Diablo II'ye expansion pack olarak çıkmış olan Lord of Destruction sadece yeni karakter veya item'larla değil, oyunun oynanmasındaki geliştirme ve özellikle multiplayer deneyimi ile özelligini belli ediyor.

Oyunun Hikayesi

Hikayemiz Diablo II'nin bittiği yerden başlıyor. 2 büyük yaratık olan Mephisto ve Diablo'nun öldürülüp soulstone'larının yok edilmesinden sonra -tekrar geri dönmemeleri için- taşıyıcı Marius son soulstone'u yanlış kişiye vererek Baal'ın geri donmesine sebep oluyor. Baal kuzey barbar topraklarında bir istila başlatıyor. Zaten Lord of Destruction expansion pack'inin de merkezi Harrogath. Baal önüne çıkan herşeyi yok ederek dağın zirvesine doğru yoluna devam ediyor. Baal'ın amacı Worldstone'u bulup -ki bu soulstoneların tümünün kaynağı- kardeşinin planı olan Worldstone'u kendi gücü altında tutup Cenneti hiç bitmeyen bir savaşa sokacak. Amacımız bunların olmasını önlemek.

İçerik

Birkaç tane yenilik var Lord Of Destruction'da:

  • 2 yeni karakter: Assassin ve Druid.
  • Yeni bir act(V) ve yeni bir boss: Baal.
  • Yeni silahlar ve zırhlar.
  • Ethereal parcalar.
  • Jewels, socketed item'lara takılabilen ozellikleri guzel olan taslar.
  • Charms: inventory'de tutlarak size bonus getiricek parcalar.
  • Karaktere ozel parcalar.
  • Ve birkac yeni ozellik daha.

Oyun Deneyimi

Lord of Destruction yeni bir expansion set olmasına rağmen direkt olarak V. act'ten başlayamıyorsunuz. Öncelikle Diablo II'nin actlerin(4 tane act) bitirmeniz gerekiyor. V. acte geldiğiniz zaman başladığınız yerde yine size birçok görev veriliyor. İlk göreviniz başladığınız şehrin -Harrogath- hemen dışındaki bölgede Shenk the Overseer'i bulup öldürmeniz. Sonrasında kurtarmanız gereken 15 tane barbar var. Bunları kurtarırken üzerinize bir anda saldıran yaratıklara dikkat etmelisiniz.

Anya'yı kurtarmanız gereken bölümde Tome of Portal'ınızın dolu olduğundan emin olun ya da en azından yanınızda 2 tane fazladan portal bulundurun ki Anya donmuş bir şekilde olduğu için geri dönüp Malah'tan iksiri alıp tekrar Anya'ya dönmeniz gerekiyor. Anya'yı kurtardıktan sonra Nihlathak'ı mağarasında bulup öldürmeniz gerekiyor. Worldstone Keep'e girmeden önce Ancients denilen 3 barbarı öldürmeniz gerekiyor ki burası Baal'dan önceki en zor kısım.

Ancients'lar çok hızlı bir şekilde hareket ediyorlar ve çok güçlüler. Tavsiyem Ancients'ların olduğu yere çıkmadan önce portalınızı açmak. Böylece uzun ve sıkıcı bir yolculuktan kurtulursunuz. En son Baal'a giden yolda birçok yaratıkla karşılaşıyorsunuz. Onları atlattıktan sonra artık tam Baal'ı öldüreceğim derken Baal tüm actler'deki yaratıkları size sırayla ve gruplar halinde gönderiyor.

En son gelen yaratıklar 3. act yaratıklarından sonrakiler çok tehlikeli. Baal'ı öldürmek bile daha kolay çünkü sayıca çok fazlalar ve çok güçlüler. Oyunun en önemli noktası olan portal açıp, hazır bırakma burda da devreye giriyor. Yalnız burda dikkat etmeniz gereken şöyle önemli bir nokta var; portalınızı odanın çok dışına açın çünkü bu son yaratıkların görüş mesafesi çok yüksek yanınıza hemen geliyorlar. Bunları da öldürdükten sonra Baal'a geliyor sıra. Baal kendini replike ettigi zaman ikisini de öldürmeniz gerekiyor. Ve yerden çıkardığı kollar, bunları öldürmek gibi bir zorunluluğunuz yok yalnız öldürürseniz de canınızı azaltmazlar. Baal'ı öldürdükten sonra Baal'dan düşen itemları alarak Harrogath'a dönüyoruz ve oyunumuz burada bitiyor. Ama burada bittikten sonra eğer sıkılmadıysanız ve çok kolay bitti diyorsanız Blizzard bunu da düşünmüş ve Nightmare ve Hell diye iki zorluk derecesi daha koymuş. Bunları da sırasıyla bitirebilirsiniz.

İyi oyunlar...