Merhaba sevgili e-bergi okurları. Sizlere bu ay en çok kullanılan ağ tarayıcılarından biri olan Mozilla Firefox için geliştirilmiş olan eklentilerin en işlevsel olanlarından birkaçını tanıtacağım. Bu eklentilerin Mozilla kullanıcılarının çoğu tarafından tercih edilir ve ağ gezintiniz sırasında size önemli kolaylıklar sağlayabilir.

Öncelikle belirtmek isterim ki makalemde bahsi geçen eklentilerin tamamı kaynaklarda belirtilen adresten temin edilebilir ve eklentiler tüm kullanıcılara açıktır.

Adblock Plus

Bildiğiniz üzere günümüzde çoğu internet sitesi reklamlar ile dolmaktadır. Eğer bu reklamlardan sıkıldıysanız ya da ağ reklamlarının işinizi engellemesini istemiyorsanız bu eklenti tam size göre! Eklentiyi yükleyip tarayıcınızı yeniden başlattığınızda size internette an itibariyle bulunan reklam sitelerinin sürekli güncellenen IP adres listesini yüklemenizi önermektedir. Bunu yüklemenizi ben de öneririm; çünkü bu liste geliştiriciler tarafından sürekli olarak güncellenmekte olup web sitelerindeki reklamların kaybolmasına oldukça yardımcı olacak niteliktedir.

NoScript

NoScript eklentisi Adblock Plus ile bazı yönlerden benzerlik gösterse de çalışma prensibi oldukça farklıdır. Bu eklentinin temel amacı, henüz girdiğiniz ve güvenilirliğinden emin olmadığınız dinamik web sitelerindeki JavaScript kodlarının direk çalışmasını önlemek ve kullanıcının bu kodları kendi isteği doğrultusunda - sağ alt köşede beliren logoya tıklatarak- çalıştırmasına imkan vermektir. Özellikle günümüzde çeşitli sitelerde arka planda çalışan oldukça zararlı betikler (script) bulunmaktadır ve NoScript, bu gibi betiklerden korunmak için biçilmiş kaftandır. Sık ziyaret ettiğiniz siteler için kalıcı ayar seçeneği de bulunan bu eklenti sayesinde istenmeyen içerikli sayfaların karşınıza çıkmasını engellemek de mümkün.

Search Preview

Search Preview eklentisi, adından da anlaşılabileceği gibi Google, Bing vb. arama motorlarında arattığınız web sayfası sonuçlarının sol kısımlarında küçük bir de önizleme resmi çıkmasını sağlayan ufak bir eklentidir. Buna rağmen işlevselliğiyle ön plana çıkan eklentiler arasındadır.

Video DownloadHelper

Youtube, Dailymotion gibi video portallarının yanı sıra herhangi bir flash videosu barındıran diğer sitelerde de oldukça hızlı ve kolay çalışan bu eklenti, ağ çapında sıkça kullanılan pek çok video sitesinde üstün performans göstermektedir. İçeriğinde videoları indirdikten sonra dönüştürmeye yarayan bir ‘mini çevirici’ye sahiptir.

Download Statusbar

Tarayıcıdan dosya indirme işlemini kolaylaştıran bu eklenti, indirilen tüm dosyaları ayrı bir pencereye ihtiyaç duymadan alt kısımdaki bölmede göstererek işinizi kolaylaştırıyor. Aynı zamanda indirmeyi duraklatıp devam ettirme işlemlerini de tek tıkla kolayca yapmanızı sağlıyor.

FoxTab

Windows 7 Aero temasıyla alıştığımız üç boyutlu geçiş ekranı olgusunu Firefox tarayıcısına taşıyan bir eklenti olan Fox Tab, bunun yanında tarayıcıya kattığı farklı görsel efektlerle de göz dolduruyor.

Evet sevgili okurlar bu ayki yazımda kısaca eklentilerden bahsettim. Daha kapsamlı yazılarla önümüzdeki aylarda tekrar görüşmek dileğiyle.

Kaynaklar