Flickr 10 Yaşında!

Bu ayki sayımızda 10. Doğum gününü kutlayan Flickr’dan bahsedeceğim. Sosyal medyada özellikle fotoğrafla ilgilenen arkadaşlarımız arasında ciddi ölçüde popülerliğe sahip olan Flickr, 10 Şubat 2004’te Ludicorp tarafından yaratılmış bir web sitesidir. 2005 yılında Yahoo’nun bünyesine katılmıştır.

Flickr ilk çıktığında, şu anda bildiğimiz halinden epeyce farklıydı. Başta, gerçek zamanlı fotoğraf paylaşımına olanak sağlayan chat-room mantığıyla ortaya çıkan site, 2004’ün sonlarına doğru photostream , gallery, tags, comments özelliklerini de kazanarak bildiğimiz Flickr’a daha yakın bir statüye kavuşmuştur. 2008 yılında video yüklemesini de destekleyerek şu anki Flickr’ın kabuğunu oluşturmuştur.

Flickr’ın bu kadar popüler olmasının nedeni, “blogger” diye tabir ettiğimiz kullanıcılar için oldukça doyurucu bir görsel deposu olmasıdır. Flickr’da şu an yaklaşık 10 milyar fotoğraf olduğu tahmin edilmektedir. Böyle düşününce depolama hizmetlerinin oldukça astronomik olduğunu hissedebiliyoruz. Bu nedenle, ücretsiz üyeliğin yanı sıra 1TB’lık yükleme limitini aşmak isteyen kullanıcılar için ücretli üyelik olanağı da sunulmaktadır.

Kaynaklar: