bir proje olan Google Plus’ın birkaç özelliğini anlatarak bu yeni dünyayı size kendimce tanıtmak istedim. Bitirmeden önce internette sayısı milyonları aşan Google Plus-Facebook kıyaslamalarıyla ilgili olarak; bana kalırsa bu yarışı kimin kazanacağını öngörmek şimdiden mümkün değil, bir tarafta insanların benimsediği oldukça yaygın bir dünya var, diğer tarafta ise girdiği her alanda kendini kanıtlamış bir internet devinin yeni projesi… Ama unutmayın bu aslında tamamen kullanıcılara kalmış bir durum, her şey bizim elimizde. Bu bir düelloysa, kovboyların da dediği gibi “İyi olan kazansın.” Yeniden görüşmek dileğiyle...

Kaynaklar