Bu yazımda sizlere hemen hemen her gün kullandığımız Google servislerinden biri olan Google Alerts servisini tanıtmak istiyorum.

Kısaca tarihçesinden bahsetmek istersek, google mühendislerinden biri olan Naga Sridhar Irak ile ABD arasında gerçekleşen savaş sırasında gerçekleşen gelişmeleri takip etmeye yorulmuş. Bunun üzerine 2013 yılının Şubat ayında Google Alerts servisini oluşturmak için çalışmalara başlamış. Tam da bu sıralarda Sergey(Yardımcı Kurucu) and Marissa Mayer (Google Tüketici Ürünleri Müdürü) ile konuşarak tam zamanlı olarak proje üzerinde Google için bu projeyi geliştirmeye devam etmiş. Bu çalışmalardan 6 ay sonra, sonralarında Google Alerts adını alacak olan News Alerts piyasaya çıkmış.

Peki, Google Alerts nedir hocam? Öncelikle Google Alerts'ü, haber ajansı gibi çalışan Google gibi bir arama motoru olarak tanımlayarak en iyi tanımı yapmış oluruz. Ama Google Alerts ile Google arasında önemli bir fark var. Google Alerts, sizin uyarı(alert) oluşturduğunuz konu hakkında bir web sitesine yazı girilince size otomatik olarak bir mail aracılığı ile haber verecektir.

Neden Google Alerts kullanmanız gerektiğini ise birkaç cümle ile açıklayabilirim. Öncelikle, araştırmış olduğunuz bir konu hakkında yazılan yazıların başlıklarına hiç yorulmadan ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde içinde bulunduğunuz alanda hakkında yazılmış olan güncel makaleleri, ünlülerin en son neler yaptıklarını, hatta web sitenize verilen linkleri de sadece e-mailinizi kontrol ederek öğrenebilirsiniz. Bu yazının sonunda hali hazırda oluşturduğum bir uyarı sonucu bana gelen bir maili sizle paylaşacağım sevgili okur.

Nasıl yapıldığı ise çok basit. Aşağıda bulunan adımları takip ederek bu uyarıların size de gelmesini sağlayabilirsiniz:

  1. https://www.google.com/alerts adresini ziyaret edin.

  2. "Şununla ilgili bir alert oluştur..." olarak isimlendirilmiş kutucuğa oluşturmak istediğiniz Uyarı’yı yazın.

  3. Mail atılma sıklığını değiştirmek için seçenekleri göster’e göz atın.

  4. Son olarak “Google Alerts Oluştur” düğmesine basın.

Söz vermiş olduğum resim:

Kaynakça: