Divinity II: Ego Draconis (Latince “I, Dragon”), dtp Entertainment ve Larian Studios tarafından 2010 Ocak tarihinde çıkarılan, “action-rpg”, türünden bir oyun; yani RPG türünde olmasına karşın karakter kontrolü action oyunu tarzında.

Genel olarak oldukça iyi olan oyunun bazı eksik yanları da mevcut ve bu eksikliklerin bir bölümü oyun kalitesini oldukça etkilemekte. Bu noktalardan bahsetmeden önce oyunun içeriğinden bahsedelim:

Oyun tamamen kendi dünyasında geçmekte ve RPG sistemi olarak da geliştiricilerin sistemi kullanılmış. Oyuna bir ejderha avcısı olarak başlamaktasınız. Karakter özelleştirme bölümü artık neredeyse tüm RPG'lerde standart olan yüz, saç, cinsiyet, surat tipi, burun,vs. geliştirme şeklinde; ancak bunların görsellik dışında bir etkisi yok. Irk seçimi de mevcut değil. Karakter sınıfı olarak ise oyunda 4 sınıf verilmiş: rahip (priest), büyücü (mage) , avcı (hunter), savaşçı (warrior). Ancak sınıfınızı başlangıçta seçmiyorsunuz ve sınıflar sadece yetenekleri (skill) belirlemekte; siz istediğiniz yetenekleri seçip karışık bir sınıf yaratabilmektesiniz. Karakter özellikleri (attribute) olarak genelde kabul gören güç (strength), ruh (spirit), can (vitality) gibi özellikler mevcut. Her seviye atlandığında 1 yetenek puanı ve 4 özellik puanı almaktasınız. Sınıf yeteneklerine ek olarak ejderha avcısı yetenekleri de mevcut (silah kullanımı, kilit açma, zihin okuma gibi). Adından da anlaşıldığı gibi, belirli bir yerden sonra ejderhaya dönüşebilmektesiniz ve ejderha yeteneklerinin de yetenek puanları ayrı.

Yönelim (alignment) olarak oyunda iyi ya da kötü yok (daha doğrusu kötü birinin peşinde olduğumuz için iyilik yapmaktayız sürekli); ancak etkisi diğer bazı oyunlara kıyasla o kadar bariz olmasa da belirli yerlerde verdiğimiz kararlar oyunun sonunu etkilemekte. Konuşmaların etkisi ise daha da az. Oyunda çözmesi zevkli çok sayıda bulmaca mevcut ve bu bulmacalar açığı biraz da olsa kapatmakta.

Zorluk olarak 12. seviyeye kadar zorlayıcı olan oyun, 12-30 arasında giderek kolaylaşmakta, 30'dan sonra ise oldukça kolay hale gelmekte. Bunda seviye arttırdıkça aşırı güçlenen yeteneklerin etkisi çok büyük; o yüzden birçok alana dağılmaktansa bir ya da iki yeteneği sınıra kadar ilerletmek daha mantıklı. Bir de oyunun yaklaşık yarısında sahip olduğunuz kule sayesinde neredeyse sınırsız para ve iksiriniz olmakta. Mekan çeşidi olarak sınırlı olsa da, oyun çok geniş alanları barındırmakta; bu nedenle aynı yerleri dolanmak gibi bir sıkıntı yok. Eşya çeşidi olarak da oyun oldukça yeterli.

Hikaye olarak bazı klişeler barındırsa da oyunun sonu tahmin etmesi zor bir sürpriz içermekte; ancak bu sürpriz yeterince bağlanamamış. Oyun neredeyse tamamen havada olacak şekilde bitiyor; muhtemelen yapımcıların aklında yakın zamanda çıkacak bir eklenti paketi var.

Grafiksel olarak oyun ortalama; ancak bazı sistemlerde gereksiz takılmalara yol açıyor. Ben, Core2Quad Q6600 @2.6GHZ işlemci, MSI GEFORCE8800 GTS ekran kartı, 2x1 GB DDR2 1033MHZ RAM sistemde 1680x1050 çözünürlükte very high detayda (kapalı anti aliasing ile) rahat oynanabilecek fps değerleri elde ettim. Stabilite olarak ise oyunun sorunları var; özellikle kapanırken takılabilmekte ya da yapmanız gereken bir görevle ilgili kişi/eşya çıkmayabilmekte. Muhtemelen yakın zamanda bir yama çıkacaktır. Oyunun yükleme süreleri ise oldukça kısa.

Yapay zeka olarak ise oyun açıkçası etkileyici değil. Bir sütun ya da duvarın arkasına saklanırsanız düşmanlar sizi aramayı bırakıyor ya da koşarken köşelerde sıkışıp kalabiliyor. Tabii ki bu noktalar, oyun çok zor iken karşılaşılan düşmanları öldürmek için bire bir.

Oyunda, Damian isimli kötü büyücünün dünyayı ele geçirmesini engellemeye çalışan bir ejderha avcısıyız. Ancak kaderin bir cilvesi olarak avladığımız şeye dönüşüyoruz (aslında gerçekten ejderha değiliz, erderha formunu alabilen Dragon Knight olmaktayız, gerçek ejderhalardan da biriyle karşılaşıyoruz) ve her tarafı ele geçirmek için uçan kalelerini ve en iyi generallerini gönderen Damian'ın peşinden gidiyoruz.

Oyunda eşyaların büyülü özelliklerini “enchant-disenchant” ile değiştirebiliyoruz, ortalıkta bulduğumuz tarifler ile yeni iksirler yapabiliyoruz; ama bunlar değerli taş (gem), cevher (ore) ve bitkiler gerektirmekte. Bu malzemelerin de çeşitleri oldukça fazla. Bütün bunlara ek olarak sağdan soldan topladığımız ceset parçaları ile kendi yaratığımızı yapıp etrafta dolandırabiliyoruz; üstelik oldukça fazla çeşitte parça var ve çok değişik yaratık kombinasyonları olabilmekte.

Toparlayacak olursak Divinity II, ejderha olma özelliğiyle, eşya/yaratık özelleştirebilme ve savaşları ile oldukça zevkli bir oyun. Canınızı sıkabilecek hatalar olması olası; ancak düşük bir ihtimal (sadece bir kez oyun hatası nedeniyle önceki kayda dönmem gerekti). Tam oturmamış bazı RPG öğeleri olsa da, şu sıralar çıkan oyunlardan almaya ve oynamaya değecek bir yapım.

Kaynaklar